Strona głównaProdukty i przepisyChlebek świętojański, czyli karob i jego prozdrowotne właściwości

Chlebek świętojański, czyli karob i jego prozdrowotne właściwości

Potoczna nazwa karobu ma swoje korzenie w Biblii. Przypuszcza się, że Ewangelie Mateusza i Łukasza wspominają o Janie Chrzcicielu, który żywił się miodem i… szarańczą. W rzeczywistości chodziło o szarańczyn strąkowy, czyli karob. Też od Jana Chrzciciela roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę.

Karob, to innymi słowy mączka chleba świętojańskiego lub guma karobowa. Są to nasiona znajdujące się w strączkach drzewa karobowego (inne nazwy to szarańczyn strąkowy, chlebowiec świętojański lub ceratonia) zmielone na proszek. Charakterystyczną cechą drzewa jest to, że jest ono wiecznie zielone. Występuje głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Indiach i Australii. Najczęściej karob występuje w formie proszku, ale spotkać go można także w postaci melasy.

Jakie są właściwości karobu?

Szarańczyn strączkowy uprawiano już 3000 lat temu w Azji Mniejszej. Do dzisiaj jest to popularna roślina w Grecji, na Sycylii czy na Cyprze. W kuchni karob odnajduje się najczęściej w postaci proszku lub wspomnianej już melasy jako słodzik do ciast, domowych wypieków, ciepłych i zimnych napojów, jogurtów, lodów, mleka, wszelkich deserów czy naleśników. Wygląd sproszkowanych nasion karobu do złudzenia przypomina konsystencją i kolorem kakao. Wprawdzie smak również ma nieco podobny, to jednak zauważalne są istotne różnice. Karob nie zawiera w odróżnieniu od kakao teobrominy oraz kwasu szczawiowego, które nie pozwalają organizmowi wchłaniać wapnia.

Mączka chleba świętojańskiego to bogate źródło wielu składników odżywczych. Karob zawiera m.in. magnez, żelazo, fosfor czy wapń. Wyjątkową cechą karobu jest to, że zawiera kwas galusowy, organiczny związek chemiczny. Wykazuje on ciekawe właściwości biologiczne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie. Kwas galusowy przyspiesza także gojenie się ran i może łagodzić objawy choroby wrzodowej żołądka.

Jakie są korzyści spożywania karobu?

Systematyczne spożywanie karobu może mieć przełożenie na lepszą pracę układu nerwowego i odpornościowego. Wpłynie także na efektywniejszą przemianę materii i wzmocnienie kości. Ma on szczególnie cenne wartości odżywcze dla osób uprawiających sport, kobiet w ciąży oraz dzieci, które są w trakcie intensywnego rozwoju. Warto spożywać karob również, kiedy jesteśmy w trakcie rekonwalescencji.

Przeciwutleniacze znajdujące się w karobie wspomagają odnowę komórek organizmu i potrafią wydłużyć proces starzenia się człowieka. Szczególnie poleca się mączkę chleba świętojańskiego osobom, które zerwały z nałogiem tytoniowym. Karob wspiera proces oczyszczania płuc i działa wykrztuśnie.

Warto również dodać karob do swojej diety jeśli zmagamy się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Właściwości owoców szarańczynu strąkowego potrafią łagodzić objawy refluksu i poprawiają trawienie. Znajdujące się w karobie duże ilości wapnia i fosforu sprawiają, że ma on prozdrowotne właściwości dla dzieci i dorosłych borykającymi się z osteoporozą.

Warto wiedzieć, że jeśli w składzie produktu spożywczego widnieje E410 to oznacza, że pod tym symbolem kryje się właśnie karob. Wykorzystuje się go do produkcji m.in. syropów, soków, cukierków czy modyfikowanego mleka dla niemowląt.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img