Strona głównaSlow lifeKuchnia bez plastiku – jak wprowadzić zasady less waste w kuchni

Kuchnia bez plastiku – jak wprowadzić zasady less waste w kuchni

Ograniczenie zużycia plastiku i produkcji śmieci, niemarnowanie żywności – to wszystko podstawy zasad życia w stylu zero i less waste. O tych proekologicznych ruchach, mających na celu ochronę środowiska naturalnego słyszy się coraz więcej. Także o tym, aby nie marnować i wyrzucać jedzenia i jak je prawidłowo przechowywać. Od czego zacząć, kiedy chcemy wprowadzić zasady zero waste w kuchni? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Przemyślane zakupy i prawidłowe przechowywanie żywności

Jedną z podstawowych kwestii kuchni zero waste jest odpowiednie przechowywanie produktów. Chleb, zamiast w foliowej torebce, lepiej kupować w piekarni, pakując go od razu do bawełnianych, a jeszcze lepiej lnianych toreb, które nadają się do przechowywania idealnie. Produkty sypkie, jak makarony, mąka, ryż czy kasze, dobrze jest przechowywać w szklanych i opisanych słoikach, aby nie zalęgły się w nich mole i żywność nie trafiła do kosza. Kupując ryż czy kaszę, wybierajmy jak największe opakowania, w których na przykład ryż pakowany jest od razu w jednym worku, a nie w kilku dodatkowych, plastikowych torebeczkach.

Zakupy do własnych toreb i pojemników

Nie ma potrzeby, aby za każdym razem kiedy jesteśmy na zakupach sięgać po nowe, plastikowe reklamówki. Do wyboru mamy płócienne torby wielokrotnego użytku, które możemy zabrać ze sobą z domu. Zakupy możemy pakować także do wiklinowych koszy. Kupując warzywa i owoce, wybierajmy te leżące luzem. Nie kupujmy papryki, sałaty, pomidorów czy jabłek pakowanych w plastikowe tacki, które po przyniesieniu do domu, od razy wyrzucilibyśmy do kosza na śmieci. We własne woreczki wielokrotnego użytku możemy zapakować większość warzyw i owoców. Ta sama zasada dotyczy również serów, wędlin i mięsa – wybierajmy te sprzedawane na wagę, a nie na plastikowych tacach. W niektórych sklepach na wagę są również dostępne takie produkty jak:

  • kasze,
  • fasola,
  • orzechy,
  • herbata.

Kuchenne przedmioty z naturalnych materiałów

Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do wszechobecności plastiku, że nie zwracamy już uwagi na to, z czego wykonane są wszelkiego rodzaju narzędzia i akcesoria kuchenne. Plastikowe miarki, kubeczki, miski, pojemniki do przechowywania, szpatułki, deski do krojenia. Wszystkie te przedmioty mają swoje odpowiedniki wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, bambus, stal i szkło. Nie oznacza to jednak, że należy wyrzucić wszystko, co mamy w kuchni i kupić nowe produkty. Zero waste polega również na tym, aby wykorzystywać te akcesoria, które już mamy. Dlatego wybierajmy naczynia i inne kuchenne przedmioty z naturalnych materiałów wówczas, kiedy te które mamy w domu, już się zużyły.

Nie wybierajmy produktów jednorazowego użytku

Całkowicie sprzeczne z zasadami zero i less waste jest kupowanie tych produktów, które używa się tylko raz, po czym lądują one w koszu, a potem latami zalegają na wysypiskach śmieci. Należą do nich wszelkiego rodzaju:

  • plastikowe słomki,
  • jednorazowe talerzyki i kubeczki,
  • jednorazowe sztućce,
  • papierowe ręczniki kuchenne,
  • folia aluminiowa i plastikowa.

No dobrze, ale jak w takim razie przechowywać żywność bez folii aluminiowej? Okazuje się, że sposobów jest całe mnóstwo. Można wykorzystać w tym celu szklane, a nawet plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku, tzw. woskowijki, a więc nasączone naturalnym woskiem kawałki materiału wielokrotnego użytku, o właściwościach folii aluminiowej. Ręczniki papierowe są stosunkowo nowym produktem i całe dziesięciolecia nasze mamy, babcie i prababcie, doskonale obchodziły się bez nich. Ich sposobem było po prostu korzystanie ze ściereczek wykonanych z lnu i bawełny.

Nie wyrzucajmy jedzenia

Oznacza to, że powinniśmy przemyśleć nasze zakupy, zanim udamy się do sklepu i kupowanie wyłącznie takich ilości jedzenia, które faktycznie jesteśmy w stanie zjeść. Pomóc nam w tym może również planowanie posiłków na cały tydzień z góry i wykorzystywanie tych produktów spożywczych, które już mamy w domu. W praktyce znaczy to tyle, że jeśli mamy w domu zaczynające więdnąć pomidory, nie idźmy do sklepu po mięso z zupełnie nowym pomysłem na obiad, a zróbmy np., zupę krem z pomidorów. W ten sposób unikniemy ich zmarnowania. Nie bójmy się również tych warzyw i owoców, które zaczynają delikatnie tracić swoją świeżość. Można wykorzystać je do różnego rodzaju soków, przecierów, musów i koktajli. Możemy również pomyśleć o domowym kompoście, w którym lądowałyby wszystkie resztki warzyw i owoców.

Tych kilka wymienionych sposobów, to jedne z najprostszych metod, na zdrowsze i bardziej ekologiczne życie w zgodzie z przyrodą. Tak naprawdę nie wymagają one od nas wielu wyrzeczeń, a jedynie zwykłej organizacji i zastanowienia się, nad zwykłymi czynnościami, które wykonujemy na co dzień. Nie możemy również zapomnieć o prawidłowym segregowaniu śmieci, które jest podstawą każdego, ekologicznego domu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img