Zanieczyszczenia powietrza jest problemem globalnym. Borykają się z nim wszystkie mniejsze i większe miasta w Polsce i w innych zakątkach Europy. Obecność smogu, szczególnie w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ogrzewanie, jest niestety faktem. Zaobserwowano, że najbardziej zanieczyszczone powietrze występuje w miesiącach od października, aż do maja. Smog może przyczynić się do rozwoju chorób układów: oddechowego, krążenia, a nawet nerwowego.
Poniekąd przywykliśmy do myśli, że w miastach powietrze jest zanieczyszczone, jednak smog obecny jest nie tylko na zewnątrz, ale wchodzi on również do naszych domów. Do tego dochodzi kurz, roztocza, drobnoustroje i zwierzęca sierść. Czyste powietrze stanowi natomiast podstawę naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Na szczęście, dzięki zastosowaniu kilku prostych, sprawdzonych sposobów, sami możemy zadbać o jakość powietrza w naszym domowym otoczeniu.

Naturalne, zielone filtry powietrza
Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na zapewnienie zdrowej i czystej atmosfery w mieszkaniu jest umieszczenie w każdym pomieszczeniu roślin doniczkowych. Te naturalne filtry nie tylko pięknie wyglądają, ale przede wszystkim pochłaniają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Poza smogiem, są w stanie wchłonąć i zneutralizować szkodliwe substancje, które pochodzą ze środków czystości, wykładzin, mebli i farb, jak: benzen, amoniak, aceton, formaldehyd. Warto zatem w domu mieć rośliny takie jak:
- fikus,
- dracena,
- zielistka,
- anturium,
- skrzydłokwiat,
- paproć,
- sansewieria,
- bluszcz pospolity,
- epipremnum złociste.
Nawilżacze, oczyszczacze i jonizatory
Zimą, kiedy oprócz smogu dokucza nam również zbyt suche powietrze, delikatne nawilżenie powietrza pomaga także zapobiec nadmiernemu wysuszeniu skóry, elektryzowaniu się włosów, czy dolegliwościom ze strony układu oddechowego, a także zmniejsza ilość kurzu i roztoczy unoszących się w powietrzu. Zbyt suche powietrze wysusza spojówki i błony śluzowe, może wpłynąć na utrudnienie pobierania tlenu. Dzięki nawilżaczom i oczyszczaczom powietrza domowe powietrze będzie na bieżąco filtrowane z kurzu, alergenów i innych pyłów. Dodatkowo mogą one oczyścić powietrze z grzybów i bakterii. Niektóre z tego rodzaju urządzeń posiadają funkcję jonizacji, która dodatkowo wpływa na jakość powietrza.
Naturalne środki czystości
O tym, że sprzątać należy regularnie, wie każdy. Dbanie o czystość jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki dokładnemu i częstemu sprzątaniu, pozbywamy się kurzu, roztoczy czy alergenów. Zamiast chemicznych, sklepowych detergentów, które zawierają wiele niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji warto wybierać naturalne środki do czyszczenia, oparte na sodzie, wodzie i occie. W drogeryjnych detergentach do sprzątania w domu i do prania znajdują się substancje, które mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe, nasilać objawy alergii, wywoływać bóle głowy. Znajdują się w nich między innymi:
- amoniak,
- triklosan,
- związki chloru,
- formaldehyd,
- środki pianotwórcze,
- fosforany,
- laurylosiarczan sodu,
- fenole,
- konserwanty,
- wybielacze i substancje zapachowe.

Warto przestrzegać tych kilka zasad, aby cieszyć się zdrowym, pozbawionym zanieczyszczeń i kurzu powietrzem. Czyste i dobrze nawilżone mieszkanie jest podstawą dobrego samopoczucia domowników. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wietrzenia pomieszczeń. Powinny być one systematycznie i intensywnie wietrzone, aby zapewnić wymianę świeżego powietrza. Jednak zaleca się, aby chwilo wstrzymać się od otwierania okien w momencie, kiedy zauważymy lub otrzymamy informację o wzmożonym stężeniu smogu w okolicy, w której mieszkamy.