Strona głównaPorady dietetycznePomoc dietetyka – kiedy jest konieczna?

Pomoc dietetyka – kiedy jest konieczna?

Na naszym blogu wielokrotnie poruszaliśmy temat doradztwa żywieniowego. Wyjaśnialiśmy już na czym polega zawód dietetyka, czym różnią się wizyty w gabinecie od porad online, jak wygląda pierwsze spotkanie z dietetykiem oraz o czym musimy pamiętać, aby praca nad ciałem i duchem była zdrowa i zgodna z potrzebami naszego organizmu. Dziś zastanowimy się natomiast, kiedy skorzystanie z pomocy dietetyka jest konieczne i jakich sygnałów nie można lekceważyć.

Wspominaliśmy już, że doradztwo żywieniowe nie polega tylko na wspomaganiu skutecznego odchudzania. Dyscyplina ta zajmuje się wieloma innymi kwestiami, których nie można pomijać, dbając nie tylko o swoją sylwetkę, ale również o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są jednak takie sytuacje, które wymagają natychmiastowej reakcji, aby zwalczyć bolesne dolegliwości, stawić czoła chorobom i poprawić stan swojego zdrowia. Kiedy zatem powinniśmy udać się do dietetyka? Wyjaśniamy poniżej.

Wahania masy ciała

Jesz regularnie i unikasz szkodliwych produktów, a mimo to Twoja waga w krótkich odstępach czasu notuje spore wahania? Jeśli masz trudności z utrzymaniem stałej masy ciała, konieczna jest wizyta u dietetyka. Przyczyn braku stabilnej wagi może być kilka, a najczęściej są one powiązane z niewłaściwym, często nieprzemyślanym odchudzaniem. Co w takich sytuacjach jest potrzebne? Przede wszystkim ustalenie, jaka masa jest dla Ciebie najbardziej optymalna i wskazanie, w jaki sposób łatwo będzie Ci ją osiągnąć, a później utrzymać. Dietetyk posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a profesjonalna opieka w takich sytuacjach jest niezbędna.

Choroby, które wymagają specjalnej diety

Pewne choroby i dolegliwości wymagają ułożenia odpowiedniej diety, dostosowanej do potrzeb organizmu i jego specyfiki. Z pewnością zaliczyć do nich możemy cukrzycę, nadwrażliwość pokarmową, nadciśnienie, czy problemy z krążeniem. Spersonalizowany jadłospis jest również potrzebny przy kłopotach z alergią. Ważne jest jednak, aby produkty i systematyka ich spożywania współgrała z naszym trybem życia i zajęciami, które na co dzień wypełniają nasz czas. W końcu nie chodzi o to, aby przestawiać swoje życie do góry nogami, lecz o to, by wprowadzić do niego nowe nawyki, które pomogą działać sprawnie i w sprzyjających warunkach.

Zaburzenia odżywiania

Kompulsywne objadanie się w reakcji na stres, bulimia, czy też anoreksja to poważne zaburzenia, które sieją spustoszenie w organizmie, wyniszczając go w błyskawicznym tempie. W większości przypadków mają one podłoże psychologiczne, jednak współpraca z psychologiem to nie wszystko. Zdecydowanie powinna ona iść w parze ze stałą opieką ze strony dietetyka, który pomoże odbudować zniszczony organizm, wzmocnić go i wrócić do zdrowych nawyków. To bardzo ważne, ponieważ tylko w taki sposób zyskamy siłę, poczucie komfortu i stabilności.

Wymieniliśmy tylko trzy przypadki, które wymagają stałej, długoterminowej współpracy z dietetykiem. Pamiętajmy jednak, że sytuacji tych jest znacznie więcej – będziemy więc o nich pisać, aby zdrowe odżywianie nie miało przed Wami żadnych tajemnic.

Sprawdź nasze konsultacje dietetyczne.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img