Strona głównaPorady dietetyczneCzym zastąpić mięso?

Czym zastąpić mięso?

Dieta wegańska z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wiele osób decyduje są ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa. Powodów takiej decyzji może być wiele, od względów etycznych, poprzez ekologię, a na dbałości o własne zdrowie kończąc.

Mięso zawiera w sobie jednak wartościowe składniki, szczególnie białko i witaminy z grupy B, które trzeba dostarczyć do organizmu wraz z innymi produktami. Czym można zastąpić mięso w codziennej diecie?

Dieta bezmięsna i jej zalety

Weganizm uwzględnia wyłączenie z diety produktów zwierzęcych: mięsa, jajek, mleka czy miodu. Weganie rezygnują także z sięgania po tworzywa pochodzenia zwierzęcego (takie jak skóra, jedwab, futra) czy kosmetyków testowanych na zwierzętach. Wiele osób także decyduje się przejść na dietę wegetariańską lub jakiś jej wariant – który wyłącza z diety jedynie mięso lub dopuszcza użycie poszczególnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Eksperci wskazują, że zmniejszenie ilości spożywanego w diecie mięsa (szczególnie czerwonego) niesie ze sobą wiele walorów zdrowotnych, np. wpływając korzystnie na pracę układu krążenia i metabolizm.

Odpowiednio zbilansowana dieta bezmięsna może być bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Zamiast mięsa i produktów odzwierzęcych można sięgnąć po wysokiej jakości produkty wegańskie odznaczające się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego przez organizm białka.

Wegańskie źródło białka i substancji odżywczych

Za dobre, wegańskie źródło białka, niezbędnych substancji odżywczych mogą posłużyć różnorodne produkty, takie jak m.in.:

  • soczewica, fasola i groch,
  • soja,
  • migdały,
  • tłoczone na zimno oleje (np. olej lniany)
  • nieoczyszczone zboża i kasze,
  • sezam,
  • amarantus,
  • komosa ryżowa,
  • algi i wodorosty,
  • nasiona roślin oleistych,
  • drożdże (np. w formie płatków).

To artykuły zawierające w sobie aminokwasy, składniki mineralne (jak np. niezbędne jod, cynk, selen czy żelazo) i witaminy (z grupy B, K, E, A oraz C), a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Warto sięgać po nie zarówno w formie półproduktów, co umożliwia wszechstronne wykorzystanie w kuchni oraz szukać opartych na ich bazie produktów, które pomogą zastąpić zwykły nabiał.

Smaczne i wartościowe zamienniki mięsa

Zastanawiasz się czym zastąpić mięso w przygotowywanych posiłkach? Dostępnych opcji jest sporo i z każdym rokiem przybywa kolejnych. Rynek produktów wegańskich rośnie w siłę, za co odpowiedzialna jest popularyzacja takiego stylu życia oraz zwiększenie świadomości w zakresie ekologicznych skutków spożywania mięsa. Przemysłowa produkcja mięsa i nabiału na dużą skalę zauważalnie przyczynia się do degradacji środowiska.

Popularne zamienniki mięsa to m.in.:

  • tofu – otrzymywane z mleka sojowego, ma formę twarożku, który można dowolnie przyprawiać, jest bogate w aminokwasy egzogenne, tłuszcze nienasycone i lecytynę;
  • tempeh – produkowany z fermentowanych ziaren soi, sprawdza się jako zamiennik nabiału i mięsa, dostarczając białka oraz żelaza;
  • seitan – wytwarza się z glutenu wypłukanego z mąki pszennej. Odznacza się małą zawartością tłuszczu, obecnością witamin z grupy B oraz składników takich jak selen, fosfor, żelazo.

Dobrym substytutem mięsa w przygotowywanych posiłkach mogą okazać się także:

  • grzyby – mogą być smażone, gotowane i pieczone oraz doprawiane na wiele sposobów. Stanowią naturalne źródło witamin z grupy B;
  • nasiona roślin strączkowych – ugotowana fasola, ciecierzyca czy soczewica mogą z powodzeniem zastąpić mięso w potrawach takich jak gulasz czy zapiekanki;
  • warzywne i substytuty mięsa – tworzone na bazie warzyw takich jak buraki, groch (szczególnie proteiny grochu), zawierające dodatek nasion, wartościowych tłuszczów oraz kasz (np. jaglanej). Najczęściej dostępne są w formie gotowych do podgrzania kotletów lub pulpetów.
Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img