Strona głównaSlow lifeZasady etycznych zakupów modowych

Zasady etycznych zakupów modowych

Spis treści

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco zaczyna wzrastać świadomość konsumencka. Coraz więcej z nas zaczyna zastanawiać się nie tylko nad jakością kupowanych produktów z branży odzieżowej, ale też nad tym skąd dane ubrania pochodzą, czyli jaki jest kraj produkcji oraz sposób ich wytwarzania. Świadczy to o tym, że nawyki konsumenckie się zmieniają, a my jako konsumenci poszukujemy rozwiązań etycznych i ekologicznych. Dziś mówi się o zjawisku fast fashion, czyli tzw. śmieciowej modzie, która polega na polityce krótkich kolekcji. Producentów fast fashion oskarża się o zanieczyszczenie środowiska i nie zawsze etyczne warunki pracy podczas produkcji. Jako alternatywę dla fast fashion stawia się zrównoważoną, etyczną modę. Czym jest ta moda, jakie są jej zasady i jest ona w ogóle możliwa?

Na czym polega zjawisko fast fashion?

Przemysł modowy jest na drugim miejscu zaraz po przemyśle paliwowym branżą, która odpowiadania za zanieczyszczenie środowiska. Ubrań produkuje się zbyt wiele i zbyt szybko. Dzieje się tak, ponieważ fast fashion oznacza krótko trwające kolekcje. W praktyce wygląda to tak, że ubrania, które są promowane jako nowość przed Bożym Narodzeniem, tuż po świętach trafiają na wyprzedaż jako te mniej atrakcyjne, a w międzyczasie pojawia się zupełnie nowa kolekcja. Niesprzedane ubrania często lądują na wysypiskach śmieci lub w spalarniach. To nieprawdopodobne marnotrawstwo, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, że uprawa bawełny, z której produkuje się odzież, pochłania ogromne obszary ziemi i wiąże się ze stosowaniem szkodliwych dla środowiska pestycydów, a także wymaga olbrzymiego zużycia wody. Znany jest przykład całkowitego wyschnięcia Morza Aralskiego, z którego woda pobierana była do utrzymania właśnie plantacji bawełny.

Odpowiedzialna moda – czy jest możliwa?

Konsumenci, którzy poddają się fast fashion również są odpowiedzialni za generowanie zbyt dużej i niepotrzebnej ilości odpadów. Dlatego tak ważne jest, aby po pierwsze nie ulegać złudnemu wrażeniu, że potrzebujemy wymieniać ubrania zaledwie co kilka tygodni, pozbywając się „starych” i rzekomo niemodnych, a także, aby poznać podstawowe zasady etycznych zakupów. Etyczne firmy modowe to takie, które między innymi:

  • używają ekologicznych i bezpiecznych, takich jak len, bawełna organiczna czy włókna konopne,
  • ubrania nadają się do ponownego przetworzenia
  • są bezpieczna dla środowiska i chronią życie zwierząt,
  • posiadają opakowanie nadające się do recyklingu,
  • oferują uczciwie opłacane miejsca pracy, z poszanowaniem prawa do wypoczynku.

Jak zatem wyglądają w praktyce etyczne zakupy modowe? Jeśli zależy nam na etycznych zakupach, powinniśmy:

  • wiedzieć, gdzie produkowane są ubrania oferowane przez dany sklep,
  • zwracać uwagę na materiały, z jakich jest wykonana odzież,
  • wspierać rodzime marki,
  • wybierać ubrania z dobrej jakości materiałów, nawet kosztem ich wyżej ceny, dzięki temu ubranie nie zniszczy się po kilku praniach, a posłuży nam przez lata,
  • nie ulegać chwilowej, szybkiej modzie, którą producenci próbują wymusić na nas ciągłą wymianę ubrań na nowe, zgodne z aktualnymi trendami.

Każdego roku na świecie produkuje się biliony sztuk odzieży – tak dużo, że skala marnotrawstwa jest naprawdę olbrzymia. Ubrania, które nie zostaną sprzedane są niszczone, palone lub po prostu wyrzucane na śmietnik. To my, konsumencie decydujemy jednak o tym, co kupujemy. Możemy wciąż kupować nowe ubrania, nie troszcząc się ani o koszty społeczne, ani środowiskowe, albo też zacząć robić w pełni zaplanowane i przemyślane zakupy, a prędzej czy później branże odzieżowe będę musiały dostosować się do potrzeb nowego, bardziej świadomego konsumenta. Alternatywą dla fast fashion jest również kupowanie ubrań z drugiej ręki w secondhandach.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img