Strona głównaProdukty i przepisyBułgarski skandal na olimpiadzie i światowa sława. Poznaj historię i właściwości buzdyganka...

Bułgarski skandal na olimpiadzie i światowa sława. Poznaj historię i właściwości buzdyganka naziemnego

Bułgarski skandal na olimpiadzie i światowa sława. Poznaj historię i właściwości buzdyganka naziemnego. Trend na buzdyganka naziemnego wziął się stąd, że na początku lat 70. XX wieku, niejaki Jeffrey Peterman, amerykański kulturysta, puścił w świat rewelacje na temat tej rośliny. Roślina miała mianowicie zwiększać poziom testosteronu i pobudzać przyrost mięśni. Powstał mit, który miał doprowadzić do dopingowego skandalu w 1988 r. w Seulu.

Trwały Igrzyska Olimpijskie. Bułgarscy sztangiści zdobywali hurtowo medale. Zapytani o fundament sukcesu, wskazali na niezwykłe właściwości buzdyganka naziemnego. Niestety ich triumfy, jak się okazało, wynikały z zażycia sterydów anabolicznych. Buzdyganek nie był niczemu winien.

Występowanie tribulus terrestris na naszym globie jest dość szerokie. Można go spotkać w Afryce, Azji, Australii, a także w południowej i środkowej Europie. Jego zdolności adaptacyjne sprawiają, że często można go spotkać poza swoimi rodzimymi stronami. Jako gatunek zawleczony występuje od czasu do czasu w Polsce.

Czym jest buzdyganek naziemny i jakie ma zastosowanie

Jakie są właściwości buzdyganka naziemnego?

Szereg badań przeprowadzonych na roślinie w XXI w. nie wykazało, by w jakikolwiek sposób buzdyganek naziemny zwiększał poziom testosteronu, czy podnosił masę mięśniową. Mimo tego, że badania nie potwierdzają działania buzdyganka, to nadal ma on swoich zwolenników, którzy zauważają wpływ rośliny na ich organizm – wzrost mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej i podwyższony testosteron.

To, co wiemy o buzdyganku to, że zawiera w sobie związki zwane saponinami, indolami i polifenolami. Charakteryzują się one tym, że hamują aktywność enzymów, przetwarzających anaboliczny testosteron. W ten sposób wykazuje działanie prozdrowotne zapobiegając ginekomastii, czyli przerostowi gruczołów sutkowych u mężczyzn. Ponadto tribulus terrestris może wpływać na regulację ciśnienia krwi i poziom cholesterolu. Powodem tego jest obecność w buzdyganku flawonoidów i fitosteroli.

Nie ma wątpliwości, że wokół buzdyganka naziemnego pojawiło się wiele kontrowersji. Pewne jest także to, że od wieków stosuje się tę roślinę w najróżniejszych zakątkach, a potencjał rośliny dostrzegają ludzie na całym świecie. Suplement diety na pewno sprawdzi się jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Wesprze nas w walce z problemami układu moczowego oraz krążenia, pozytywnie wpływa na regenerację i pracę nerek, a także może się przyczynić do obniżenia poziomu trójglicerydów i cholesterolu całkowitego.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img