Strona głównaPorady dietetyczneEkstrakt z kory Lapacho. W czym pomoże Pau d`Arco?

Ekstrakt z kory Lapacho. W czym pomoże Pau d`Arco?

Lapacho znane także pod nazwą Pau d`Arco oraz „herbata Inków” to wewnętrzna kora drzewa Tabebuja. Wyróżnia się ok. 100 gatunków tego drzewa tropikalnego i kora tylko niektórych z nich nadaje się do przyrządzania napoju. Bogate właściwości tego naparu doceniały już dawne cywilizacje Ameryki Środkowej i Południowej. Indianie zamieszkujący Amerykę Łacińską do dzisiaj używają Pau d`Arco jako środka leczniczego na różne dolegliwości. Jakie walory prezentuje herbata Inków?

Jakie Pau D`arco ma właściwości?

W korze drzewa, z którego pozyskuje się susz do przygotowywania naparu znajdują się aktywne składniki – lapachol oraz betalapachol. Wykazują one całkiem sporo dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe – m.in. wspomagają organizm w zwalczaniu wirusa grypy oraz opryszczki typu I i II. Lapachol oraz betalapachol wykorzystuje się także we wspieraniu leczenia chorób skórnych oraz mechanicznych urazów ciała, chociażby przy źle gojących się ranach. Co więcej składniki, które zawiera lapachol potrafią wspomóc organizm w walce z gronkowcem złocistym oraz brucelozie.

W napoju Pau d`Arco znajdują się także bardzo cenne dla organizmu substancje:

  • potas,
  • magnez,
  • cynk,
  • fluor,
  • żelazo,
  • koenzym Q10,
  • alkaloidy,
  • kwercetyna,
  • karnasol,
  • saponiny steroidowe.

Ponadto napar Lapacho ma właściwości immunostymulujące, czyli wzmacniające układ odpornościowy. Właściwości napoju mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie wątroby oraz układu limfatycznego. To oznacza, że Pau d`Arco charakteryzuje się silnym działaniem odtruwającym.

Czy picie naparu Lapacho ma skutki uboczne?

Mimo swoich niewątpliwych zalet, spożywanie Pau d`Arco może wywoływać negatywne skutki. Zdarza się, że nadmierne spożywanie napoju prowadzi do wymiotów, bólu głowy czy biegunki. Jednak sporne pozostaje czy bezpośrednią przyczyną są zawarte w korze związki, czy to, że organizm zaczyna się oczyszczać. Naparu nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz osoby, które przyjmują leki działające przeciwzakrzepowo.

Skutki uboczne nie powinny jednak przesłonić zalet herbaty Lapacho. Każdy produkt spożywczy ma swoje „obostrzenia”. Nie inaczej jest z Pau d`Arco. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że napar nie jest przeznaczony dla wszystkich. Natomiast jeśli pojawiłyby się jakieś niepożądane skutki, po prostu go odstawmy.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img