O mleczkach kosmetycznych, tonikach i płynach micelarnych słyszał już każdy. Jednak pewnego rodzaju nowością stały się hydrolaty – czyste esencje roślinne naturalnego pochodzenia. Tak naprawdę to nazwa jest stosunkowo nowa, ponieważ hydrolaty, to inaczej wody kwiatowe, stosowane niegdyś przez nasze babcie. Obecnie hydrolaty znów powróciły do łaski ze względu na wiele cennych właściwości pielęgnacyjnych, cieszą się ogromną popularnością wśród osób ceniących sobie naturalne kosmetyki. Sprawdźmy więc jakie są właściwości poszczególnych wód kwiatowych, je stosować i jak odpowiednio dobrać hydrolat do rodzaju cery.

Czym dokładnie są hydrolaty
Hydrolaty są surowcem, które otrzymuje się z liści bądź kwiatów dzięki metodzie destylacji z parą wodną. Woda, która podczas tego procesu powstaje to właśnie hydrolat – zawiera on w sobie składniki aktywne i niewielkie ilości olejku eterycznego. Hydrolaty ze względu na szereg właściwości pielęgnacyjnych, a także różnorodność zastosowań, stają się bardzo popularne.
Najważniejsze właściwości hydrolatów
Hydrolaty można bezpiecznie stosować w codziennej pielęgnacji skóry, całego ciała , a także włosów. Ponieważ ich działanie jest bardzo delikatne, to jeśli akurat nie jesteśmy uczuleni na daną roślinę, to hydrolaty nie wywołują podrażnień. W zależności od tego, z jakiej rośliny został pozyskany hydrolat, może mieć on różne właściwości. Jednak podstawowym zadaniem jakie spełniają różnego rodzaju hydrolaty, wspólne dla nich wszystkich, jest przywrócenie skórze jej prawidłowego pH. Odpowiedni poziom pH skóry pozwala chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Hydrolaty działają oczyszczająco i odświeżająco na naszą cerę. Mogą również wykazywać właściwości:
- nawilżające,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- przeciwzmarszczkowe,
- regenerujące,
- przeciwobrzękowe
- łagodzące,
- zmiękczające i wygładzające,
- regulujące wydzielanie się sebum.
Jak odpowiednio dobrać hydrolat?
Ponieważ naturalne hydrolaty są delikatne dla naszej skóry, możemy wybrać taki produkt, który będzie odpowiadał nam na przykład pod względem zapachu. Najprostszym podziałem jest podział na hydrolaty do cery suchej oraz na hydrolaty do cery tłustej lub mieszanej.

Hydrolaty do skóry suchej
Cera sucha bywa szorstka w dotyku i ściągnięta. Zdarza się, że staje się zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi i piecze. Tego rodzaju skóra wymaga uszczelnienia bariery naskórkowej, a w rezultacie ukojenia. W przypadku cery suchej sprawdzą się hydrolaty:
- różany – nawilżający, o świeżym zapachu,
- malinowy – bogaty w cenne kwasy owocowe i witaminy,
- z werbeny – idealny również dla wymagającej skóry atopowej,
- lipowy – do cery delikatnej, o przyjemnym zapachu.
Hydrolaty do skóry tłustej i mieszanej
Najbardziej charakterystyczne cechy cery tłustej to dosyć gruby naskórek z widocznymi zaskórnikami, a także nieestetyczne błyszczenie. W pielęgnacji tego rodzaju cery warto wybrać hydrolaty o działaniu intensywnie nawilżającym, ale i regulującym pracę gruczołów łojowych, jak również hamującym wytwarzanie sebum. Takie działanie będzie mieć na przykład:
- hydrolat oczarowy – delikatny, o działaniu antyoksydacyjnym,
- hydrolat z czystka – o właściwościach oczyszczających.
Tak naprawdę hydrolaty można stasować wymiennie, bez przywiązywania się do jednego z nich. Woda kwiatowa o działaniu uniwersalnym to na przykład hydrolat z lawendy, ale też i z werbeny. Hydrolaty są proste w użyciu, nie wymagają zmywania i w bardzo delikatny sposób odświeżając one skórę i działają odświeżająco, łagodząco i tonująco.