Strona głównaPorady dietetyczneGdy jedzenie boli: testy na nietolerancję pokarmową

Gdy jedzenie boli: testy na nietolerancję pokarmową

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że po zjedzeniu jakiegoś rodzaju pokarmu – czy byłaby nim pomarańcza, czy garść orzeszków ziemnych – zdarzyło Ci się, że nagle zaczęło Cię drapać w gardle, wyszła Ci dziwna wysypka albo zabolał Cię brzuch, to dobrze wiesz, jak działa reakcja alergiczna. Sęk w tym, że alergia i nietolerancja pokarmowa to dwie odmienne rzeczy.

Statystyki sugerują, że liczba osób z różnymi rodzajami nietolerancji pokarmowych zwiększa się i że prawdopodobnie problem ten dotyczy większej liczby osób, niż dotąd szacowano. Tymczasem rozpoznanie i wyeliminowanie pokarmów lub grup pokarmów, które powodują negatywną reakcję, może być skutecznym sposobem na zredukowanie czy nawet usunięcie nieprzyjemnych dolegliwości: testy na nietolerancję pokarmową pomogą nam w ich wykryciu.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Jeszcze do niedawna nie rozróżniano między alergią a nietolerancją pokarmową i pojęć tych używano zamiennie. Dziś wiemy, że alergia jest wynikiem obronnej reakcji organizmu, który rozpoznaje jakiś pokarm jako szkodliwy i próbuje go „zwalczać”. Reakcja na nietolerowane pokarmy może być podobna, ale przebiega innym trybem, aktywując obronny odruch w nieco odmienny sposób. Nietolerancja pokarmowa jest trudniejsza do wykrycia, ponieważ reakcja może nastąpić dopiero po pewnym czasie po jedzeniu – w przeciwieństwie do alergii, która zwykle daje o sobie znać natychmiast. Reakcja na tolerowane pokarmy może być różna w zależności od tego, w jakiej formie i ilości je spożyliśmy, podczas gdy reakcja alergiczna często pobudzana jest nawet przez śladowe ilości alergenu (to dlatego na produktach znajdują się ostrzeżenia o nich!).

Dlaczego warto wykonać testy na nietolerancję pokarmową?

Nietolerancja pokarmowa prawdopodobnie nikogo nie zabije, ale jeżeli nie zostanie wykryta, może poważnie uprzykrzyć życie. Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle głowy, a czasem nawet trądzik – to tylko część objawów, jakie mogą towarzyszyć tej nieprzyjemnej dolegliwości. Wykrycie nietolerancji może przyczynić się do wyraźnej, zauważalnej poprawy naszego codziennego samopoczucia.

Jak działają testy na nietolerancję pokarmową?

Testy na nietolerancję pokarmową, które możesz samodzielnie wykonać w domu, to szybki i godny zaufania sposób na to, aby dowiedzieć się, jakie składniki żywności wywołują w Twoim organizmie niepożądaną reakcję. Test Food Detective, oferowany przez nasz sklep ekologiczny, pozwala oznaczyć we krwi nadmierną ilość przeciwciał wytwarzanych wobec konkretnych białek pokarmowych: odpowiednio IgE dla alergii natychmiastowej i IgG dla nietolerancji (alergii opóźnionej). Test ten sprawdza nadwrażliwość na kilkadziesiąt popularnych pokarmów z różnych grup: od zbóż aż po warzywa i mięso. Z łatwością przeprowadzisz go samodzielnie, dzięki czemu uzyskasz szybką i pewną odpowiedź na pytania o to, co może powodować Twoje dolegliwości. Wreszcie jedzenie przestanie kojarzyć Ci się z bólem!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułLodowy deser matcha
Następny artykułPlacki bananowe
spot_img
Polecane artykuły
spot_img
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img