Strona głównaPorady dietetyczneEkstrakt z kory Lapacho. W czym pomoże Pau d`Arco?

Ekstrakt z kory Lapacho. W czym pomoże Pau d`Arco?

Lapacho znane także pod nazwą Pau d`Arco oraz „herbata Inków” to wewnętrzna kora drzewa Tabebuja. Wyróżnia się ok. 100 gatunków tego drzewa tropikalnego i kora tylko niektórych z nich nadaje się do przyrządzania napoju. Bogate właściwości tego naparu doceniały już dawne cywilizacje Ameryki Środkowej i Południowej. Indianie zamieszkujący Amerykę Łacińską do dzisiaj używają Pau d`Arco jako środka leczniczego na różne dolegliwości. Jakie walory prezentuje herbata Inków?

Jakie Pau D`arco ma właściwości?

W korze drzewa, z którego pozyskuje się susz do przygotowywania naparu znajdują się aktywne składniki – lapachol oraz betalapachol. Wykazują one całkiem sporo dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe – m.in. wspomagają organizm w zwalczaniu wirusa grypy oraz opryszczki typu I i II. Lapachol oraz betalapachol wykorzystuje się także we wspieraniu leczenia chorób skórnych oraz mechanicznych urazów ciała, chociażby przy źle gojących się ranach. Co więcej składniki, które zawiera lapachol potrafią wspomóc organizm w walce z gronkowcem złocistym oraz brucelozie.

W napoju Pau d`Arco znajdują się także bardzo cenne dla organizmu substancje:

 • potas,
 • magnez,
 • cynk,
 • fluor,
 • żelazo,
 • koenzym Q10,
 • alkaloidy,
 • kwercetyna,
 • karnasol,
 • saponiny steroidowe.

Ponadto napar Lapacho ma właściwości immunostymulujące, czyli wzmacniające układ odpornościowy. Właściwości napoju mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie wątroby oraz układu limfatycznego. To oznacza, że Pau d`Arco charakteryzuje się silnym działaniem odtruwającym.

Czy picie naparu Lapacho ma skutki uboczne?

Mimo swoich niewątpliwych zalet, spożywanie Pau d`Arco może wywoływać negatywne skutki. Zdarza się, że nadmierne spożywanie napoju prowadzi do wymiotów, bólu głowy czy biegunki. Jednak sporne pozostaje czy bezpośrednią przyczyną są zawarte w korze związki, czy to, że organizm zaczyna się oczyszczać. Naparu nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz osoby, które przyjmują leki działające przeciwzakrzepowo.

Skutki uboczne nie powinny jednak przesłonić zalet herbaty Lapacho. Każdy produkt spożywczy ma swoje „obostrzenia”. Nie inaczej jest z Pau d`Arco. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że napar nie jest przeznaczony dla wszystkich. Natomiast jeśli pojawiłyby się jakieś niepożądane skutki, po prostu go odstawmy.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

13 KOMENTARZE

 1. gdyby lekarze diagnozowali i leczyli grzybicę nigdy bym nie sięgnęła po naturalne leki. Polecam publikacje dr Janusa, też pisze o tym problemie. Nawet na poziomie laboratorium jest olbrzymi problem, a raczej niemożliwość zdiagnozowania w Polsce tego rodzaju problemów o ile nie występują na skórze…

 2. Jeżeli chciałabym oczyścić organizm, zrobić detox to ten suplement jest na to? I czy można w tym czasie brać lek z probiotykami?

  • Kora Lapacho to produkt o bardzo silnym działaniu odtruwającym i prowadzącym do utraty wagi, jednak ważne jest by stosować go z głową, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nie są poznane wszystkie integracje z innymi lekami i suplementami. Wiadomo, że nie powinno się stosować razem z aspiryną i innymi lekami o działaniu przeciwzakrzepowym.

 3. „Produkty spożywcze mają swoje obostrzenia” … Sprawdzam kiedy artykuł był napisany – 2021… Dodam coś od siebie: Nadmierne spożycie suplementów może skutkować lockdownem organizmu, a efektem może być biegunka narastająca nawet do 4 fali 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img