Strona głównaProdukty i przepisyKawa bezkofeinowa w praktyce – czyli po co i dla kogo?

Kawa bezkofeinowa w praktyce – czyli po co i dla kogo?

Ze względu na jej niepowtarzalny smak, aromat oraz właściwości pobudzające kawa stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych napojów. Naturalne zawarta w kawie kofeina jest składnikiem, który z jednej strony poprawia koncentrację i zapewnia niemal natychmiastowy zastrzyk energii, ale u osób na nią szczególnie wrażliwych może wywoływać dyskomfort lub trudności z zasypianiem. W takich przypadkach dobrym zamiennikiem, który nadal pozwoli cieszyć się ulubionym smakiem, może okazać się kawa bezkofeinowa.

Czym różni się bezkofeinowa kawa

Dobrej jakości bezkofeinowa kawa (decaf) nie różni się bardzo od zwykłej kawy, chociaż smakosze tego napoju z pewnością zauważą, że zwykle jest ona słabiej palona, mniej kwaskowata i jaśniejsza w kolorze. Wpływ na to ma proces w jaki nadmiar kofeiny usuwany jest z ziaren kawy – a jest to kolejna istotna kwestia godna poruszenia, ponieważ mimo swojej nazwy kawa bezkofeinowa nie jest jej pozbawiona całkowicie. Wedle norm europejskich może zawierać ona od 0,1 do 0,3% kofeiny w stosunku do ilości początkowej (0,1 g kofeiny na 100 g kawy mielonej).

Zielone ziarna kawy są mielone i na tym etapie poddawane procesowi odkofeinowania, który może przebiegać na kilka sposobów: z wykorzystaniem specjalnie dobranych rozpuszczalników, dwutlenku węgla bądź pary wodnej, tzw. metodą organiczną (Swiss Water Process). Dopiero po usunięciu większości kofeiny ziarna są palone.

Po zakończonym procesie kawa bezkofeinowa nie ma właściwości pobudzających,, a także ma znikome oddziaływanie na trawienie. Notuje się, że zawiera ona także nieco większe ilości niacyny, potasu i magnezu, a także stanowi źródło przeciwutleniaczy.

Kawa bezkofeinowa – alternatywa dla ulubionego napoju w czasie ciąży i nie tylko

Kawa bezkofeinowa jest bardzo często polecana jako zamiennik zwykłej dla osób mających problemy z zasypianiem. Picie napojów kofeinowych wieczorem może utrudniać wyciszenie organizmu, a co za tym idzie, mieć także wpływ na regularny rytm dobowy. Kofeina przyczynia się do łagodzenia lekkiego bólu głowy, jednak w przypadku jego silniejszych odmian powinny zrezygnować z picia kawy lub postawić na jej bezkofeinową wersję.

Bardzo często kawa mielona bezkofeinowa polecana jest także dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Najbezpieczniejszą opcją jest zrezygnować w tym czasie całkowicie z kawy i zastąpić ją przez napoje naturalnie bezkofeinowe, takie jak delikatne herbatki owocowe lub ziołowe. Bardzo często zdarza się, że producenci nie stosują się do narzuconych norm w zakresie dopuszczalnej ilości kofeiny w kawie typu decaf, dlatego jeśli jednak raz na jakiś czas chcemy uraczyć się filiżanką kawy, warto sięgać po produkty wysokiej jakości.

Kofeina w codziennej diecie

Zdrowy organizm może każdego dnia przyswoić do 400 mg kofeiny bez doświadczania związanych z nią skutków ubocznych, co w praktyce odpowiada mniej więcej dwóm kawom. Kawa bezkofeinowa może okazać się zdrowszą alternatywą dla osób, które w ciągu dnia piją ją częściej. Decaf w 100 gramach zawierać będzie (w zależności od producent) od 0,06 do 0,2 gramów kofeiny, przy czym warto pamiętać że wartości te są zwykle nieco wyższe w przypadku kaw rozpuszczalnych.

Starając się wyeliminować kofeinę z diety, warto nie tylko odstawić mocną kawę, ale także rzadziej popijać herbaty oraz napoje energetyczne. Ulubionym ciepłym napojem do śniadania może stać się kawa zbożowa typu inka, a wieczorem, dla wyciszenia organizmu warto popijać np. napar z melisy.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img