Strona głównaProdukty i przepisyJak upiec domowe pieczywo bezglutenowe?

Jak upiec domowe pieczywo bezglutenowe?

Dieta bezglutenowa wyklucza produkty i dania zawierające mieszaninę białek występujących w ziarnach niektórych zbóż. Gluten standardowo można znaleźć w pieczywie, makaronach, kaszach – ale istnieją również alternatywy. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, przebywających na diecie bezglutenowej, które musiały zrezygnować z pszennego pieczywa. W codziennej diecie można wykorzystać produkty bezglutenowe i przy tym upiec także smaczny chleb! Jak zrobić pieczywo bezglutenowe, by było ono pełnowartościowe i pyszne?

Pieczywo bez glutenu – czy to możliwe?

Źródłem glutenu jest żywność wytwarzana z pszenicy i jej odmian: żyta, pszenżyta oraz jęczmienia. W diecie bezglutenowej powinno się unikać mąki wykonanej z takich zbóż – można jednak zastąpić ją mąką gryczaną, jaglaną, kukurydzianą bądź sezamową. Osoby zastanawiające się nad tym, jak upiec pieczywo bezglutenowe, powinny przede wszystkim rozejrzeć się za kupnem certyfikowanych produktów bezglutenowych, które stanowią bazę dla takich wypieków. To przede wszystkim mąka oraz ziarna, takie jak słonecznik, sezam lub mak, a także podstawowe przyprawy, czyli sól i cukier.

Jaki przepis na pieczywo bezglutenowe?

Przepisów na chleb bezglutenowy jest mnóstwo – można modyfikować je według własnych upodobań oraz preferencji. Do ciasta na pieczywo bezglutenowe można dodać ziarna bez zawartości glutenu: pestki dyni, nasiona chia, ziarna słonecznika. Aby pieczywo było urozmaicone, można wzbogacić je o orzechy, rodzynki lub daktyle. Jak zrobić pieczywo bezglutenowe?

Składniki:

  • 500 g mąki bezglutenowej (można wykorzystać mąkę uniwersalną lub mieszankę 250 g mąki gryczanej, 150 g mąki ryżowej i 100 g mąki kukurydzianej, przy czym mąkę kukurydzianą można zastąpić również skrobią ziemniaczaną, wówczas pieczywo będzie pulchniejsze)
  • 500 ml wody
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżeczki drożdży instant lub 30 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka nasion chia
  • 1 łyżka siemienia lnianego
  • 1 łyżka sezamu
  • 1 łyżka pestek z dyni
  • 2 łyżki ziół prowansalskich

Przygotowanie:

  • Do miski wsypać przez sito mąkę bezglutenową. Dodać suche składniki: sól, cukier, nasiona, sezam, pestki, siemię lniane i zioła. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.
  • W przypadku stosowania drożdży instant dodać je do mąki i przypraw. Zalać wszystko letnią wodą i wymieszać. Jeśli używa się świeżych drożdży, należy rozpuścić je w osobnym naczyniu i letniej wodzie ze szczyptą cukru. Roztwór mieszać drewnianą łyżką. Mieszankę wlać do suchych składników i mieszać.
  • Pozostawić ciasto w misce lub formie pod przykryciem na 20 minut, do powiększenia swojej objętości. Po upływie tego czasu należy przełożyć ciasto do formy posmarowanej tłuszczem i posypanej mąką bezglutenową. Wierzch ciasta umieszczonego w formie można dodatkowo naciąć nożem. W przypadku zwartej konsystencji pieczywo może piec się bez formy.
  • Piec w temperaturze 230°C przez około 60 minut.
  • Po upieczeniu wyciągnąć chleb z formy i ułożyć na blaszce oraz odczekać do wystygnięcia (10-15 minut).

Jak upiec pieczywo bezglutenowe?

Zastanawiając się nad tym, jak upiec pieczywo bezglutenowe, warto przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości produkty. Dodatki w postaci ziaren oraz przypraw są kwestią indywidualną, a najistotniejsza jest baza w postaci odpowiedniej mąki. Posiłek z pieczywem wcale nie musi być kojarzony jedynie z kaloriami czy dietą bogatą w gluten. Stosując produkty bezglutenowe można przygotować znakomite pieczywo. Korzystając z wyżej wymienionego przepisu, można w prosty sposób zrobić chleb, bułki, a nawet bagietki – wszystko zależy od formy, jaką się preferuje. Takie pieczywo idealnie nadaje się na śniadanie lub kolację, a także jako dodatek do innych potraw.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img