Strona głównaProdukty i przepisyKłącze tataraku - właściwości i zastosowanie

Kłącze tataraku – właściwości i zastosowanie

Niezależnie od tego czy kłącze tataraku będziemy stosować wewnętrznie, czy zewnętrznie odczujemy jego prozdrowotne właściwości. Zioło w postaci kłącza tataraku odnajduje zastosowanie w poprawie pracy żołądka czy jelit. Natomiast jego właściwości uspokajające sprawiają, że jest on używany jako wsparcie w walce z depresją.

Bylinę, czyli tatarak zwyczajny, możemy spotkać nad brzegami jezior czy stawów, także w korytach wolniej płynących rzek. Jego występowanie jest dość powszechne, rośnie w całej Europie, w Azji Środkowej i Wschodniej oraz w Ameryce Północnej. Wprawdzie tatarak zwyczajny uważa się za gatunek inwazyjny, ma on w rzeczywistości niewielki wpływ na tzw. gatunki roślin szuwarowych. Niezależnie od kultury i szerokości geograficznej tatarak znajduje bardzo szerokie zastosowanie jako roślina jadalna, lecznicza czy kosmetyczna.

Jakie właściwości posiada kłącze tataraku?

Właściwości prozdrowotne tataraku zwyczajnego skoncentrowane są w jego kłączu. Jakie działania posiada:

  • rozkurczowe,
  • antybakteryjne,
  • antydepresyjne,
  • przeciwzapalne,
  • uspokajające,
  • przeciwrobacze.

Dzisiaj dostrzega się także wiele innych cennych właściwości, które prezentuje kłącze tataraku zwyczajnego. Ma ono pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego, ze względu na to, że działa moczopędnie. Poprawia także pracę układu krążenia, ponieważ działa krwiotwórczo. Wykazuje również działanie przeciwbólowe, łagodzi dolegliwości kostne, a także bóle menstruacyjne.

Kłącze tataraku i jego zastosowanie

W kłączach tataraku nie brakuje cennych związków, które predestynują je do zastosowania w wielu dziedzinach:

  • branża spożywcza – jest to dość popularny składnik wszelkiego rodzaju kompotów, likierów, budyniów czy kompotów. Jak się okazuje kłącze tataraku jest też składnikiem wielu popularnych mieszanek przyprawowych, ziołowych czy curry,
  • Branża kosmetyczna – kłącze znalazło zastosowanie w wielu płynach służących płukaniu jamy ustnej. Natomiast olejek, który pozyskiwany jest z kłącza świetnie sprawdza się jako utrwalacz zapachów. Mydła oraz gumy często podkreśla właściwy dla kłącza tataraku zapach.
  • Branża farmaceutyczna – kłącze tataraku odnalazło zastosowanie przy stanach zapalnych dziąseł, jamy ustnej i gardła. Natomiast aromat pochodzący z wyciągu z kłącza świetnie maskuje zapach wielu leków,
  • branża chemiczna – kłącze znalazło zastosowanie w produkcji preparatów chroniących żywność przed szkodnikami oraz myszami.

Jeśli chodzi o zastosowanie kłącza tataraku jako środka o właściwościach prozdrowotnych to warto odnotować jego pozytywny wpływ na żołądek. Kłącze pobudza aktywność przewodu pokarmowego, co prowadzi do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego, a także przyspiesza trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Zioło ma także predyspozycje do zabezpieczania przed samotrawieniem, w wyniku zwiększonej produkcji mukopolisacharydów, co powoduje produkcję w żołądku warstwy ochronnej śluzu.

Stosowanie kłączy tataraku ma także pozytywne przełożenie na pracę jelit i dróg żółciowych. Olejki eteryczne oraz substancje gorzkie, które znajdują się w kłączu powodują, że produkcja żółci przez wątrobę jest większa, tak samo jak wytwarzanie przez nerki moczu. Mają także właściwości, które rozluźniają mięśnie i przywracają prawidłową czynność skurczową jelit oraz dróg żółciowych.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania kłącza tataraku?

Zażywanie kłączy tataraku może mieć także skutki uboczne, np. w postaci wymiotów. Zaobserwowano także, że spożycie kłączy może powodować przyspieszoną akcję serca oraz spowolnione ruchy jelit. Właściwości obniżające ciśnienie krwi może doprowadzić do tego, że u osób z niskim ciśnieniem krwi będzie ono zbyt niskie.

Warto też mieć na uwadze wpływ tataraku na ośrodkowy układ nerwowy. Jeśli przyjmujemy leki po zabiegach chirurgicznych może on powodować nadmierną senność. Odradza się także przyjmowanie kłączy tataraku kobietom w ciąży i tym karmiącym.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img