„Kobiece zioło” – tak często nazywany jest niepokalanek mnisi, innymi słowy zwyczajny lub pospolity, ze względu na swoje silne właściwości estrogenne. Jednak nie tylko kobiety mogą czerpać z niego korzyści. Niepokalanek podnosi także płodność u mężczyzn.
Naturalnym środowiskiem dla tej rośliny są miejsca ciepłe i wilgotne. Występuje w północnej Afryce, środkowej Azji, a także w południowej i we wschodniej Europie. W Polsce niepokalanek mnisi nie występuje.
Poznaj właściwości niepokalanka mnisiego
Niepokalanek mnisi pozytywnie wpływa na hormony – roślina wykazuje bardzo silne właściwości, które pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną u kobiet. Już w czasach starożytnych uważano, że niepokalanek potrafi regulować cykl menstruacyjny. Obecnie zioło wykorzystywane jest jako naturalny prozdrowotny preparat, który może wspomagać w walce z niepłodnością u pań.
Diterpeny znajdujące się w owocach rośliny są związkami organicznymi, które poprzez pobudzenie receptorów dopaminowych wpływają na odpowiednie wydzielanie się hormonów (głównie prolaktyny). Warto wiedzieć, że tylko niewielkie dawki niepokalanka pobudzają uwolnienie tego hormonu, duże dawki będą miały działanie hamujące.

Zdrowa skóra dzięki niepokalankowi mnisiemu
Pozytywny wpływ na skórę i włosy niepokalanek zawdzięcza temu, że pobudza także uwalnianie się estrogenu i progesteronu. Wspomaga walkę z młodzieńczym trądzikiem i mało komfortowym błyszczeniem się twarzy.
Łagodzi dolegliwości związane z menopauzą
Roślina ma działanie estrogenne co przekłada się na wspomaganie zmniejszania dolegliwości podczas trwającej menopauzy. Takie niedogodności jak zawroty głowy, duszności, nadmierna potliwość, nastroje depresyjne, uderzenia gorąca czy rozdrażnienie przyjdzie łatwiej znieść korzystając z pozytywnych właściwości niepokalanka pospolitego. Poza tym roślina ta będzie pomocna przy bólach piersi związanych z mastalgią, m.in. obrzękiem piersi.
PMS – niepokalanek zmniejsza dyskomfort
Bóle menstruacyjne (małe lub zbyt duże krwawienia, krwawienia śródokresowe, cykle bezowulacyjne) będą łagodniejsze jeśli do diety wprowadzi się niepokalanek. Przyczyna pojawienia się zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) leży w tym, że organizm produkuje znacznie więcej hormonów. Najpierw rośnie poziom estrogenów, w drugiej połowie cyklu wzrasta poziom progesteronu.
W przypadku, kiedy progesteron nie jest produkowany w wystarczającej ilości dochodzi do niepożądanych dolegliwości. Na domiar złego przysadka mózgowa wytwarzać zaczyna zbyt dużo prolatktyny, która jest odpowiedzialna za rozchwianie emocjonalne, ból głowy czy ból piersi.
Wprawdzie niepokalanek pospolity nie zawiera hormonów czy też substancji hormonopodobnych to ma bardzo pozytywny wpływ na hormonalną gospodarkę kobiet i cykl miesiączkowy. Niepokalanek wykazuje właściwości, które hamują wydzielanie się prolaktyny. To sprawia, że unormalizowane jest stężenie progesteronu. W efekcie objawy napięcia przedmiesiączkowego są złagodzone.
Czy niepokalanek można zażywać w ciąży ?
Każdą suplementację podczas ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym 🙂 Niepokalanek to zioło, które ma wpływ na układ hormonalny. Z tego powodu odradzalibyśmy spożywać go w ciąży, ale prosimy to uzgodnić z lekarzem prowadzącym ciążę.
Czy niepokolanek mogą stosować również mężczyźni ?
Jak najbardziej! Mimo, iż zioło to posiada szereg właściwości, szczególnie cennych dla kobiet – również mężczyźni mogą go z powodzeniem stosować. Może pomóc zredukować objawy andropauzy (męska menopauza), jak i pozytywnie wpłynąć na libido
Czy można stosować przy kamieniu piersią?
Czy mogą zażywać nastolatki?