Strona głównaProdukty i przepisyHenna: roślinny sposób na kolor

Henna: roślinny sposób na kolor

Henna od tysiącleci znana jest ze swoich rozmaitych kosmetycznych i leczniczych zastosowań – najpierw zyskała popularność w rodzimej Azji, zwłaszcza w Indiach, gdzie używa się jej między innymi do wykonywania rytualnych tatuaży, a potem także w Europie i na całym świecie.

Farbowanie henną włosów – zarówno fryzury, jak i brwi – jest praktyką, która stopniowo zyskuje na popularności wraz z szerzeniem się świadomości o rozmaitych aspektach szkodliwości substancji zawartych w konwencjonalnych syntetycznych farbach i barwnikach. Używając farby na bazie henny, można uzyskać piękny, trwały i naturalny kolor – po co nam chemia?

Dlaczego warto ufarbować włosy henną?

Henna nie oferuje może tak szerokiej palety, jaką znamy z konwencjonalnych farb do włosów, ale za to daje pewność, że koloryzacja będzie miała wartość nie tylko estetyczną, lecz także pielęgnacyjną. Henna jest idealna nawet dla osób, które chcą ufarbować siwe włosy i dla alergików.  Nałożona na fryzurę, henna łączy się z keratyną we włosach i tworzy permanentną warstwę koloru, co chroni i wzmacnia fryzurę, zamiast osłabiać ją, tak jak to robi tradycyjna farba.

Henna jako odżywka

Regularne nakładanie henny wzmacnia i regeneruje włosy, ponieważ pomaga zatrzymać w ich wnętrzu wilgoć, jednocześnie je odżywiając i pomagając utrzymać odpowiedni, zdrowy odczyn (co z kolei jest bardzo ważne dla kondycji skóry głowy). Preparat działa jak bariera ochronna dla każdego włosa z osobna – zupełnie jak odżywka! I, podobnie jak ona, nadaje puklom piękny połysk oraz ułatwia ich rozczesywanie.

Siwe włosy? Żaden problem!

Posiwiałe włosy zawsze są wyzwaniem dla farb, ale nie dla henny. Nie tylko skutecznie pokryje ona wszystkie siwe włosy, ale także – za sprawą swoich odżywiających właściwości – sprawi, że będą wyglądały znacznie lepiej i będą przyjemniejsze w dotyku, a nawet – dzięki sposobowi, w jaki henna pokrywa pojedyncze włosy – wydadzą się grubsze.

Pożegnaj łupież – i to w wielkim stylu!

Antybakteryjne i przeciwgrzybiczne właściwości henny sprawiają, że jest ona wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z łupieżem. Ponieważ henna pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia zarówno włosów, jak i skóry głowy, zapobiega ona przesuszaniu skalpu, które jest jedną z głównych przyczyn powstawania łupieżu.

Jak ufarbować włosy henną?

Wielką zaletą henny jest to, że w zasadzie nie zabarwia ona niczego, co nie jest skórą lub włosami, dzięki czemu jej stosowanie jest łatwe i mało stresujące (zwłaszcza na etapie sprzątania!). Cały proces jest bardzo łatwy. Najpierw należy rozdrobnić bryłkę henny z wodą w ustawionym na gazie rondelku – tak, aby uzyskała konsystencję roztopionej czekolady. Następnie trzeba nałożyć rękawiczki i grubą warstwą mikstury pokryć całe (czyste i suche) włosy, od korzeni aż po końcówki, omijając uszy, szyję i twarz (warto zabezpieczyć je olejkiem lub tłustym kremem).

Im cieplejsza będzie mieszanka, tym lepszy efekt, ale nie wolno nakładać gorącej, bo oparzenia nie są przyjemne! W zależności od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać, powinniśmy trzymać hennę na włosach przez od jednej do dwóch godzin. Po tym czasie można umyć włosy – i to tyle! Na efekt być może trzeba będzie trochę poczekać: ostateczny kolor będzie się rozwijać nawet przez dwa dni, zwłaszcza w przypadku ciemniejszych odcieni, na przykład czarnej henny Khadi, którą możesz kupić w naszym sklepie.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img