Strona głównaProdukty i przepisyCzarnuszka wspomaga leczenie koronawirusa?

Czarnuszka wspomaga leczenie koronawirusa?

SPIS TREŚĆI:

Temat pandemii koronawirusa nie schodzi z głównych stron gazet i newsów w telewizji. Szczególnie obecnie, kiedy czwarta fala jest w największym natarciu, każdy na swój sposób szuka metody, by nie dać się tej podstępnej chorobie. Także naukowcy prześcigają się w odkryciach, co może pomóc w leczeniu covid-19. Sprawdź, co wynika z najnowszych badań na ten temat.

Czarnuszka na covid-19 (i nie tylko)

Ostatnie badania prowadzone w ośrodkach naukowych w Pakistanie i Iraku zgodnie wykazały, że nasiona czarnuszki siewnej mają korzystny wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem. Te czarne nasiona w ostatnich latach zyskują w Polsce coraz większą popularność. W sklepach możemy znaleźć paczkowane nasiona, olej z czarnuszki czy saszetki do przygotowania naparu. Producenci dodają je do pieczywa, serów, past i innych produktów.

Na Bliskim Wschodzie czarnuszka popularna i ceniona jest od wieków. Znane są jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe. Ma także korzystny wpływ na odporność organizmu. Długo by wymieniać zalety tych czarnych ziarenek. Dość wspomnieć, że dostrzeżono ich pozytywny wpływ na obniżanie nadciśnienia, profilaktykę nowotworową, wsparcie leczenia cukrzycy, objawowe leczenie astmy oraz choroby skórne: AZS, grzybicę czy łuszczycę.

Dla wielu osób charakterystyczny smak czarnuszki jest nie do przyjęcia. Warto jednak próbować się przemóc, gdyż mimo niezachęcającego smaku i zapachu, pozytywny wpływ czarnuszki na organizm człowieka jest nie do przecenienia. Ostatnie badania potwierdzają także znaczenie czarnuszki dla infekcji covid-19.

Jak nasiona czarnuszki wpływają na koronawirusa?

Badania prowadzone w czterech niezależnych ośrodkach naukowych w Pakistanie wykazały jednoznacznie korzystny wpływ nasion czarnuszki na przebieg koronawirusa. Chorym podawano 80 mg czarnuszki na 1 kilogram masy ciała dziennie przez 13 dni.

Dowiedziono, że podawanie chorym nasion czarnuszki skraca czas trwania zakażenia koronawirusem. W przypadku choroby o umiarkowanym przebiegu było to mniej średnio o 3 dni (z 7 do 4 dni), natomiast w przypadku choroby z ciężkimi objawami – o 4 dni (z 13 do 9 dni). Nasiona podawane były równolegle ze standardowym, konwencjonalnym leczeniem. Dużo szybciej także chorzy wracali do normalnej aktywności.

Bardzo ważny wniosek z badań dotyczy śmiertelności chorych, która jest znacząco niższa w grupie przyjmującej czarnuszkę. Wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem, którym podawano nasiona wynosiła ona 4%. Wśród osób nieprzyjmujących czarnuszki było to prawie 19%.

Czy olej z czarnuszki leczy covid-19?

Irackie badania polegały na codziennym podawaniu chorym oleju z czarnuszki w ilości 40 mg na 1 kg masy ciała przez 2 tygodnie. Wydaje się, że olej ten pomaga uniknąć nasilania się objawów choroby. Wśród pacjentów przyjmujących olej zanotowano jedynie dwa takie przypadki, natomiast wśród pozostałych było ich aż 44. W kwestii śmiertelności pacjentów okazało się, że w grupie kontrolnej wynosiła ona ponad 5%, tymczasem w grupie przyjmującej olej z czarnuszki nie zmarł nikt. 

Czarnuszka – jaką formę wybrać?

Doniesienia o czarnuszce wspomagającej walkę z koronawirusem dają nadzieję. Warto na wszelki wypadek wyposażyć się w nasiona lub olej z tej rośliny. Z całą pewnością nie zaszkodzi, a na pewno może wesprzeć nasz układ immunologiczny. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybierzemy olej, to warto kupić go w dobrym sklepie ze zdrową żywnością lub aptece. Powinien on zawierać odpowiednie stężenie korzystnych olejków eterycznych. Nie może także być przechowywany w cieple i wystawiony na promienie słoneczne, gdyż traci wtedy swoje właściwości. Dlatego warto zwrócić uwagę, w jakich warunkach przechowywany jest w sklepie oraz czy zapakowany jest w butelkę z ciemnego szkła.

Joanna Penza Dietetyk
Autorka artykułów z zakresu dietetyki, pasjonatka zdrowego stylu życia. Trenerka na warsztatach i wykładach dotyczących zdrowego odżywiania. Absolwentka studiów podyplomowych „Poradnictwo dietetyczne” w Instytucie Żywności i Żywienia oraz licznych szkoleń z tego zakresu. Pracowała jako doradca żywieniowy pod własną marką oraz jako dietetyk dla cateringu. Nie zawsze była „fit”. Sama przeszła tę niełatwą drogę i obecnie chętnie dzieli się swoim doświadczeniem.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

  1. Nie ma zadnej pandemii, ale czarnuszka dobra jest na wszystko i warto się wspomagac w chorobach jak równiez warto ja stosowac profilaktycznie .
    Natura górą była jest i będzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img