Strona głównaPorady dietetyczneMąki bezglutenowe: świąteczny przewodnik dla początkujących

Mąki bezglutenowe: świąteczny przewodnik dla początkujących

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a osoby na diecie bezglutenowej stają przed dylematem: z czego najlepiej przygotować bożonarodzeniowe wypieki, skoro tradycyjna mąka nie wchodzi w grę?

Dowolna osoba, zapytana o skojarzenia z Bożym Narodzeniem, prędzej czy później wspomni o jedzeniu, i bardzo często będą to ciasta! Czy to sernik na kruchym spodzie, czy makowa strucla, keks albo pierniczki, wypieki są jednym z nieodłącznych elementów świątecznej tradycji. Nie ma powodu, aby osoby unikające glutenu miały sobie odmawiać niewątpliwej przyjemności ich jedzenia: na każdą kuchenną potrzebę znajdzie się odpowiednia bezglutenowa mąka albo ich mieszanka. Aby łatwiej było Ci zorientować się w imponującej różnorodności alternatyw dla mąki zawierającej gluten, przygotowaliśmy krótką charakterystykę najpopularniejszych rodzajów mąki bezglutenowej.

Mąka (skrobia) ziemniaczana:

Znana wszystkim i często stosowana do gotowania i pieczenia. Biała, neutralna w smaku. Ma świetne właściwości zlepiające, a jednocześnie poprawia strukturę wypieków (to dlatego dodaje się jej do ciasta kruchego w tradycyjnym pieczeniu), dlatego świetnie sprawdza się w mieszankach bezglutenowych, ale nie można stosować jej samodzielnie.

Mąka z korzenia maranty:

Bardzo podobna do mąki ziemniaczanej – mogą być stosowane zamiennie.

Mąki z roślin strączkowych:

Produkuje się je ze zmielonych surowych ziaren fasoli, grochu, ciecierzycy i innych strączkowych. Są zasobne w białko i błonnik, ale odznaczają się dość wyrazistym smakiem, a często także kolorem. Wyjątkowo chętnie stosowane w wypiekach czekoladowych i korzennych, bo mocny aromat maskuje fasolowy posmak. Mąka z orzeszków ziemnych, które są odmianą fasoli, a nie „prawdziwymi” orzechami, także się tutaj zalicza.

Mąka ryżowa:

Jeśli jest z brązowego ryżu, zawiera stosunkowo dużo białka i błonnika, co czyni z niej dobrą bazę mieszanek. Jeden z najpopularniejszych rodzajów mąki bezglutenowej, chętnie dodawany do mieszanek, a czasem nawet stosowany samodzielnie, zwłaszcza w lżejszych wypiekach.

Skrobia i mąka kukurydziana:

Mąka kukurydziana ma wyraźnie kukurydziany smak i żółty kolor, a także dość grubą strukturę, podczas gdy skrobia jest biała, bardzo drobna i podobna do mąki ziemniaczanej. Skrobia kukurydziana jest idealna jako środek nadający wypiekom przyjemną kruchość, a mąka może być używana w większości wypieków, często solo.

Mąka z tapioki:

Neutralna w smaku, biała mąka produkowana z manioku, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Sprawia, że struktura wypieków staje się lżejsza, ale jednocześnie nieco chrupka i bardziej „treściwa”, co korzystnie wpływa na doznania podczas jedzenia, dlatego jest często stosowanym składnikiem mieszanek mąk bezglutenowych, ale raczej nie stosuje się jej solo. Bardzo dobrze sprawdzi się w ciasteczkach!

Mąka jaglana:

Jasnożółta mąka powstająca poprzez zmielenie kaszy jaglanej, naturalnie zatem przypominająca w smaku właśnie jaglankę. Ma dużo białka i błonnika. W sam raz do pieczenia ciast i ciasteczek, a często nawet chleba.

Mąka owsiana:

Odznacza się może mało atrakcyjnym, typowo „owsianym” kolorem, ale za to jest wspaniałą podstawą miękkich wypieków. Gorzej sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest krucha, twardsza struktura. Warto pamiętać, że nie każda mąka owsiana jest bezglutenowa – opakowanie powinno zawierać odpowiednią informację!

Mąki z orzechów:

Najpopularniejsza jest mąka z migdałów i kokosowa. Słodkawy, wyraźnie orzechowy smak takiej mąki sprawia, że jest wprost idealna do przygotowywania świątecznych wypieków. Świetna do przygotowywania ciasteczek i kruchych ciast, ale zazwyczaj wymaga wymieszania z mąką o lżejszej strukturze.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img