Strona głównaPorady dietetyczneCo będziemy jeść w 2018 roku?

Co będziemy jeść w 2018 roku?

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim pojawiły się kolejne kulinarne trendy. I choć mamy dopiero styczeń, już teraz eksperci zapowiadają, co będziemy jeść w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Uważni obserwatorzy branży gastronomicznej nie powinni być jednak zdziwieni – kontynuowane i rozwijanie będą bowiem tendencje, sygnalizowane już od dłuższego czasu. Które produkty uznawane są zatem za najbardziej pożądane w 2018 roku? Jakie nurty staną się modne? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Produkty z pobliskich upraw

Zgodnie z powszechnie panującymi opiniami, w tym roku mocno skupimy się na żywności lokalnej, a także – na tradycji. Coraz większą uwagę zaczniemy przykładać do tego, skąd pochodzą kupowane przez nas produkty oraz w jakich warunkach były uzyskiwane. Niezwykle ceniona będzie żywność naturalna, w pełni ekologiczna, która ma swoje źródło w lokalnych uprawach i gospodarstwach. Znaczna część osób zacznie wspierać drobne przedsiębiorstwa i skupi się na poszukiwaniu własnego dostawcy.

Analitycy trendów wskazują również na wzrost popularności owoców leśnych i – ogólnie – kuchni roślinnej. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni, jeśli nasi znajomi postanowią założyć niewielki, przydomowy ogródek, czy też kupić działkę, na której uprawiać będą niezbędne warzywa. Popularne staną się także zioła i przyprawy, które będziemy mieć pod ręką – czy to w doniczkach, czy to w pobliżu miejsca zamieszkania. Powrócimy też do gotowania potraw, które również uznawane są za lokalne, opierając się na starych, sprawdzonych recepturach i modyfikując je tak, aby uzyskać jak najzdrowszą wersję wybranego dania.

Żywność roślinna i fermentowana

Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – kuchnia wegetariańska i wegańska będzie cieszyła się naprawdę dużym powodzeniem, choć mniej będziemy na tym polu eksperymentować. Tak bowiem, jak niegdyś szukaliśmy inspiracji wśród potraw azjatyckich, czy też południowoamerykańskich, tak między styczniem, a grudniem skupimy się na daniach prostych, wykonanych z tego, co mamy bezpośrednio w swoim zasięgu. Nasze menu będzie mniej wyszukane, stanie się natomiast bardziej swojskie i proste.

Kolejnym przewidywanym trendem, o którym wspomina się niezwykle często, jest żywność fermentowana – niewątpliwie pożywna, zdrowa, często występująca w roli naturalnego antybiotyku. Potwierdzenie znajduje tu więc tendencja, przytoczona w pierwszym akapicie – niezwykle dużą uwagę zaczniemy przykładać do tego, co jemy, ustalając menu jak najbardziej wartościowe, pozbawione zbędnych dodatków, bogate we właściwości odżywcze i korzystnie wpływające na pracę całego organizmu.

Opisaliśmy kilka trendów, choć jednocześnie najczęściej przytaczanych w dyskusjach na temat tego, co już niedługo gościć będzie na naszych talerzach, czy też na restauracyjnych stołach. Zdaje się jednak, że tego typu przewidywania są zdecydowanie blisko prawdy – mowa tu bowiem nie o wizjonerstwie, lecz o wyciąganiu wniosków z istniejących już tendencji i zjawisk.

Zobacz też wpis: Pieczywo – rodzaje i właściwości odżywcze

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img