Strona głównaSlow lifeEkologiczne ubrania. Jakie materiały tak naprawdę są ekologiczne?

Ekologiczne ubrania. Jakie materiały tak naprawdę są ekologiczne?

Choć stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i staramy się żyć ekologicznie i coraz częściej zastanawiamy się nad tym, co jest dobre, a co nie dla środowiska, a w kuchni i na zakupach eliminujemy plastikowe opakowania, używamy wielorazowych słomek, toreb itd. to jednak w dalszym ciągu jesteśmy skłonni nosić plastik na własnej skórze. Nadal najbardziej popularne na rynku odzieżowym są tkaniny syntetyczne, czyli poliester, elastan, poliamid, akryl i nylon. Powstają one na skutek przetwarzania ropy naftowej.

Nawet do 60% ubrań dostępnych w naszych sklepach wykonanych jest z tkanin sztucznych, które nie nadają się do recyklingu, a rozkład sztucznego materiału może trwać nawet do 200 lat. Nam wdaje się, że wyrzuciliśmy zniszczone ubranie do kosza, a tak naprawdę w rzeczywistości zostaje ono w środowisku przez bardzo długi czas. Tekstylia zajmują 5% powierzchni wysypisk śmieci. Podczas prania z materiałów sztucznych wytwarzają się drobiny plastiku, tzw. mikroplastik, który przedostaje się z wodą do środowiska. Poza tym tkaniny sztuczne nie przepuszczają powietrza i powodują, że nasz skóra się w nich po prostu gotuje.

Ekologiczne ubrania

Na pierwszy rzut oka, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być odzież produkowana z bawełny. Jest to jednak tylko po części prawda. Dzieje się tak, ponieważ bawełna rzeczywiście jest materiałem pochodzenia naturalnego, zdecydowanie nadaje się do recyklingu i szybciej niż materiały sztuczne ulega rozkładowi. Poza tym jest zdrowa dla naszej skóry. Jednak nie każdy wie, że uprawa bawełny wymaga olbrzymiej ilości wody i równie olbrzymiej ilości nawozów, środków owadobójczych i pestycydów. Znajduje się ona na trzecim miejscu jeśli chodzi o zużycie wody, zaraz po uprawach ryżu i pszenicy. Znany jest nawet przypadek, kiedy czwarte pod względem wielkości na świecie (ok 70 m²) Jezioro Aralskie wyschło, kiedy zaczęto pobierać z niego wodę potrzebną do uprawy plantacji bawełny. Skutki tej ekologicznej i ekonomiczno-gospodarczej katastrofy odczuwalne są przez okoliczną ludność do dziś. Ponadto gotowa tkanina bawełniana potrzebuje również ogromnej ilości chemikaliów do farbowania. Jakie więc i czy w ogóle są alternatywy dla bawełny?

  • bawełna organiczna – jest to uprawiana ręcznie bawełna, bez użycia nawozów sztucznych i chemikaliów,
  • len – naturalny materiał o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych, ma właściwości termoregulacyjne, np. latem len pozwala obniżyć temperaturę ciała, ogranicza przepuszczanie promieni UV, dobrze jeśli pochodzi z polskich upraw,
  • tencel (lyocell) – materiał produkowany z celulozy, w 100% naturalny, do produkcji którego zużywa się mniej wody, energii, chemikaliów do farbowania, niż to ma miejsce w przypadku bawełny, można go poddawać recyklingowi (nawet wielokrotnie),
  • tkanina konopna – ma podobne właściwości do lnu i jest w 100% biodegradowalna, jej uprawa wymaga mniej ilości wody niż w przypadku konwencjonalnych upraw bawełny, bez używania chemikaliów.
Ubrania w zgodzie ze środowiskiem

Przed zakupem nowego ubrania koniecznie więc w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się metkom. Jeśli wybieramy bawełnę, to tę organiczną. A najlepiej zastanówmy się, czy te ubrania, które już mamy w szafie nam nie wystarczą, a zakupy robimy tylko dlatego, że przyzwyczailiśmy się do zjawiska fast fashion. Zjawiska, do którego przyczyniły się duże koncerny odzieżowe, a które sprawia, że niezniszczone i dobre ubrania, wydają nam się stare i niemodne.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img