Strona głównaPorady dietetycznePoznaj bliżej cenne właściwości forskoliny

Poznaj bliżej cenne właściwości forskoliny

Pokrzywa indyjska, czyli coleus forskohlii, inaczej nazywana także szałwią indyjską lub po prostu koleusem, jest rośliną od lat stosowaną i cenioną w tradycyjnej medycynie hinduskiej między innymi jako lek przeciwbólowy, zwalczający choroby tarczycy czy choroby serca. Występuje ona w krajach Azji Południowo-Wschodniej, a dzięki pięknej, charakterystycznej, wielokolorowej barwie, ceniona jest również jako roślina ozdobna. Pozyskiwanej z pokrzywy indyjskiej forskolinie przypisuje się działanie prozdrowotne. W Polsce forskolina w postaci suplementu diety jest znana stosunkowo krótko i przypisuje się jej przede wszystkim właściwości wspomagające walkę z nadwagą.

Forskolina – działanie i właściwości

W Indiach forskolina stosowana jest jako środek ładzący stanach zapalnych i bólowych. Wspomaga leczenie astmy. Poza tym pomaga regulować prawidłową pracę tarczycy, dlatego zaleca się jej przyjmowanie w chorobie Hashimoto. Działa przeciwzapalnie, dlatego może być pomocna w przypadku chorób autoimmunologicznych i łagodzić ich objawy, jak np. może mieć to miejsce w przypadku łuszczycy. Wpływa również na obniżenie ciśnienia, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów krwi. Poza tym pomaga w walce z jaskrą i innych schorzeniach okulistycznych dzięki temu, że obniża ciśnienie także w oczach. W Europie suplementy diety z pokrzywą indyjską stosowane są głównie w ramach wspierania odchudzania dzięki temu, że:

 • pobudza procesy trawienne poprzez stymulację wydzielania enzymów trzustkowych, pepsyny i kwasu solnego,
 • wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wspomaganiu budowania tkanki mięśniowej,
 • pomaga w uwalnianiu zapasowego tłuszczu, który jest transportowany do pracujących mięśni,
 • wspomaga produkcję insuliny,
 • pomaga otrzymać prawidłowy poziom glukozy,
 • wpływa na poprawę metabolizmu,
 • osłabia apetyt,
 • pomaga uwolnić większe ilości tłuszczów a tym samym ich większe spalanie,

Forskolina – dawkowanie i skutki uboczne

Jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie forskoliny w postaci suplementów diety, należy przyjmować ją zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi w ulotce. Zazwyczaj jest to 1-2 kapsułki na dzień. W przypadku kiedy pokrzywa indyjska jest stosowana w zalecanych dawkach, badania nie wykazały szkodliwego, ani toksycznego jej działania. Forskoliny powinny natomiast unikać:

 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • dzieci,
 • osoby z niedociśnieniem,
 • osoby przyjmujące leki z powodu zaburzenia krzepliwości krwi,
 • osoby cierpiące na wrzody żołądka oraz refluks.

Suplementacja pokrzywą indyjską może okazać się bardzo pomocna w usprawnieniu funkcjonowania całego organizmu, pozytywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia, stymuluje organizm do produkcji insuliny i pomaga w walce z dodatkowymi kilogramami i w trakcie pracy nad budową mięśni.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img