Strona głównaProdukty i przepisyKorzeń żywokostu - jego zastosowanie i właściwości

Korzeń żywokostu – jego zastosowanie i właściwości

Korzeń żywokostu od bardzo dawna wykorzystywany był w ziołolecznictwie. W tradycji ludowej urósł do miana rośliny o niemal cudownych właściwościach, która przyspiesza zrastanie się kości oraz gojenie innych urazów. Mimo że współcześnie wiadomo, iż działanie żywokostu nie jest aż tak mocne, jak początkowo uważano, wciąż wykorzystuje się go jako wsparcie w czasie leczenia skręceń, stłuczeń oraz zmian skórnych. Swoją skuteczność korzeń żywokostu zawdzięcza zawartości witamin, minerałów oraz substancji, które okazują się bardzo pomocne w wspieraniu regeneracji komórek skóry – ale nie tylko.

Jak prawidłowo oraz kiedy stosować korzeń żywokostu?

Najczęściej wykorzystywane są kwiaty oraz korzeń żywokostu – a to właśnie ze względu na największą w nich kumulację wartościowych substancji. Kiedyś napar z żywokostu wykorzystywano przede wszystkim jako środek na pobudzenie trawienia. Jednak wysoka zawartość alkaloidów pirolizydynowych (które w istocie są toksynami) sprawia, że spożycie żywokostu może bardzo intensywnie pobudzić do działania korę mózgową oraz ośrodkowy układ nerwowy, co w dłuższej perspektywie może okazać się szkodliwe dla organizmu. Obecnie korzeń żywokostu przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego – w celach pielęgnacyjnych oraz jako wsparcie w czasie przeprowadzania rekonwalescencji pourazowej.

Co do tego kiedy korzeń żywokostu zastosowanie ma największe, to warto podkreślić, że odpowiednio przygotowany wywar, a także same fragmenty rośliny można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Powszechnie żywokost jest znany ze swojego zbawiennego wpływu na skórę. Odwar stosuje się w charakterze dodatku do kąpieli. Po odcedzeniu cieczy, pozostałą masę roślinną można wymieszać np. z nierafinowanym olejem – lnianym, konopnym lub oliwą, aby otrzymać nawilżającą maść.

Wspomaga ona gojenie drobnych ran, pomaga w walce ze zrogowaceniami oraz bliznami i innymi zmianami skórnymi. Wszystko to za sprawą obecności choliny (która wspomaga uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych), dużej zawartości garbników, minerałów, witamin z grupy B, a także witaminy A, C i E. Zawarty w żywokoście kwas rozmarynowy działa przeciwzapalnie, co ułatwia regenerację drobnych ran.

Naturalny korzeń żywokostu – inne zastosowania

Istnieje więcej sposobów na to, jak można wykorzystać korzeń żywokostu – nalewka jest jednym z nich, szczególnie polecanym przy bólach reumatycznych oraz stawowych. Nalewka na bazie alkoholu znakomicie nadaje się do rozgrzewania obolałych miejsc, ponieważ szybko wnika w głąb skóry, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana do przygotowania okładów.

Najpopularniejszym przeznaczeniem korzenia żywokostu jest jednak wspomaganie gojenia się urazów, takich jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia czy złamania. Alantoina, to kolejna z zawartych w tej roślinie substancji, która aktywnie wspomaga regenerację tkanek, w tym także kości. Jej działanie cenione jest za zdolność do przyspieszania odnowy i budownia nowych komórek poprzez pobudzanie krążenia krwi oraz skuteczniejszego uzupełniania ubytków w strukturze tkanek.

Korzeń żywokostu, przygotowany tak aby spełniał konkretne potrzeby, to naturalne wsparcie zarówno w czasie rekonwalescencji, jak i przy przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Do doskonała opcja dla osób poszukujących niedrogich oraz naturalnych rozwiązań. Stosując jednak preparaty z żywokostem lub samodzielnie przygotowując z niego preparaty, warto tak zaplanować terapię, aby trwała ona dłużej niż 4-6 tygodni.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img