Strona głównaProdukty i przepisySok z granatu - zalety oraz przeciwwskazania

Sok z granatu – zalety oraz przeciwwskazania

Sok z granatu to niskokaloryczny napój, który zachwyca swoim smakiem, aromatem i głęboką, czerwoną barwą. Owoc granatu oryginalnie wywodzi się z Azji Zachodniej oraz państw zajmujących terytoria Półwyspu Indyjskiego, jednak obecnie uprawiany jest w wielu miejscach na świecie.

Coraz chętniej wybierany jest także przez konsumentów w Polsce – w formie całych owoców lub gotowych soków. Jakie benefity przynosi włączenie soku z granatu do jadłospisu? W codziennej diecie wystarczy już nieduża jego porcja, aby odżywić organizm, wspomóc trawienie, zapewnić wsparcie w profilaktyce poważniejszych schorzeń i nie tylko.

Kiedy warto pić sok z granatu i dlaczego?

Sok z granatu jest szczególnie polecany jest dla osób poszukujących niskokalorycznych napojów (około 60 kcal w 100 g), a także w celu pobudzenia trawienia i uregulowania poziomów cholesterolu we krwi. Naturalnie obecne w soku składniki przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając udział HDL, który jest korzystny dla organizmu. Sok z granatu zawiera witaminy C, A, E i przynależące do grupy B, a ponadto jest źródłem magnezu, fosforu, potasu oraz flawonoidów i garbników. Co jednak najważniejsze, to wysoka zawartość obecnych w granacie polifenoli – klasyfikowanych jako przeciwutleniacze.

Sok z granatu właściwości swoje pozwala wykorzystywać w walce z objawami anemii, a także do wspomagania pracy układu krążenia. Ponadto, substancje zawarte w soku mogą przyspieszyć także regenerację naskórka – właśnie poprzez wspomaganie jego ukrwienia. Jest to zasługa działania wspomnianych przeciwutleniaczy, które pomagają w niwelowaniu skutków starzenia się komórek, wywołanego stresem oksydacyjnym. Antyutleniacze oraz wysoka koncentracja witamin sprawiają, że cera może zyskać na kolorycie, promienności i elastyczności. Odżywianie skóry od wewnątrz pozwala także na skuteczniejszą walkę z trądzikiem oraz przebarwieniami.

Co bardzo ciekawe, sok z granatu zawiera w sobie także substancje czynne, które mogą mieć pozytywny wpływ na sferę intymną – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Od tysiącleci owoc granatu jest utożsamiany z afrodyzjakiem, a jak się okazuje, nie jest to dalekie od prawdy, ponieważ rzeczywiście wspiera on w utrzymanie wysokiego libido.

Dobrej jakości sok z granatu bio, za sprawą zawartych w nim fitoestrogenów (w szczególności folikuliny), pomaga zniwelować w kobiet dyskomfort związany z PMS. Składniki te pomagają także w łagodzeniu objawów występujących w fazie menopauzy. Prowadzone są także liczne badania mające potwierdzić skuteczność substancji zawartych w owocu granatu przy profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych, w szczególności piersi oraz prostaty.

Ze względu na niską kaloryczność sok z granatu może być wykorzystywany jako zamiennik dla słodzonych napojów i soków, ponieważ świetnie gasi pragnienie. W kuchni bliskowschodniej często sok wykorzystuje się do gotowania, przygotowuje się z niego przetwory a także wino. Z powodzeniem nadaje się jako dodatek do smoothie.

Sok nie jest lekiem, więc nie ma konkretnych obostrzeń co do jego stosowania. Warto natomiast przez okres kilku dni przyjmować po około 50 ml soku, być może nawet rozbite na dwie porcje. Pozostaje intensywny w smaku nawet gdy rozcieńczy się go wodą. Ze względu na mocno kwasowy odczyn (z owoców uzyskuje się kwas cytrynowy w formie krystalicznej) sok z granatu nie powinien być przyjmowany w bardzo dużych ilościach. Z tego powodu też nie jest wskazany w diecie osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości przewodu pokarmowego, ponieważ może wywołać dodatkowe podrażnienia. Częste picie soku z granatu nie jest także polecane przy przewlekłych zaparciach.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img