Chyba wszyscy wiemy, jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma zdrowy, dobrej jakości sen. Dzięki niemu regenerujemy siły, umysł i nabieramy energii do wyzwań, jakie niesie ze sobą nowy dzień. Jednak jest wiele czynników, które wpływają na to, że mamy coraz więcej problemów z zasypianiem. Na pogorszenie się jakości snu wpływ może mieć: nadmiar obowiązków, stres w pracy, nadmiar bodźców i złe nawyki, takie jak korzystanie z laptopa, telefonu czy telewizji tuż przed pójściem do łóżka.
Konsekwencje braku regularnego, pełnowartościowego snu w komfortowych warunkach są poważne. Na początku może to być rozdrażnienie, zmęczenie, senność, które w efekcie prowadzą do braku koncentracji, obniżenia odporności organizmu i podatność na choroby, a nawet stanów depresyjnych. Dlatego powinniśmy zadbać o jakość naszego snu, pamiętając o aktywności fizycznej w ciągu dnia, zrezygnować z ciężkostrawnych kolacji, a tuż przed snem ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych, które emitują niebieskie światło. Jeśli mamy problem z samym zasypianiem, z pomocą mogą nam przyjść naturalne napoje, które wypite wieczorem, ułatwią nam się zrelaksować i wypocząć.
Naturalne napoje ułatwiające zasypianie
Przed snem nasz metabolizm zwalnia, jeśli więc dostarczymy mu dodatkową porcję kalorii w postaci obfitej kolacji, żołądek będzie nam ciążył, a wówczas trudno mówić o komfortowym śnie. Kolejną ważną kwestią jest to, że na nasze samopoczucie ma wpływ prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Dlatego też przed snem, zamiast jeść, powinniśmy pić – przede wszystkim napoje, które mają działanie wyciszające i relaksujące. Na szczęście nasze łąki pełne są wspaniałych ziół o działaniu odprężającym, wyciszającym, dodatkowo wspierającym układ trawienny. Na przykład waleriana (kozłek lekarski) ma właściwości nasenne, obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego i działa przeciwlękowo. Melisa przynosi ukojenie w stanach rozdrażnienia, pobudzenia i przewlekłego zmęczenia. Ziół o podobnym działaniu jest znacznie więcej. Na dobry sen, poleca się przyrządzić napary z:
- melisy,
- kozłka lekarskiego,
- lawendy,
- rumianku,
- derenia,
- morwy,
- lipy,
- dzikiej róży,
- pokrzywy,
- werbeny
- głogu.
Jednak nie tylko zioła posiadają właściwości wyciszające. Przed snem możemy wypić również:
- sok wiśniowy – okazuje się, że jak wykazują badania przeprowadzone przez naukowców z Northumbria University, sok wiśniowy podnosi w organizmie poziom melatoniny – tak zwanego hormonu snu. Zaleca się pić dwie szklanki soku dziennie, jedną po południu i jedną wieczorem,
- złote mleko – cenione w medycynie ajurwedyjskiej, to tradycyjny napój indyjski, który stosuje się jako remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Wystarczy do podgrzanego mleka dodać kurkumę, cynamon, kardamon i imbir. Napój ten rozgrzewa i daje uczucie sytości, powoduje, że stajemy się senni.
Czego unikać przed snem?
Aby wyciszyć organizm przed snem, powinniśmy pamiętać o wspomnianej wcześniej zasadzie unikania sprzętów elektronicznych, ale również:
- nadmiernego wysiłku fizycznego – ćwiczenia najlepiej wykonywać jest rano. Wieczorem, zamiast wyciszać, będą działały pobudzająco. Po południu zaleca się raczej spacery, które dotlenią organizm,
- alkoholu – choć może wydawać nam się, że kieliszek czerwonego wina może działać relaksująco, tak naprawdę każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu sprawia, że nasz sen jest płytszy, mniej spokojny i podczas niego częściej się wybudzamy.