Strona głównaProdukty i przepisyOlej kokosowy: rafinowany czy nierafinowany?

Olej kokosowy: rafinowany czy nierafinowany?

Olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów i jest coraz łatwiej dostępny. Możemy go wykorzystać zarówno do jedzenia, jak i nakładania na skórę. Wyróżniamy jego dwa typy: tłoczony na zimno i rafinowany. Który z nich jest najlepszy?

Oleje różnią się między sobą sposobem produkcji. Olej nierafinowany (“virgin”) uzyskuje się w mechanicznych procesach, “na zimno”, czyli bez zastosowania wysokiej temperatury. Ze względu na tę naturalną (i mniej wydajną) metodę pozyskiwania, olej nierafinowany jest droższy od rafinowanego. Ma wygląd białego masła lub smalcu. Olej rafinowany wytwarzany jest na ciepło, z użyciem środków chemicznych. Podczas rafinacji dochodzi do częściowego usunięcia tokoferoli, steroli i związków polifenolowych.

Zalety oleju kokosowego rafinowanego i nierafinowanego

Olej kokosowy rafinowany i nierafinowany mają w pewnym stopniu takie samo działanie. Można je stosować jako kosmetyk do ciała i włosów – w szczególności w przypadku występujących stałych problemów z cerą. Mężczyzn może zdziwić to, że nadają się nawet jako zamiennik pianki do golenia dla wrażliwej skóry. Mogą być również bazą pasty do zębów, wspomagają utratę wagi (działają termogenicznie), zmniejszają łaknienie. Zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B, C, E (zwiększają przyswajalność innych witamin). W ich skład wchodzi także duża ilość kwasu laurynowego oraz żelaza. Wpływają też na nasze dobre samopoczucie oraz mają pozytywny wpływ na serce.

Olej kokosowy rafinowany – jego zaletą jest uniwersalność; nie posiada smaku i zapachu kokosa, nada się więc do jakichkolwiek potraw warzywnych i mięsnych. Jest bardziej przezroczysty od typu virgin. Ma dłuższą od niego datę ważności, a także można go smażyć lub piec w wyższej temperaturze; będzie więc odpowiedni przy większości dań.

Uniwersalność, czyli multum zastosowań

Olej kokosowy nierafinowany – nadaje się do wypieków i smażonych potraw kuchni orientalnej. Jest bogatszy w witaminy i minerały. Nie posiada sztucznych składników. Może być także wykorzystywany jako ochrona przeciwsłoneczna i pielęgnacja po kąpieli słonecznej. Ma więcej antyoksydantów od rafinowanego. W dodatku chroni ludzi i zwierzęta przed kleszczami. Ma piękny zapach i smak, który uczyni oryginalnym nawet tak banalny posiłek jak frytki.

Pod względem zdrowotnym olej nierafinowany jest lepszą opcją od rafinowanego. Ponadto ma swój charakterystyczny smak, zapach i konsystencję. Jednak olej oczyszczany jest tańszy. Jeśli ktoś nie ma ochoty na aromat kokosa w jedzeniu, najlepszym wyborem będzie olej kokosowy rafinowany, który króluje wśród wszystkich rafinowanych olejów. Jakikolwiek olej wybierzemy, warto spożywać go codziennie w umiarkowanych ilościach. Możemy go wykorzystywać nawet do smarowania pieczywa. Nasze posiłki staną się jeszcze smaczniejsze.

Przed zakupem należy sobie zadać pytanie do jakich celów potrzebujemy oleju i jaki mamy budżet. Warto się w niego zaopatrzyć, stawiając go obok podstawowych produktów używanych na co dzień w kuchni i łazience. Dzięki niemu nasz organizm będzie w o wiele lepszej kondycji.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img