Olejek pozyskiwany z nasion arganii żelaznej zachwyca wieloma właściwościami, które można wykorzystać w codziennej diecie, ale także przy pielęgnacji całego ciała – włosów, skóry oraz paznokci. Marokański olej powstaje ręcznie, przy wykorzystaniu tradycyjnych technik, a sama uprawa arganii jest żmudna i czasochłonna, ponieważ na pierwszy plon w postaci orzeszków trzeba czekać aż 50 lat. Nie dziwi zatem, że spożywczy olej arganowy tak często porównywany jest do płynnego złota.
Między olejem spożywczym, a tym dedykowanym do celów kosmetycznych istnieje jednak zasadnicza różnica, polegająca na sposobie obróbki i tłoczenia zebranych nasion. W efekcie olej arganowy kosmetyczny oferuje nieco inne walory, niż ten wykorzystywany w kuchni. Jakie zalety płyną ze stosowania każdego z nich oraz czym się od siebie różnią?
Spożywczy oraz kosmetyczny olej arganowy
Olej arganowy kosmetyczny zastosowanie znajduje przede wszystkim przy pielęgnacji ciała, a w szczególności:
- skóry – twarzy, ale i całego ciała, wspierając optymalne nawilżenie i wspomagając uelastycznianie naskórka;
- włosów – nawilżając oraz wspierając ich regenerację;
- paznokci – chroniąc przed rozdwajaniem oraz odżywiając skórki.
Jasny, klarowny i niemal przejrzysty olej otrzymywany jest z surowych nasion (orzechów) arganii. Odznacza go także lekko kwaskowy zapach. Olej spożywczy tłoczy się z prażonych nasion, a następnie poddaje się procesowi oczyszczania, w efekcie czego otrzymany surowiec zachwyca nasyconym, niemal bursztynowym odcieniem oraz przyjemnie orzechowym posmakiem, który wzbogaci smak sałatek i dipów.
Różnica między olejami widoczna jest gołym okiem. Warto jednak pamiętać, że kosmetyczny olej arganowy jest produktem niejadalnym. Z kolei olej spożywczy można wykorzystać przy pielęgnacji włosów, chociaż może nieco je przyciemniać jeżeli są bardzo jasne.
Olej arganowy kosmetyczny zastosowanie i główne zalety
Dobrej jakości olej arganowy kosmetyczny sprawdza się przy pielęgnacji skóry oraz włosów, ponieważ zawiera w sobie bogactwo cennych składników, takich jak witamina E określania mianem witaminy młodości. Ponadto, obecne w jego składzie karotenoidy, polifenole oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za jego antyoksydacyjne właściwości – stanowiąc ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Olej wspomaga elastyczność skóry oraz pobudza naturalne procesy regeneracji naskórka, w wyniku czego cera z czasem może stać się bardziej promienna i jednolita. Z tego powodu olej arganowy tak dobrze sprawdza się przy pielęgnacji skóry trądzikowej, a nawet delikatnej skóry najmłodszych dzieci, skłonnej do podrażnień i alergii.
Olej arganowy nadaje się również szczególnie dobrze do pielęgnacji skóry dojrzałej, zwiotczałej. Dodatek oleju do kąpieli i codzienny masaż będą świetnym uzupełnieniem w walce z widocznym cellulitem oraz rozstępami. Warstewka oleju chroni także skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, jak np. wiatru czy intensywnego nasłonecznienia – co może wpłynąć korzystnie także na kondycję włosów.
Regularna pielęgnacja włosów przy pomocy oleju arganowego sprzyja wzmacnianiu włosów na całej ich długości, a także pomaga odżywić skórę głowy, chroniąc przed nadmiernym wypadaniem włosów. Olejowanie włosów to naturalny zabieg SPA, który można wykonywać raz w tygodniu lub co kilka myć, aby wzmocnić w ten sposób cebulki włosów oraz przeciwdziałać nawrotom łupieżu. Olej arganowy kosmetyczny zastosowanie może mieć także jako serum nakładane na końcówki włosów po zakończeniu stylizacji.