Strona głównaProdukty i przepisyZastosowanie i właściwości oleju z czarnuszki

Zastosowanie i właściwości oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki, zwłaszcza tłoczony na zimno, jest jednym z tych naturalnych produktów, które można włączać do codziennego jadłospisu, jak również wykorzystać przy pielęgnacji skóry i włosów. Sekret tego uniwersalnego oleju tkwi w bogactwie zawartych w nim składników – od wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zaczynając, a na witaminach i mikroelementach kończąc. Sprawdź w jaki sposób możesz wykorzystać ten olejek na co dzień.

Olej z czarnuszki, zwłaszcza tłoczony na zimno, jest jednym z tych naturalnych produktów, które można włączać do codziennego jadłospisu, jak również wykorzystać przy pielęgnacji skóry i włosów. Sekret tego uniwersalnego oleju tkwi w bogactwie zawartych w nim składników – od wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zaczynając, a na witaminach i mikroelementach kończąc. Sprawdź w jaki sposób możesz wykorzystać ten olejek na co dzień.

Olej z czarnuszki zastosowanie w praktyce

Drobne nasionka czarnuszki (Nigella sativa) są tradycyjnie wykorzystywane w wielu regionach świata. W tej formie stanowią znakomitą przyprawę, zachwycającą swoim kminkowym, lekko ostrym smakiem, najczęściej wykorzystywaną w pieczywie, sałatkach oraz sosach. Tłoczony olej z czarnuszki zastosowanie znajduje zarówno w kuchni, jak również w kosmetyce. Zwolennicy naturalnej pielęgnacji w stylu zero waste z pewnością docenią olej jako wszechstronny kosmetyk.

Od tysiącleci olej wykorzystywany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry twarzy i głowy, którą nawilża oraz reguluje produkcję sebum. Olej z czarnuszki właściwości wykazuje także w zakresie oczyszczania cery, wspomagając gojenie się zmian i drobnych ran. Dlatego też olej tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji cer trądzikowych, a także skóry dojrzałej i suchej. To z kolei jest wynikiem wysokiej zawartości antyoksydantów, które spowalniają degradację komórek skóry, chroniąc je przed stresem oksydacyjnym – a w efekcie sprawiając, że cera staje się lepiej napięta i promienna.

Właściwości łagodzące sprawiają, że olej z czarnuszki zastosowanie miał niegdyś także przy leczeniu wrzodów żołądka. Obecnie wykorzystywany jest do wspomagania pracy układu trawiennego. Ze względu na obecność tymochinonu uznaje się go za naturalny antybiotyk, o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Dzięki temu olej z czarnuszki okazuje się także doskonałym wsparciem dla wzmacniania układu odpornościowego. Zawiera także witaminy A, E oraz kwasy tłuszczowe: wielonienasycone omega-3 (alfa-linolenowy) i omega-6 (linolowy), a także kwas jednonienasycony omega-9 (oleinowy). Obecność tych ostatnich znacząco przyczynia się do obniżania poziomu szkodliwego cholesterolu i podwyższania udziału korzystnej frakcji HDL. Ponadto czarnuszka jest bogata w sterole, biotynę oraz wapń, magnez, potas, żelazo, sód, selen i cynk.

Olej z czarnuszki dawkowanie – jak prawidłowo go stosować?

Olej z czarnuszki można wykorzystywać na wiele sposobów, zarówno zewnętrznie, jak i przyjmować go w posiłkach. Nietypowy, korzenny smak uzupełnia potrawy tradycyjnej kuchni bliskowschodniej, indyjskiej, ale także i polskiej. Oleje tłoczone na zimno, zachowują przy tym najwięcej wartościowych składników, dlatego właśnie są one najbardziej uniwersalne i sprawdzają się jako:

  • składnik sałatek i dań na zimno (wysoka temperatura sprawia, że olej traci część swoich właściwości, stąd też lepiej unikać oleju ratyfikowanego);
  • uniwersalny kosmetyk do twarzy i ciała – w tym także baza do przygotowania maseczek, okładów, zmywania makijażu, olej do masażu, a także delikatny filtr UV;
  • olej do włosów – w charakterze serum na końcówki oraz do przeprowadzenia zabiegu olejowania;
  • suplement diety, przyjmowany np. w formie łatwych do połknięcia kapsułek.

W tym ostatnim przypadku, sięgając po suplement zawierający olej z czarnuszki, dawkowanie ustala producent. W zależności od stężenia zaleca się 1 lub 2 kapsułki w ciągu dnia. Jest to dobra opcja dla osób zmagających się z dyskomfortem trawiennym lub poszukujących dodatkowego wsparciu na diecie obniżającej poziom szkodliwego cholesterolu.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img