Strona głównaPorady dietetyczneSuperfoods – co to właściwie jest?

Superfoods – co to właściwie jest?

Termin „superfoods” trafił do obiegu dwadzieścia lat temu, choć nadal nie wszystkim jest on znany. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, co dokładnie się za nim kryje – dzięki temu, łatwiej będzie nam ocenić, które produkty należy włączyć do codziennego menu.

Superfood – definicja i geneza

Tak, jak wspomnieliśmy – określenie „superfood” (lub też liczba mnoga, która pojawiła się powyżej) zostało wprowadzone do oficjalnego obiegu w 1998 roku. To właśnie wtedy użył jej Aaron Moss, opisujący dla magazynu „Nature Nutrition” organiczną żywność, która cechuje się nadzwyczajnymi właściwościami, mającymi wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, wzmacnianie go i skuteczne oczyszczanie ze szkodliwych substancji.

Trzeba natomiast zaznaczyć, że nie ma jednej, konkretnej definicji tego terminu, choć najprościej jest uznać, że „superfood” to po prostu super żywność, super jedzenie, niezwykle bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik oraz przeciwutleniacze. Efektem spożywania produktów, które zaliczają się do tej kategorii, jest zatem lepsze samopoczucie, idące w parze z dobrą ogólną kondycją organizmu.

Co zaliczyć do super żywności?

Ustalenie jednej, spójnej listy superfoods jest niemożliwe, ale warto wymienić te produkty, które pojawiają się najczęściej w tego typu zestawieniach, ciesząc się jednocześnie największą popularnością. Zaliczają się do nich na przykład: jagody goji oraz jagody acai, komosa ryżowa, woda kokosowa, siemię lniane, amarantus, nasiona chia, zielony jęczmień, czystek oraz orzech włoski. Znaczna część tych składników może brzmieć nieco egzotycznie, jednak nie trzeba się martwić – super żywność to także większość zielonych warzyw liściastych (takich, jak jarmuż, kapusta, szpinak), a także szparagi, cebula, czosnek, rzepa, dynia, cytrusy, jabłka, banany oraz liczne produkty, bogate w białko i wapń.

Gdzie szukać superfoods?

Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, nie wszystkie superfoods są łatwo dostępne. Część z nich bez problemu znaleźć można na lokalnych bazarach i w osiedlowych sklepach warzywnych lub – po prostu – wyhodować w przydomowych ogródkach. Niektóre produkty nie są jednak tak powszechne, przez co w wielu przypadkach opatrzone są wysokimi cenami. Dobrze jest zatem zaopatrywać się w nie u sprawdzonych dostawców, którzy dbają o to, aby wysoka jakość szła w parze z atrakcyjną, korzystną dla klienta ceną – na stronie naszego sklepu znajduje się specjalna kategoria „super jedzenie”, gdzie znaleźć można sporo interesujących, w stu procentach zdrowych propozycji, które na pewno Was zainteresują.

Podsumowując: superfood to nic innego, jak naturalna, wyjątkowo zdrowa żywność, której spożywanie korzystnie wpływa na pracę naszego organizmu, wzmacniając między innymi układ pokarmowy i odpornościowy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że każdy produkt należy odpowiednio dawkować – tak, aby każdy składnik przyswajać w rozsądnych proporcjach.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułCzym jest comfort food?
Następny artykułDlaczego warto pić kefir?
spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img