Strona głównaProdukty i przepisyJakie właściwości ma gorzka czekolada?

Jakie właściwości ma gorzka czekolada?

SPIS TREŚCI

Miłośnikom słodkości gorzka czekolada jest znana przede wszystkim ze swoich charakterystycznych walorów smakowych. Wysoka zawartość kakao (od 60 do nawet 99%) decyduje o lekko cierpkim i gorzkawym smaku, ale także odpowiada za korzystne dla organizmu właściwości, którymi odznacza się gorzka czekolada.

Gorzka czekolada i jej wartości odżywcze

Gorzka czekolada uznawana jest za zdrową alternatywę dla innych słodyczy, w tym także innych rodzajów czekolady. Czy słusznie jest uznawana na bardziej wartościowy zamiennik?

Kaloryczność

Gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao (80-90%) zawierać może nawet 590 kcal w 100 g (co przeliczyć można na około 35 kcal na kostkę ważącą 6 g). Jest to sporo, ale warto pamiętać, że kaloryczność czekolady jest zależna od zawartości kakao – a co za tym idzie, także ilości wartościowych składników. Dla porównania, czekolada o zawartości 65% miazgi kakaowej zawiera 502 kcal/100g, ale w jej składzie jest więcej cukru.

Wartości odżywcze:

Dobrej jakości gorzka czekolada jest bogata w węglowodany, tłuszcze, a także błonnik. Ponadto, kakao zawiera w sobie wysoką zawartość witamin (wśród których znaleźć można witaminy z grupy B, A i E) oraz składniki mineralne (wapń, potas, fosfor, cynk, żelazo i magnez). Gorzka czekolada dostarcza także związków polifenolowych o właściwościach antyoksydacyjnych oraz niewielkie ilości kofeiny.

Z tego względu gorzka czekolada polecana jest w osobom, które pracują nad utrzymaniem niskiej wagi i sportowcom. Po bogatą w kakao przekąskę powinni sięgać także seniorzy oraz dzieci w wieku szkolnym i młodzież.

gorzka czekolada właściwości

Czy gorzka czekolada jest zdrowa?

Zatem, czy gorzka czekolada jest zdrowa? Im więcej w niej kakao, tym jest bardziej wartościowa. Koneserzy tej przekąski powinni zatem sięgać po czekoladę o jak najwyższej zawartości kakao. Dzięki temu zawarte w niej kalorie nie okażą się “puste”, ale poza energią dostarczą do organizmu także odżywcze składniki. Należy jednak pamiętać, by jeść ją z umiarem.

Gorzka czekolada ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie wywołuje gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. Dla porównania: indeks glikemiczny gorzkiej czekolady wynosi 22, podczas gdy w przypadku czekolady mlecznej jest to 49.

Jeśli nie jest się przyzwyczajonym do smaku bardzo ciemnej czekolady, warto sięgnąć po gorzką czekoladę z dodatkami. Najlepiej wybierać produkty o niskiej zawartości cukru, np. z dodatkiem soli morskiej, chili lub skórki pomarańczowej.

Gorzka czekolada oraz jej zalety

Gorzka czekolada właściwości zawdzięcza zawartemu w niej kakao. Jak wpływa ono na organizm? Przede wszystkim znana jest ona jako remedium na złe samopoczucie – i znajduje to swoje potwierdzenie. Zawarte w czekoladzie witaminy z grupy B oraz kofeina i teobromina pobudzają układ nerwowy, dodając przy tym energii, poprawiając koncentrację oraz humor.

Regularne sięganie po niewielkie porcje gorzkiej czekolady pomaga także w walce ze skutkami stresu i napięciem, za co odpowiadają zawarte w niej antyoksydanty. Zawarte w czekoladzie składniki mają także wpływ na wzmacnianie układu odpornościowego.

Kostka gorzkiej czekolady okaże się doskonałą przekąską w czasie wysiłku fizycznego i umysłowego, jak np. w czasie intensywnej nauki.

Dobrej jakości gorzka czekolada zalety może nieść także dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, ponieważ wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważniejszych dolegliwości związanych z pracą serca czy mózgu. Zawarty w czekoladzie magnez wpływa również korzystnie na stan mięśni, chroniąc przed nawrotami skurczów oraz przyczyniając się do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych.

Magda Kaźmierczak
Magister Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Interesuje się nie tylko żywnością, ale również dietetyką i psychodietetyką. Wolne chwile spędza na trenowaniu z kettlebells lub sztangą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img