Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Jaką rolę odgrywa w organizmie jod – właściwości i zastosowanie

Jaką rolę odgrywa w organizmie jod – właściwości i zastosowanie

Spis treści

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym w naszym organizmie. Odpowiada on przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Jego niedobór jak i nadmiar może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zainteresowanie jodem, jako środkiem, który ma ewentualnie absorbować inne radioaktywne pierwiastki, znacząco wzrosło od momentu, kiedy za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna. Sprawdźmy, jakie są objawy niedoboru jodu i w jakich sytuacjach powinno się go stosować.

Rola jodu w naszym organizmie

W naszym kraju jod możemy wdychać wraz z powietrzem w nadmorskich miejscowościach, natomiast w pozostałych rejonach Polski, dostarczamy go do organizmu poprzez pożywienie. Najwięcej jodu znajduje się w rybach morskich i owocach morza. Niezawodnym jego źródłem jest również sól jodowana, której spożywanie zaleca się zwłaszcza wszystkim osobom zamieszkującym tereny ubogie w jod, czyli obszary podgórskie i górskie. Prawidłowa ilość jodu w naszym organizmie powinna wynosić minimum od 20 do 50 mg. Aż 75% tego pierwiastka zmagazynowana jest właśnie w tarczycy. Głównym zadaniem jodu, choć nie tylko, jest prawidłowa synteza hormonów tarczycy, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny oraz zachowania jej prawidłowej czynności, jak i budowy. Aby organ ten pracował prawidłowo, potrzeba dostarczyć od 150 do 300 mikrogramów jodu dziennie. Hormony produkowane przez tarczycę odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie i prawidłowy rozwój całego organizmu.

Objawy niedoboru jodu

Mieszkańcy Europy znajdują się na pierwszym miejscy wśród osób, u których stwierdza się znaczny niedobór jodu. Stanowi to niejako ogólny problem zdrowia publicznego. Dotyka on aż około dwóch bilionów ludności i uznaje się, że jest on głównym czynnikiem, który odpowiada za jakość zdrowia całej populacji. Niedobory jodu objawiają się między innymi:

 • chronicznym zmęczeniem,
 • nieuzasadnionym przybieraniem na wadze,
 • brakiem energii,
 • suchą, łuszczącą się skórą twarzy i ciała,
 • zaburzeniem miesiączkowania i płodności,
 • uczuciem niepokoju, brakiem koncentracji i nerwowością,
 • u kobiet w ciąży – nieprawidłowym rozwojem płodu,
 • powiększeniem tarczycy i powstanie, powstaniem tzw. wola w obrębie szyi.

Nadmiar jodu w organizmie w większości przypadków jest stosunkowo dobrze tolerowany. Wyjątkiem są ci pacjenci, którzy zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy, u których mogą się pojawić objawy niepożądane nawet przy bezpiecznej dawce tego pierwiastka. Skutkiem nadmiernego przyjmowania jodu może być nadczynność tarczycy i zmiany skórne. W rzadkich przypadkach nadmiar może też doprowadzić do zatrucia jodem, którego objawami mogą być: ból brzucha, biegunka bądź wymioty, pieczenie w gardle i żołądku.

Zastosowanie suplementów zawierających jod

Dostępne w aptekach bądź sklepach ze zdrową żywnością suplementy jodu zawierające jodek potasu – a więc stabilną formę jodu, dobrze wchłanianą przez organizm, są stosunkowo bezpiecznymi preparatami, które należy przyjmować zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce, bądź po konsultacji z lekarzem. Suplementy diety zawierające jod wskazane są na przykład: w leczeniu lub zapobieganiu wola z niedoboru jodu u kobiet w ciąży czy w niedoczynności tarczycy wywołanej znacznym niedoborem jodu. Przeciwwskazaniem do stosowania suplementów diety zawierających jod jest nadczynność tarczycy, bądź nowotwór tego narządu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

 1. Witam. Mam Haszimoto. auimunologiczne zapalenie tarczycy. Guzy na tarczycy. Raka hormozaleznego piersi. Jestem po operacji oszczędzającej. Zaczynam radioterapię. Chciałabym suplementowac się jodem. Ale niewiem czy mogę? Oczywiście po radioterapi i przyjmowaniu kwasu zolendrowego przez 2 lata co 3 miesiące. Proszę o radę 😊

  • Dzień dobry
   Na samym początku powinna, Pani wykonać badanie określające poziom
   jodu w Pani organizmie czy jest konieczna jego suplementacja. Następnie
   proszę udać się do endokrynologa, który też określi stan aktualny
   Pani tarczycy i również powie czy jest wskazanie do suplementacji
   jodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img