Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Ekologiczne podróżowanie – jak być eko w czasie wakacji?

Ekologiczne podróżowanie – jak być eko w czasie wakacji?

Wielu z nas na wakacje czeka cały rok – aby móc wreszcie odpocząć, zrelaksować się, ale też i pozwiedzać, poznać nowe miejsca, kulturę i obyczaje, spędzić czas z rodziną bądź gronem najbliższych przyjaciół. Kiedy tak szykujemy się na ten upragniony wypoczynek, często nie zastanawiamy się, jakie znaczenie ma branża turystyczna dla środowiska naturalnego. A niestety okazuje się, że ogromne i niestety niekoniecznie pozytywne.

Jakie problemy wiążą się z turystyką?

Niestety okazuje się, że całkiem poważne. Co roku na wakacje rusza mniej więcej miliard turystów na całym świecie. Ma to wpływ między innymi na:

  • zanieczyszczenie powietrza, np. w związku z transportem lotniczym i samochodowym,
  • nadmierną produkcją odpadów,
  • wyczerpywaniem się naturalnych zasobów lokalnych,
  • wymieraniem ekosystemów i utratą naturalnych siedlisk.

Przykładem niszczącego wpływu branży turystycznej może być np. Wielka Rafa Koralowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Australii, której z każdym rokiem jest coraz mniej. Wenecja, której zabytki w wyniku zmian klimatycznych i wpływających do jej portu ogromnych statków wycieczkowych narażone są na zatonięcie, czy nadmierna eksploatacja filipińskiej wyspy Boracay. Nie powinniśmy pozostawać obojętni na te niepokojące zjawiska i tak przygotować się do wakacji, aby nie wpłynąć negatywnie na środowisko i lokalnych mieszkańców. Oto podpowiedź jak zorganizować wakacje w stylu eko.

Ekologiczna podróż

Sytuacją najbardziej idealną z ekologicznego punktu widzenia byłoby podróżowanie lokalne, do miejsc położonych jak najmniej oddalonych od naszego miejsca zamieszkania, ponieważ to właśnie podróż samolotem szczególnie na krótkie dystanse, odpowiada za emisję największych zanieczyszczeń. Najbardziej ekologiczne środki transportu to rowery, kolej i komunikacja miejska. Czasem jednak podróż samolotem, jest jedynym wyjściem, jeśli zależy nam na zwiedzeniu innych krajów. Dlatego linie lotnicze oferują tzw. “carbon offset” – polega to na tym, że podczas wykupienia biletu, możemy przeznaczyć środki na ochronę środowiska. Możemy także przekazać te środki we własnym zakresie, na wybrany przez siebie cel, aby zrekompensować i zbilansować wytwarzane gazy cieplarniane i ślad węglowy.

Eko nocleg

Hotele zazwyczaj nie są ekologiczne, ze względu na to, że produkują tony śmieci, a także zużywają dużo wody i energii. Decydując się na hotel działajmy zgodnie z podstawowymi zasadami ekologii i starajmy się oszczędzać energię, wodę, czy korzystać z jednego zestawu ręczników, unikajmy korzystania z jednorazowych hotelowych kosmetyków. Są także w Europie hotele, które otrzymały certyfikat The EU Ecolabel, który daje gwarancję, że dane przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu ograniczenia śladu węglowego. Aby ten certyfikat otrzymać, hotel musi spełnić specjalne warunki, np. minimum 50% energii musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a klimatyzacja i światło włączane są automatycznie. Ekologicznym rozwiązaniem może być np. wynajęcie mieszkania od osoby prywatnej – wówczas możemy zadbać sami o segregację śmieci, oszczędzanie energii czy ograniczenie produkcji śmieci. Dobrze jest także zwrócić uwagę na takie aspekty jak to, czy serwowane jedzenie pochodzi z produktów lokalnych.

Bagaż zero waste

Aby maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci, w podróż zabierzemy ze sobą butelkę, bidon na wodę i termos na kawę. Zapomnijmy o wodzie butelkowanej czy kolejnej kawie w plastikowym kubku. To samo tyczy się prowiantu – samodzielne przygotowania jedzenia na podróż i zapakowanie w pojemniki wielokrotnego użytku, woskowijki, lunchboxy w zestawie z bambusowymi sztućcami, zapobiegnie korzystaniu z plastikowych naczyń i pozwoli uniknąć nam niezdrowego, śmieciowego jedzenia. Bagaż zero waste to także odpowiednio zaopatrzona kosmetyczka, do której spakujemy niezbędne produkty w duchu tego stylu, takie jak: bambusowa szczotka do zębów, materiałowe, wielorazowe płatki kosmetyczne, mydło i szampon w kostce, ekologiczna pasta do zębów w słoiku lub w postaci proszku czy tabletek, a także ekologiczny dezodorant. W kosmetyczce nie może również zabraknąć kremu do opalania. Ważne, aby był to krem ekologiczny, bez konserwantów, parabenów i barwników. Zwykłe kremy zanieczyszczają morską wodę i zwierzęta.

Lokalne pamiątki

Jeśli marzymy o pamiątce z podróży, lepiej dokładnie jej się przyjrzyjmy, powszechne jest bowiem to, że produkuje się je na masową skalę w Chinach. Nie tylko nie mają one nic wspólnego z odwiedzanym miejscem, ale najczęściej są też kiepskiej jakości, a kupując je, nie wspieramy lokalnych mieszkańców, a odległe fabryki. Na koniec jeszcze jedna ważna zasada – pod żadnym pozorem nie możemy pozostawiać po sobie odpadków i śmieci, a także zabierać sobie w postaci pamiątki fragmentów roślin, skał czy innych fragmentów przyrody.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img