Strona głównaProdukty i przepisyPiperyna – poznaj prozdrowotne właściwości czarnego pieprzu

Piperyna – poznaj prozdrowotne właściwości czarnego pieprzu

Przywieziony z dalekich Indii, w Europie pojawił się ponoć już około VI – V w p.n.e. i do dziś nazywany jest „królem przypraw”. Jego smak i prozdrowotne właściwości były wychwalane już w starożytnym Rzymie. Pieprz, bo o nim mowa, stał się jedną z najbardziej cenionych i najbardziej popularnych przypraw na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie kuchnię i potrawy, bez tych małych, czarnych kuleczek. Najpowszechniej stosowany jest pieprz czarny, czyli „piper nigri” lub „piper nigrum”. Za jego piekący, ostry i niepowtarzalny smak odpowiada alkaloid, związek chemiczny o nazwie piperyna. I choć smakowe walory pieprzu znane są wszystkim od stuleci na całym świecie, to stosunkowo od niedawna piperyna dostępna jest w postaci suplementu diety o właściwościach sprzyjających naszemu zdrowi, a także dbaniu o linię.

Piperyna właściwości

W medycynie tradycyjnej Dalekiego Wschodu używano piperyny jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Najwięcej tego związku chemicznego znajduje się w pieprzu czarnym, następnie w białym, potem kolorowym. Dziś spożywanie suplementów diety zawierających piperynę może wpłynąć pozytywnie na nasz organizm. Piperyna jest substancją o działaniu:

Czarny pieprz
  • wspomagającym układ nerwowy,
  • przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
  • oczyszczającym organizm,
  • moczopędnym,
  • przyspieszającym przemianę materii,
  • usprawnia krążenie krwi,
  • wzmacnia wchłanianie się witamin i minerałów,
  • wspomagającym odchudzanie.

Okazuje się, że piperyna wspomaga proces namnażania się melanocytów, co może okazać się pomocne w walce z bielactwem. Piperyna jest także skutecznym wspomagaczem w walce ze zbędnymi kaloriami. Dzieje się tak dlatego, że poza pozytywnym wpływem na przemianę materii i działaniu oczyszczającym, wzmacnia proces wytwarzania się w organizmie ciepła, dzięki któremu nasz organizm może spalić kalorie. Jest to tzw. termogeneza. Poza tym piperyna wpływa także na wzmocnienie innego procesu, czyli lipolizy, która polega na spalaniu tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, że samo przyjmowanie suplementów diety nie zadziała jak lekarstwo, ale będzie wspomaganiem procesu odchudzania, którego ważnymi elementami są zdrowe odżywanie się i aktywność fizyczna.

Piperyna – skutki ubocze

Stosowana z umiarem piperyna nie powinna negatywnie wpłynąć na nasz organizm, jednak skutkiem nadmiernego spożywania czarnego pieprzu może kazać się podrażnienie błony śluzowej gardła, a także całego układu pokarmowego.

Piperyna – przeciwwskazania

Suplementy diety zawierające piperynę mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego jeśli przewlekle przyjmujemy lekarstwa bądź stosujemy różnego rodzaju suplementy diety, warto skonsultować się z lekarzem zanim dołączymy suplementację piperyną. Piperyny powinny także unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka, a także zgagę.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Powiązane artykuły
spot_img

Polecane artykuły