Strona głównaProdukty i przepisyMelisa - czy tylko na uspokojenie? Sprawdź w czym jeszcze może pomóc...

Melisa – czy tylko na uspokojenie? Sprawdź w czym jeszcze może pomóc napar z melisy

Melisę przede wszystkim zaparza się wtedy, kiedy chcemy się uspokoić, wyciszyć, ukoić nieco skołatane nerwy. Roślina rzeczywiście ma takie właściwości, ale to nie jedyna zaleta melisy. Okazuje się, że popularny „uspokajacz” ma całkiem sporo innych cennych właściwości.

Melisa lekarska – czym właściwie jest?

Melisa to niewielkich rozmiarów, zielona roślina. Osiąga do 60 cm wysokości, ma gęsto rozmieszczone liście wyglądem przypominające nieco liście mięty. Przy złączeniach liści z łodygą kwitną jasnożółte kwiaty. Melisa lekarska w różnych regionach przybiera różne nazwy – rojownik, matecznik, pszczelnik, cytrynowe ziele czy starzyszek. Na całym świecie ceni się melisę za jej walory smakowe, ale także uspokajające właściwości. Najczęstszą formą spożywania melisy jest aromatyczny napar, ale roślinę wykorzystuje się także w likierach, a liście dodawane są do sałatek oraz do marynat, sosów, gulaszów, a nawet kanapek. To powszechnie wykorzystywana roślina w ziołolecznictwie. Dzikie „plantacje” melisy lekarskiej można spotkać w Maroko, Tunezji, na Maderze, w Azji Zachodniej czy Europie Południowej. Jednak obecnie uprawiana jest na całym świecie, także w Polsce.

Czemu melisa jest tak popularna?

Za popularność melisy odpowiadają jej naturalne właściwości. Znajdujący się w liściach rośliny olejek eteryczny ze składnikami takimi jak cytral oraz cytronelal wpływają na obniżenie progu wrażliwości układu nerwowego, a także działają przeciwbakteryjnie i rozkurczają mięśnie gładkie jelit. Zawarte w melisie garbniki (taniny) także mają właściwości przeciwbakteryjne.

Co jeszcze zawiera melisa:

  • flawonoidy – działają antyoksydacyjnie,
  • witamina C – wspiera odporność organizmu,
  • fenolokwasy – mają działanie przeciwzapalne,
  • śluzy – osłaniają błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Melisa na koncentrację i uspokojenie, ale nie tylko

Najbardziej znanymi właściwościami melisy są działanie uspokajające oraz poprawiające koncentrację i pamięć. Roślina ma również zastosowanie przy bólach głowy, a także może złagodzić bóle migrenowe. Liście melisy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, a to oznacza że mają właściwości wspierające organizm w trawieniu nawet tych cięższych potraw. Jeśli mamy problemy z cholesterolem to regularne picie naparu z melisy może mieć pozytywny wpływ na jego poziom. 

Podsumowując – jakie zastosowanie ma obecnie melisa, przy jakich dolegliwościach pomoże:

  • niepokój, pobudzenie, napięcie nerwowe,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nerwica,
  • bezsenność,
  • zaburzenia trawienia,
  • bóle głowy,
  • przeziębienie,
  • grypa
Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img