Diatomit lub inaczej ziemia diatomitowa, lub ziemia okrzemkowa to naturalnie występująca miękka skała osadowa. Składa się ona przede wszystkim z krzemionki i pancerzyków jednokomórkowych glonów. Jest to substancja, która jest wydobywana w Polsce, w zaledwie kilku miejscach – w okolicach Poznania, Łodzi i w Augustowie. Występuje w dwóch odmianach – przemysłowej, a także spożywczej. Ziemi okrzemkowej zdatnej do spożycia przypisuje się wiele leczniczych właściwości. Sprawdźmy zatem czemu i kiedy warto ją stosować.
Właściwości ziemi okrzemkowej
Diatomit w formie spożywczej w żołądku jest rozpuszczany i zmienia się w kwas ortokrzemowy, który jest dobrze przyswajalny przez nasz organizm. Diatomit jest źródłem takich minerałów jak:

- krzem,
- wapń,
- magnez,
- żelazo,
- sód,
- mangan,
- miedź,
- bor.
Zastosowanie diatomitu
Ziemia okrzemka wykazuje właściwości detoksykujące. Przede wszystkim wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, niepotrzebnych złogów i metali ciężkich. Ponieważ składa się z twardych i ostrych cząsteczek, działa jak gąbka, która mechanicznie czyści układ pokarmowy. W ten sposób możemy pozbyć się pasożytów wirusów, pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów, bez uszkodzenia ścianek jelit. Ponadto sprawdza się ona również podczas wspomagania leczenia takich schorzeń jak:
- próchnica,
- miażdżyca,
- osteoporoza,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadwaga,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych, szczególnie krzemu, spożywanie ziemi okrzemkowej może również pozytywnie wpłynąć na stan naszych: włosów, cery i paznokci. Organizm oczyszczony z toksyn funkcjonuje sprawniej i jest mniej narażony na występowanie ewentualnych infekcji, a także ma większą odporność na stres i jego skutki. Stosowany regularnie diatomit to naturalny sposób na detoksykację, a tym samym ochronę organizmu i zapobieganie wielu schorzeniom.

Ziemia okrzemkowa – ewentualne skutki uboczne
Choć ziemia okrzemkowa jest stosunkowo bezpieczną i łatwo przyswajalną substancją, jak w przypadku każdego suplementu diety, należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim jeśli chcemy stosować ją jako suplement diety, w tym celu nadaje się wyłącznie ziemia okrzemkowa oznaczona jako zdatna do spożycia. Warto również pamiętać o tym, że działa ona silnie detoksykująco na organizm, a każdy proces oczyszczania organizmu z toksyn może wiązać się z występowaniem nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak:
- silne bóle głowy,
- tymczasowe osłabienie organizmu,
- nudności i problemy żołądkowe.
Jak stosować ziemię okrzemkową?
Diatomit może występować w formie sproszkowanej bądź w postaci tabletek. Zawsze należy stosować ziemię okrzemkową zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo ważne jest, bez względu na postać suplementu diety, w jakiej przyjmujemy diatomit, aby wraz z nim przyjąć także dużą ilość wody. Ze względu na zdolność wiązania wody, ziemia okrzemkowa może przyczynić się do odwodnienia organizmu. Dlatego w czasie kuracji, powinniśmy pamiętać o tym, aby codziennie wypijać minimum 2 litry wody.