Strona głównaProdukty i przepisySzparagi – zdrowe i smaczne

Szparagi – zdrowe i smaczne

Szparagi to wiosenny hit, który w maju cieszy się ogromną popularnością. Bez problemu znajdziemy je na miejskich bazarach, a także na sklepowych półkach. Sprawdźmy więc, jakimi właściwościami się one cechują, czym się wyróżniają i w jakich wariantach mogą trafić do naszego codziennego jadłospisu.

Co wiemy o szparagach?

Szparag (właściwie: szparag lekarski) jest warzywem, które w formie naturalnej występuje tylko na obszarze śródziemnomorskim, jednak jako roślina uprawna dostępny jest niemal na całym świecie. Co ciekawe, najwięcej szparagów nie produkuje się w Europie, lecz w Azji, a dokładniej – w Chinach. Częścią jadalną rośliny są młode pędy, często nazywane wypustkami szparagów. Większość z nas zna je w dwóch wersjach kolorystycznych – zielonej oraz białej. Podkreślić jednak trzeba, że kolor nie oznacza tu roślin różnego rodzaju, ale po prostu inny sposób uprawy. Szparagi zielone rosną bowiem nad gruntem, białe zaś są przysypane ziemią. Niezależnie jednak od barwy, warzywo to posiada niezliczone właściwości odżywcze i prozdrowotne – warto więc przyjrzeć im się nieco bliżej.

Czym charakteryzują się szparagi?

Po szparagi powinien sięgać każdy, komu zależy na niskokalorycznej diecie, jednocześnie bogatej w liczne składniki odżywcze. Wszystko dlatego, że w stu gramach szparagów znajduje się tylko osiemnaście kalorii, a całe warzywo w dziewięćdziesięciu pięciu procentach składa się z… wody. Mimo to, szparagi zawierają znaczne ilości kwasu foliowego, witaminę C i E, beta-karoten, błonnik, wapń, fosfor oraz potas. Dzięki temu, pomagają spowolnić proces starzenia się skóry, dbają o jej jędrność, elastyczność i odpowiednią regenerację, nawadniają organizm, wzmacniają kości oraz pozytywnie wpływają na pracę układu immunologicznego, a także pokarmowego.

Jak gotować szparagi?

Zanim przejdziemy do gotowania szparagów, upewnijmy się, że wybraliśmy świeże, zdrowe okazy. Po czym to poznać? Szparagi nie powinny być zbyt cienkie, nie mogą mieć przebarwień, a ich końcówki nie powinny być przesuszone. Jeśli wszystko się zgadza, musimy obrać warzywo (wariant biały), zaczynając pod główką i kierując się ku górze. Ważne, aby czynność tę wykonać dokładnie i starannie. Następnie odcinamy suchą końcówkę (w obu przypadkach) – tak, aby żadna część rośliny nie była zbyt twarda. Dalej: obrane szparagi ustawiamy w garnku tak, by główki znajdowały się nad powierzchnią wody (możemy też je związać, aby były bardziej zwarte i stabilne). Wodę solimy, ewentualnie odrobinę słodzimy. Całość przykrywamy i na średnim ogniu trzymamy od dziesięciu (zielone szparagi) do piętnastu (białe szparagi) minut.

Co przyrządzić ze szparagów?

Szparagi dobrze komponują się z jajkiem sadzonym, wędlinami oraz mięsem, choć podawać można je na wiele sposobów. Bardzo popularne są kremy ze szparagów, zapiekanki makaronowe, risotto, naleśniki oraz sałatki. Warzywo to pasuje także do łososia, świetnie smakując w wersji grillowanej, a niektórzy przyrządzają na jego bazie nawet szaszłyki. Wszystko zależy więc od naszej pomysłowości oraz od tego, jakie składniki akurat mamy pod ręką.

Jeśli więc chcemy jeść zdrowo i smacznie, dobrze jest sięgnąć po szparagi. Są one jednym z tych sezonowych warzyw, o których zdecydowanie należy pamiętać.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img