Strona głównaPorady dietetyczne5 szkodliwych nawyków, których warto pozbyć się w 2017 roku

5 szkodliwych nawyków, których warto pozbyć się w 2017 roku

Mamy luty. Jeśli wierzyć statystykom, lwia część osób, które cokolwiek sobie postanowiły na ten rok, zrezygnowała już ze swoich zamiarów. A Ty? Trwasz jeszcze przy postanowieniach, czy raczej poddałeś się i wróciłeś do starych nawyków?

Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób zamienić niezbyt dobre, z góry skazane na porażkę postanowienia noworoczne na ich lepsze, z reguły także łatwiejsze w realizacji wersje. Dziś chcielibyśmy zaproponować Wam coś, mamy nadzieję, jeszcze łatwiejszego i jeszcze bardziej przydatnego: wskażemy Wam cztery nieoczywiste, ale bardzo niezdrowe nawyki, których naprawdę warto pozbyć się w najbliższym czasie.

Nieuważne jedzenie

Nakładasz sobie porcję, a potem wykonujesz mechaniczne ruchy na linii talerz-usta, ledwie zauważając smak posiłku, ze wzrokiem wbitym w telewizor albo gazetę. Komu z nas się to nie zdarza, prawda? To jeden z najpowszechniejszych niezdrowych nawyków! Dlaczego niezdrowych? Nie tylko ze względu na (realne!) ryzyko zadławienia. Jedząc nieuważnie, znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo przejedzenia się, ponieważ nie zauważasz momentu osiągnięcia sytości. Istnieją także badania sugerujące, że niedbałe, pospieszne i nieuważne spożywanie posiłków może być powiązane z problemami trawiennymi takimi jak niestrawność.

Obgryzanie paznokci i skórek

Jeśli nie przekonuje Cię argument o tym, że pozdzierane, ogryzione do skóry paznokcie są po prostu brzydkie, to pomyśl o tym inaczej: nawet umyte ręce nadal są najbrudniejszą, najgęściej pokrytą drobnoustrojami częścią ciała. Czy aby na pewno chcesz przenosić te wszystkie bakterie do ust? Zwłaszcza teraz, podczas największej od lat epidemii grypy? Brr!

Zbyt głośne słuchanie muzyki

Ach, muzyka. Daje nam mnóstwo przyjemności, ale – jak to zwykle bywa z przyjemnościami – może nam zaszkodzić, jeśli nie zachowamy umiaru. Bezpieczny poziom dźwięku to taki, który pozwala na prowadzenie rozmowy normalnym, niepodniesionym głosem z osobą, która stoi obok nas. Pamiętaj, że uszkodzone przez hałas komórki słuchowe – częstym winowajcą jest właśnie muzyka słuchana ze słuchawek – nie regenerują się z czasem, dlatego słuch może się już tylko pogarszać… Lepiej się do tego nie przyczyniać, prawda?

Chodzenie spać w makijażu

Zasypiając bez zmycia makijażu narażasz się nie tylko na zabawny wygląd, ale także na szereg problemów skórnych: zatkane pory mogą skutkować wypryskami, pryszczami i wysypkami, a „podduszona” skóra robi się szara i szybciej się starzeje… Niezmyty tusz, eyeliner i cienie do powiek naprawdę nie robią też niczego dobrego dla oczu. Zdecydowanie warto poświęcić każdego wieczoru 5 minut na zmycie makijażu: skóra Ci za to podziękuje! Wybieraj lekkie, naturalne kosmetyki – w naszym sklepie ekologicznym znajdziesz ich szeroki wybór – a na pewno odkryjesz takie, które uprzyjemnią Ci ten proces.

Noszenie zbyt ciężkiej torebki albo plecaka

„Lepiej nosić niż się prosić”, powtarzały nasze mamy. Cóż, niby szczytne to założenie, ale niestety – rujnuje nasze kręgosłupy! Noszenie ciężkich toreb i plecaków może poskutkować bólem, wadami postawy i skrzywieniem kręgosłupa. Dlatego zastanów się dwa razy, zanim wyjdziesz z domu z torbą, której zawartości nie powstydziłby się hydraulik dorabiający jako ratownik medyczny!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img