Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Najważniejsze fakty dotyczące prawidłowej segregacji śmieci

Najważniejsze fakty dotyczące prawidłowej segregacji śmieci

Wydawałoby się, że na temat segregacji śmieci i tego, jak ważna jest ona dla środowiska, wiemy już naprawdę wszystko. Tym bardziej że już przedszkolaki mają na ten temat zajęcia i uczą się, jakie odpady można wrzucać do poszczególnych kontenerów. Jednak według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, tylko 66% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, z czego jedynie 15% robi to we właściwy sposób. Stanowi to ogromny problem jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przeciętny Europejczyk w ciągu roku wytwarza średnio pół tony odpadów. Co zatem powinniśmy wiedzieć o segregacji, aby taka ilość produkowanych śmieci, mogła zostać prawidłowo zrecyklingowana, przetworzona lub zutylizowana?

Jak prawidłowo segregować śmieci? Podstawowe fakty

Najbardziej podstawową kwestią jest wiedza, o tym, do jakich pojemników należy wyrzucać poszczególne śmieci:

 • szkło – zielone – tutaj powinny trafić wyłącznie szklane słoiki i butelki. Wszelkiego rodzaju talerze, kubki, ceramika, żarówki, stłuczone szyby i szklanki czy hartowane szkło nie powinny być wyrzucane do tego pojemnika,
 • papier – niebieskie – nie można wyrzucać do nich kartonów sokach i po mleku, nasiąkniętych tłuszczem papierowych opakowań, zużytych, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych i pampersów,
 • odpady organiczne – brązowe – nie wolno wyrzucać do nich mięsa, kości, oleju, ani zwierzęcych odchodów,
 • odpady zmieszane – czarne/ciemnoszare – nie powinniśmy wyrzucać do nich produktów, które można poddać recyklingowi, a także odpady budowlane jak gruz, płytki, panele, baterie, sprzęt elektroniczny i elektryczny, sprzęt AGD, odpady zielone i lekarstwa,
 • metale i tworzywa sztuczne – żółte – nie wrzucamy tu elektroniki, zużytych baterii i akumulatory, sprzętu elektrycznego, puszek po farbach, plastikowych butelek po olejach samochodowych, silnikowych, tłustych opakowań ze styropianu, czy opakowań po aerozolach.

Aby prawidłowo segregować śmieci, powinniśmy także wiedzieć, że

 • jeśli dana gmina tego nie zaleca opakowań nie trzeba myć przed wyrzuceniem. Dodatkowe mycie powoduje zwiększone zużycie wody. Należy je jednak opróżniać i nie wyrzucać do pojemnika na plastik np. butelki z sokiem marchewkowym,
 • wyrzucane butelki powinny być odkręcone,
 • śmieci złożone z kilku różnych surowców, np. słoik z metalowym wieczkiem, należy rozdzielić i wyrzucić do odpowiednich pojemników,
 • plastikowe owijki, które znajdują się na butelkach bądź słoikach należy zdjąć i wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane,
 • etykiety papierowe na słoikach, których usunięcie wymaga zużycia wody, można ewentualnie pozostawić.

Odpady niebezpieczne

Do wymienionych wyżej kontenerów na śmieci nie kwalifikują się pozostałe rodzaje odpadów, sklasyfikowane jako śmieci niebezpieczne. Zaliczamy do nich:

 • baterie,
 • żarówki,
 • akumulatory,
 • leki,
 • zużyte igły i strzykawki,
 • termometry,
 • sprzęt elektroniczny, elektryczny, AGD,
 • farby,
 • rozpuszczalniki.

  Przeterminowane leki można zostawić w aptece, w specjalnie wyznaczonych i przygotowanych do tego celu pojemnikach. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich do toalety, zlewu, umywalki czy wanny. Miejskie oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować wyrzuconych lekarstw. Wówczas przenikają one do rzek i wód gruntowych i stanowią zagrożenie zdrowia dla wszystkich mieszkańców.

Jeśli chcemy wyrzucić w prawidłowy sposób pozostałe odpady niebezpieczne, należy nieodpłatnie oddać je do utylizacji do najbliższego od naszego miejsca zamieszkania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK. Można też zostawić tego rodzaju odpady w miejscu okresowo wyznaczonych zbiórek, organizowanych przez miasto lub gminę. Odbywają się one w określonym czasie i w określonych punktach.

Dlaczego segregacja śmieci jest tak istotna?

Aby uratować drzewo, które niezbędne jest do wytwarzania papieru, wystarczy oddać do recyklingu niecałe 60 kg makulatury. Niektóre z surowców, takie jak szkło i aluminium można przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium recykling jest bardzo ważny, ponieważ produkcja z rud jest kosztowna, a złoża wykorzystywane do produkcji aluminium nie są odnawialne.

Do produkcji tworzyw sztucznych wykorzystuje się ropę naftową, której wydobycie również jest kosztowne, a zasoby ograniczone. Dzięki ponownemu wykorzystaniu plastiku  zyskujemy surowiec wtórny. Plastik może też służyć do wyrobu:

 • plecaków,
 • butów,
 • namiotów,
 • ubrań.

Recykling wpływa na ograniczenie ilości odpadów, zmniejszanie zużycia surowców, które występują na Ziemi w ograniczonej ilości i jest dziś istotną częścią gospodarki krajów rozwiniętych. Jest także ważny ze względów ekonomicznych, a przede wszystkim z uwagi na troskę o środowisko. W czasach kiedy populacja ludności wzrasta, naturalne zasoby kurczą się, a klimat zmienia, warto przestrzegać ustalonych zasad segregacji odpadów. Przyczyniamy się w ten prosty sposób do odzysku surowców i dbamy o środowisko, które służy nie tylko nam, ale również naszym dzieciom i przyszłym pokoleniom. Pamiętajmy o tym, że czystsze środowisko wpływa na jakość naszego życia, nasze zdrowie i samopoczucie. Na szczęście w ciągu ostatnich lat świadomość społeczeństwa, dotycząca problemu gromadzenia odpadów i eksploatowania naturalnych surowców naszej planety, zdecydowanie się zwiększyła i coraz chętniej stosujemy się do zasad prawidłowego recyklingu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img