Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Prozdrowotne właściwości szałwii białej

Prozdrowotne właściwości szałwii białej

Szałwia biała używana jest jak kadzidło, między innymi w aromaterapii do łagodzenia bólu, a według tradycyjnych wierzeń również do oczyszczania pomieszczeń ze złej energii. Jej stosowanie ma między innymi na celu poprawę samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Rzeczywiście liście tej rośliny zawierają olejki eteryczne o właściwościach, które w momencie palenia uwalniają się, oddziałując na nasz organizm. Z naukowego punktu widzenia, to właśnie dzięki tym substancjom może ona zawdzięczać właściwości lecznicze. Szałwia biała, nazywana również szałwią indiańską, naturalnie rośnie wyłącznie na terenach Kalifornii i Meksyku. Sprawdźmy, w jaki sposób używać tego kadzidła, a także czy rzeczywiście ma to korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Szałwia biała – właściwości

Rdzenni Amerykanie wierzyli, że szałwia biała pomaga między innymi w walce z przeziębieniem, ma działanie moczopędne i uspokaja. Rzeczywiście dziś niektóre z właściwości tej rośliny zostały potwierdzone naukowo. Szałwia wykazuje działanie:

  • przeciwbakteryjne
  • przeciwdrobnoustrojowe
  • przeciwzapalne,
  • odstraszające insekty,
  • ułatwia zasypianie,
  • wycisza, uspokaja i łagodzi napięcie nerwowe.

Szałwia biała stosowana w aromaterapii może także okazać się pomocna w łagodzeniu dolegliwości bólowych i mdłości, redukowaniu objawów stresu i wpływać na ogólną poprawę samopoczucia. Wiele plemion – Szejeni, Komancze, Nwaho i Arapaho, do dziś uznają ją za roślinę świętą. Stosuje się ją jako wsparcie w czasie praktyk medytacji i jogi.

Oczyszczanie domu za pomocą szałwii

Według tradycyjnych indiańskich wierzeń szałwia biała ma moc oczyszczania ze złej energii zarówno pomieszczeń, jak i osób, które odczuwają rozdrażnienie, czy niepokój. Jak przeprowadzić taki oczyszczający rytuał? Należy podpalić górną część kadzidła, po czym natychmiast zgasić ogień – wówczas szałwia zacznie się dymić. Koniecznie w pomieszczeniu, w którym używamy kadzidła, okno musi być otwarte, tak aby zapewniony był dostęp do świeżego powietrza. Poza tym, zgodnie z wierzeniami wraz z dymem dom opuszcza także negatywna energia. Aby zapewnić środki ostrożności podczas okadzania pomieszczeń, w jednej ręce dobrze jest trzymać naczynie żaroodporne, na które można obsypać popiół, bądź też w razie potrzeby odłożyć dymiące kadzidło. Rozżarzony popiół nie powinien spaść na podłogę. Pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać  zapalonej szałwii poza zasięgiem wzroku. Po zakończonym procesie okadzania domu szałwię należy całkowicie zgasić, przyciskając ją do ścianek naczynia lub w naczyniu z piaskiem do momentu aż przestanie się dymić. Szałwii białej nie powinno się gasić wodą (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych), gdyż trudno będzie ją ponownie zapalić.

Badania potwierdziły, że szałwia biała pobudza funkcje umysłowe i ma łagodzący wpływ na stany depresyjne. Według tradycyjnych wierzeń okadzanie tym kadzidłem ma na celu uwolnienie nas od ciężkiej, negatywnej energii, która może odbierać nam siłę i radość. Dym łagodzi stany takie jak stres, niepokój czy przygnębienie. Szałwia stosowana jako wsparcie praktyk takich jak medytacja czy joga, pomaga wyciszyć umysł, rozluźnić mięśnie i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeśli jednak jesteśmy sceptycznie nastawieni co do właściwości szałwii oczyszczających ze złej energii, możemy za jej pomocą pozbyć się z domu niechcianych insektów, czy drobnoustrojów. Zwłaszcza że jej zapach jest przyjemny – lekko słodkawy i korzenny.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img