Strona głównaProdukty i przepisyWłaściwości i zastosowanie czarnej rzepy w kuchni

Właściwości i zastosowanie czarnej rzepy w kuchni

Czarna rzepa lub inaczej czarna rzodkiew jest jedną z najstarszych w Europie, Azji i Afryce roślin uprawnych. Jadali ją już w III w. p.n.e. budowniczowie piramid egipskich. Ta wydawałoby się całkiem zwyczajna roślina jest źródłem wielu bardzo cennych składników, a jej regularne spożywanie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jej charakterystyczny smak jest dosyć ostry ze względu na zawarte w niej glikozydy gorczyczne i związki siarki. Sprawdźmy jakie korzyści przyniesie nam włączenie do diety czarnej rzodkwi.

Czarna rzepa – bogactwo witamin

Ta niepozorna roślina zawiera bogactwo witamin i minerałów, które mają dobroczynny wpływ na cały organizm, a przy tym jest niskokaloryczna. Dostarcza ona między innymi takie składniki odżywcze jak:

  • witaminy A, C i witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy,
  • magnez, wapń, cynk, potas, żelazo, wapń, magnez, fosfor,
  • związki siarki – rafaninę, rafanol,
  • fitoncydy.

Właściwości prozdrowotne czarnej rzepy

Wyciąg z czarnej rzepy wchodzi w skład wielu popularnych, ziołowych preparatów leczniczych, szczególnie tych, które wspomagają prawidłową pracę wątroby. Znajdziemy go również w środkach wspomagających odchudzanie, jak również w kosmetykach do włosów, o działaniu wzmacniającym. Czarna rzepa wykazuje między innymi właściwości:

  • przeciwzapalne – zalecana jest w przypadku występowania bóli reumatycznych,
  • wspomagające wydzielanie się żółci – dzięki czemu sprawdzi się w zaburzeniach, stanach zapalnych i niedoczynności pracy wątroby,
  • wspierające prawidłową pracę całego układu pokarmowego – zawarte w czarnej rzepie olejki eteryczne korzystnie wpływają na prawidłową pracę żołądka i jelit, regulują proces trawienia, a także poprawiają apetyt,
  • przeciwzapalne i przeciwwirusowe – zawarte w roślinie fitoncydy, hamują rozwój wirusów, bakterii i grzybów, w czasie stanów zapalnych gardła, pomagają złagodzić męczący kaszel.

Zastosowanie czarnej rzepy w kuchni

Czarna rzepa ma intensywny i dosyć ostry smak i jest bardzo soczysta. Doskonale nadaje się jako dodatek do surówek i sałatek. Można zetrzeć ją na tarce o grubych oczkach, doprawić solą, czosnkiem, odrobiną cukru i wymieszać z jogurtem naturalnym. Doskonale smakuje również w połączeniu z jabłkiem, marchwią, kukurydzą, ogórkiem świeżym i kiszonym oraz burakiem. Można do niej dodać także ugotowane na twardo jajko. Ugotowaną rzepę można połączyć z gotowanymi ziemniakami, tworząc zdrową wersję purée, z dodatkiem gałki muszkatołowej i białego pieprzu. Czarną rzepę można także upiec lub pokroić w plastry, usmażyć na patelni z dodatkiem ziół i podać na obiad jako dodatek do ryby lub mięsa.

Na bazie tej rośliny doskonale smakują wyraziste w smaku smarowidła do kanapek – twarożek i wszelkiego rodzaju pasty.

Warzywo, jakim jest czarna rzodkiew nie cieszy się w Polsce aż tak dużą popularnością jak jej inna odmiana – rzodkiewka czerwona, a szkoda, bo jej walory odżywcze są naprawdę nieocenione. Mogą ją jeść nawet już niespełna roczne dzieci. Ostrożność powinny jednak zachować osoby, które cierpią z powodu wrzodów żołądka, biegunek czy zgagi.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img