Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Kubeczek menstruacyjny – ekologiczna alternatywa dla jednorazowych podpasek i tamponów

Kubeczek menstruacyjny – ekologiczna alternatywa dla jednorazowych podpasek i tamponów

Kiedy w dzisiejszych czasach coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na środowisko mają nasze codzienne działania, zaczynamy poszukiwać ekologicznych i naturalnych rozwiązań dotyczących różnych sfer życia. Staramy się unikać korzystania z produktów jednorazowych, których zdatność do użycia przemija bardzo szybko, po to, by za chwilę trafić do kosza i na wysypisko śmieci. Do takich produktów zalicza się także jednorazowe tampony i podpaski, które niestety często zawierają pochodne cząstki plastiku, a wybielane są szkodliwym chlorem. Mają one po pierwsze kontakt z ciałem i mogą wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, po drugie, ich rozkład może potrwać nawet ponad 400 lat. Jaką więc alternatywę mają kobiety, kiedy z jednej strony zależy im na ochronie środowiska, z drugiej, nie mniej ważny jest komfort, zdrowie i dobre samopoczucie podczas miesiączki?

Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów

Alternatywą dla tradycyjnych podpasek i tamponów jest kubeczek menstruacyjnyekologiczny środek higieny wielokrotnego użytku, wykonany z hipoalergicznego silikonu medycznego. Jest bezpieczny w użyciu i nie zawiera toksycznych składników, które mogłyby przeniknąć do kobiecego organizmu. Jego używanie jest komfortowe i wiąże się z wieloma zaletami:

  • nie wywołuje podrażnień, jest hipoalergiczny,
  • nie zawiera toksycznych składników,
  • jest tańszy w użytkowaniu niż podpaski i tampony, które trzeba kupować regularnie,
  • jest ekologiczny, wielokrotnego użytku, nie generuje powstawania nadmiernej ilości śmieci.

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem kubeczka menstruacyjnego?

Jest on rozwiązaniem bardziej higienicznym niż tradycyjne podpaski i tampony i podpaski. Można go opróżniać i myć pod bieżącą wodą co mniej więcej 8 godzin. Możemy z nim wykonywać wszystkie aktywności fizyczne takie jak pływanie, bieganie, czy joga.

Podczas usuwania kubeczka można się trochę pobrudzić, dlatego najwygodniejszym i zalecanym sposobem jest usuwanie go pod prysznicem. Przed zakupem pierwszego kubeczka warto wziąć pod uwagę:

  • rozmiar – kubeczki dostępne są w różnych, najczęściej dwóch rozmiarach, czyli średni/duży, dla kobiet po porodzie naturalnym i mały, dla tych kobiet, które nie urodziły,
  • materiał – kubeczki wykonane są z silikonu, materiału, który jest bezpieczny, dostosowuje się do temperatury i kształtu ciała i zapewnia komfort, bo kubeczka w zasadzie nie czuć,
  • kolor – zależy od indywidualnych preferencji, ale najbardziej eko są kubeczki przezroczyste, bez pigmentu,
  • trwałość – zalecany okres stosowania jednego kubeczka może wynosić od 4 do nawet 10 lat.

Kubeczek menstruacyjny to bardzo proste, wygodne, niedrogie i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu przez wiele lat nie będziemy kupować, zużywać i wyrzucać setek tamponów i podpasek, czyli produktów, których rocznie całe tony trafia na wysypiska śmieci i nigdy nie zostaną poddane recyklingowi.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img