Strona głównaPorady dietetyczneSól himalajska - kiedy ją stosować?

Sól himalajska – kiedy ją stosować?

Pochodzenie soli himalajskiej

Sól himalajska, jak sama nazwa wskazuje, jest wydobywana z Himalajów – najwyższych gór na naszej planecie. Właśnie temu zawdzięcza ona swoją czystość, wynikającą z braku kontaktu z jakimikolwiek zanieczyszczeniami, a co za tym idzie – wyjątkowe walory zdrowotne. Co więcej, w jej składzie można odnaleźć aż 84 substancje (minerały, elektrolity, pierwiastki), które mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Na jej wyjątkowe właściwości wpływa także fakt, że nie jest ona w żaden sposób przetwarzana chemicznie – sól himalajska trafia do sprzedaży dokładnie w takiej formie, w jakiej została wydobyta spod powierzchni gór.

W jaki sposób powstała sól himalajska? Przed milionami lat doszło do wysuszenia mórz na skutek oddziaływania bardzo silnej energii słonecznej. Krystalicznie czyste wody wyparowały, ale ich dno pokryte było warstwą naturalnej, równie czystej soli, która zaczęła tworzyć złoża. W wyniku licznych procesów tektonicznych zostały one wyniesione na bardzo duże wysokości, ostatecznie osadzając się w górach, gdzie panuje bardzo wysokie ciśnienie. To właśnie za jego sprawą zaczęło dochodzić do powstawania kryształów o wyjątkowej strukturze. Dzisiaj sól himalajska wydobywana jest z jaskiń powstałych ok. 250 mld lat temu.

Po wydobyciu z głębokości 400-600 metrów sól himalajska jest płukana wodą i osuszana w słońcu, i w takiej formie trafia na sklepowe półki.

Właściwości soli himalajskiej

Sól jest bardzo istotnym składnikiem, bez którego ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Zawarte w niej minerały pozwalają na zachowanie równowagi, z kolei ich niedobór szybko przekłada się na złe samopoczucie, a w konsekwencji długotrwałych zaniedbań – nawet na poważne choroby.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przemysłowa, rafinowana sól już przed laty została okrzyknięta mianem „białej śmierci”. Jest ona do tego stopnia przetworzona, że aż w 97,5 % składa się z chemicznego chlorku sodu, który jest w zasadzie pozbawiony jakichkolwiek substancji odżywczych. Co więcej, taka forma zakłóca równowagę płynów i utrudnia ich eliminację, prowadząc do rozwoju cellulitu, reumatyzmu, kamieni nerkowych czy pęcherza żółciowego.

Warto zatem zaopatrzyć się w najlepszą z możliwych opcji, a zatem w krystalicznie czystą sól himalajską. Produkt w czystej postaci to bogactwo minerałów i brak negatywnego wpływu na ludzki organizm. Wydobywana ręcznie z pooceanicznych jaskiń substancja jest surowa i nieskażona, a po wydobyciu nie poddaje się jej przetwarzaniu. Właśnie dzięki temu jest wolna od toksyn, naturalna i pełnowartościowa. Zawartość aż 84 minerałów i elementów śladowych sprawia, że organizm jest zaopatrywany we wszystkie składniki niezbędne mu do homeostazy. To właśnie dużej zawartości mikro- i makroelementów zawdzięcza ona swój jasnoróżowy kolor.

Ważną kwestią jest także wpływ na ciśnienie komórkowe. Ludzki organizm w naturalny sposób zmierza do utrzymywania naturalnego poziomu ciśnienia osmotycznego, co oznacza proporcjonalność między ilością wody i zawartych w niej soli mineralnych. Badania dowodzą, że ich stężenie w ludzkim organizmie jest bardzo podobne to stężenia w wodzie morskiej. W związku z tym wysuwana jest teza, jakoby komórki człowieka miały zakodowaną pamięć dotyczącą doskonałej soli praoceanu. Uznaje się, że jako swoisty nośnik informacji, może mieć ona również działanie homeopatyczne.

Wartości odżywcze

Duża zawartość mikro- i makroelementów jest uznawana za największy atut soli himalajskiej. Zawiera ona aż 84 (na 118 znanych współczesnej nauce!) minerałów i elementów śladowych, w związku z czym jest w stanie znakomicie oddziaływać na organizm, wyrównując wszelkie niedobory powstające w codziennej diecie. Swój jasnoróżowy kolor zawdzięcza ona przede wszystkim sporej zawartości żelaza, ale znajdziemy w niej także niemało tak istotnych dla człowieka mikro- i makroelementów, jak wapń, cynk, jod oraz magnez.

