Strona głównaPorady dietetyczne„Ale skąd weganie biorą białko?”, czyli roślinne źródła protein

„Ale skąd weganie biorą białko?”, czyli roślinne źródła protein

Ciało ludzkie jest niewiarygodnie wydajną maszyną, która każdego dnia wykonuje dosłownie tysiące zadań, których większości nawet sobie nie uświadamiamy. Kiedy zjadasz posiłek, Twój organizm natychmiast zaczyna rozkładać jego składniki na mniejsze „cegiełki”, które może wykorzystać na rozmaite sposoby: pobierając z niego witaminy i minerały, przekształcając cukier i tłuszcz w zapasy energii i, co niezwykle istotne, wykorzystując białko do budowania i odbudowywania wszystkich części ciała oraz wnętrzności.

Ponieważ wszystkie te kluczowe procesy są nie tylko niewidoczne, ale także niemal zupełnie niewyczuwalne, łatwo jest o nich zapomnieć albo nie doceniać ich wagi – zwłaszcza w przypadku białek, o których nie mówi się tak często, jak o witaminach i minerałach czy cukrach. Z tego powodu wciąż pokutuje wiele nieprawdziwych przekonań na temat tego, skąd brać białko i w jakich ilościach. Wiele osób wyznaje wielokrotnie już obalone przekonanie, że jedynym „słusznym” źródłem protein są produkty pochodzenia zwierzęcego: a to nieprawda! Rośliny także mogą być obfitym źródłem białka: oto pięć najbogatszych spośród nich.

1. Orzechy, nasiona i pestki

Bez względu na to, czy jesteś koneserem migdałów, czy raczej lubisz skubać słonecznik i pestki dyni, a może wręcz przepadasz za tłustymi i sycącymi orzechami brazylijskimi, mamy dobrą wiadomość: wszystkie te i tym podobne produkty są rewelacyjnymi źródłami białka! Uważaj jednak, aby nie przesadzać z chrupaniem: bogactwu protein towarzyszy tutaj potężna dawka tłuszczu, przez co są to bardzo kaloryczne przekąski. Jedna garść pestek albo orzechów dziennie powinna w zupełności wystarczyć, jeżeli zadbasz o to, aby sięgać także po inne źródła aminokwasów.

2. Warzywa (tak!)

Warzywa nie kojarzą się może z wysokobiałkowym pożywieniem, ale wiele z nich zawiera zaskakująco dużą dawkę protein. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ciemnozielone jarzyny (szczególnie brokuły), paprykę i bataty.

Białko konopne w proszku

Kup w Biogo: bialko konopne w proszku BioPlanet (150 g)

3. Rośliny strączkowe

Pyszna i tania opcja dla każdego. Nie jest istotne, czy decydujesz się na samodzielne gotowanie fasoli, grochu, ciecierzycy czy jednego z wielu innych rodzajów strączków, czy też wybierasz te z puszki: jedz rośliny strączkowe codziennie, a niedobory białka nigdy Ci nie zagrożą! Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które unikają strączków ze względu na wzdęcia, które ta grupa pożywienia może wywoływać, nie zrażaj się: zacznij od niewielkich porcji, a Twój układ pokarmowy stopniowo przyzwyczai się i z czasem (szybciej niż się spodziewasz!) przestaniesz odczuwać dyskomfort.

4. Zboża i ziarna

Ze względu na panujące obecnie żywieniowe mody zostaliśmy wytrenowani, by myśleć o wszystkich produktach na bazie zbóż i kasz jako o „węglowodanach” – a to nie do końca słuszne, ponieważ zboża i kasze, zwłaszcza nieprzetworzone, mogą być fantastycznym źródłem białka. Połącz je z warzywami strączkowymi (na przykład przyrządzając fasolowy gulasz i podając go z kaszą gryczaną), a dostarczysz swojemu organizmowi kompletny zestaw niezbędnych aminokwasów.

5. Białko w proszku

Nie tylko osoby, które nie unikają produktów zwierzęcych, mogą pozwolić sobie na wygodę spożywania odżywek białkowych! Ich roślinne odpowiedniki, idealne zwłaszcza dla osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko – na przykład sportowców albo osób trenujących siłowo – są już łatwo dostępne. W naszym sklepie ekologicznym możesz nabyć szereg odżywek pochodzących z różnych roślinnych źródeł: soi, konopi, grochu, słonecznika i innych.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img