Co równie ważne, wszystkie pierwiastki oraz mikro- i makroelementy zawarte w soli krystalicznej występują w bardzo drobnych cząsteczkach, co przekłada się na fakt łatwej wchłanialności przez ludzki organizm oraz możliwość metabolizowania. Duża zawartość oraz doskonała wchłanialność składników są tym, co czyni sól himalajską nadzwyczaj pożądanym składnikiem codziennej diety, ale także zabiegów pielęgnacyjnych i prozdrowotnych (okładów, płukanek, kąpieli itp.).

Propozycje stosowania

Produkt pochodzący z krystalicznie czystych obszarów górskich doskonale sprawdza się na wielu polach – zarówno w celu dostarczania do organizmu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, jak również zapobiegawczo i leczniczo. Sól himalajską wykorzystuje się w gastronomii jako przyprawę, która wydobywa walory smakowe dań, jednocześnie dostarczając organizmowi wielu niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych i uzupełniając niedobory pojawiające się w codziennej diecie. Może być też pita – w formie tradycyjnej solanki. Co ważne, sól himalajska bardzo szybko się krystalizuje, w związku z czym poleca się wrzucenie do pojemniczka lub torebki laski cynamonu bądź ziarna ryżu, które będą chłonąć wilgoć.

Produkt ten warto wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Doskonałym pomysłem okazuje się kąpiel detoksyzująca. Skóra jest największym z ludzkich narządów, w związku z czym warto postawić na przyswajanie minerałów w postaci jonów właśnie w ten sposób. Pod względem medycznym działanie solankowej kąpieli w zakresie oczyszczania organizmu porównywalne jest z odbyciem trzydniowego postu.

Kolejnym sposobem na wykorzystywanie tego wyjątkowego surowca są inhalacje, a także wykorzystywanie roztworu z wodą jako toniku na cerę, mającego właściwości odświeżające.

Poza użytkiem domowym sól himalajską wykorzystuje się także w kosmetyce ze względu na możliwość nawilżania i odświeżania skóry, a także w celach zdrowotnych, do dekoracji, a nawet do neutralizacji elektrosmogu.

Czym jest sól himalajska?

Wykorzystanie w lecznictwie i w kosmetyce

Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych sól himalajska ma doskonały wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Poza oddziaływaniem całościowym można jednak wyróżnić sporo konkretnych atutów zdrowotnych, jakie płyną z wykorzystywania jej w diecie, zażywania kąpieli detoksyzujących czy stosowania innych zabiegów z jej wykorzystaniem.

Wśród nich znajdują się m. in.:

 • regulowanie ciśnienia krwi,
 • regulowanie ilości wody w organizmie,
 • zapobieganie skurczom mięśni,
 • wzmacnianie kości,
 • wspomaganie układu oddechowego,
 • eliminowanie infekcji gardła i jamy ustnej (płukanki),
 • wspomaganie pracy zatok,
 • zwalczanie bezsenności,
 • regulowanie poziomu cukru we krwi,
 • wpływ na poprawę pracy serca,
 • zapewnianie równowagi pH w komórkach organizmu,
 • działanie przeciwbakteryjne,
 • rozpuszczanie zalegających w organizmie złogów, a tym samym leczenie kamicy nerkowej i żółciowej,
 • wzrost komórek w żywych warstwach skóry i aktywacja przebiegu energii (dzięki kąpielom),
 • zmniejszanie dolegliwości skórnych, w tym np. łuszczycy, grzybicy czy trądziku,
 • odtruwanie organizmu z metali ciężkich,
 • łagodzenie dolegliwości jelitowych wynikających z zalegania treści pokarmowych,
 • regulowanie pracy tarczycy, a tym samym metabolizmu (dzięki dużej ilości jodu),
 • leczenie schorzeń stawów, pomaganie w schorzeniach reumatoidalnych i ginekologicznych,
 • wzmacnianie odporności organizmu,
 • możliwe wspieranie procesu odchudzania (równowaga składników odżywczych zmniejsza ochotę na słodycze i słone przekąski, a organizm jest dobrze nawodniony).

Sól himalajska doskonale sprawdza się także w kosmetyce, pozwalając na pielęgnację ciała od zewnątrz. Zabiegi z jej zastosowaniem doskonale sprawdzają się do złuszczania martwego naskórka, powodując tym samym, że skóra prezentuje się zdrowo i promiennie. Produkt doskonale sprawdza się także w walce z suchością skóry. Można go wykorzystywać jako składnik peelingów, a także toników odświeżających, a nawet przeciwtrądzikowych. Okłady i kąpiele z dodatkiem soli himalajskiej poprawiają także jędrność skóry i pomagają pozbywać się cellulitu. Świetnie sprawdzają się także do regenerowania mięśni po intensywnym treningu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img