Strona głównaPorady dietetyczneTajemnice diety cud: 5 rzeczy, które powie Ci tylko dobry dietetyk

Tajemnice diety cud: 5 rzeczy, które powie Ci tylko dobry dietetyk

Co odróżnia dobrego dietetyka od takiego, któremu zależy nie na Twoim zdrowiu, lecz wyłącznie na Twoich pieniądzach? Przede wszystkim szczerość, stawianie realnych celów i oczekiwań oraz dystans do wciąż pojawiających się modnych diet cud.

Osoba oferująca naprawdę kompetentne doradztwo dietetyczne nie będzie Cię mamić wizjami utraty kilkunastu kilogramów w kilka tygodni czy wyrzeźbienia sześciopaku w miesiąc. Zamiast tego pomoże Ci trwale zmienić nawyki żywieniowe i nauczy odróżniania tego, co ma realne szanse powodzenia, od tego, co jest tylko mrzonką. Dziś prezentujemy Ci listę rzeczy, które powie Ci tylko dobry dietetyk. Uwaga: niektóre z tych prawd są bardzo niewygodne…

1. Diety cud na dłuższą metę są nie do utrzymania

Osoby decydujące się na doradztwo dietetyczne i mające już za sobą przejścia (i porażki) z rozmaitymi modnymi dietami często czują się źle i twierdzą, że nie mają odpowiedniej siły woli, by schudnąć. A jednak w większości wypadków tak naprawdę zawiódł nie człowiek, lecz dieta: zbyt restrykcyjna lub zbyt niepraktyczna, by można było utrzymać ją na stałe.

2. Restrykcyjne diety są wyczerpujące – psychicznie i fizycznie

Bardzo ścisłe diety o szczegółowych regułach („jedz tylko rzecz X o godzinie Y”, „cały dzień jedz tylko zupę jarzynową”, „przez trzy dni z rzędu spożywaj wyłącznie pokarmy bogate w białko” itd.) nie tylko są bardzo trudne do utrzymania (bo co zrobisz, jeżeli przyjaciele zaproszą Cię na obiad?), ale także nie uczą prawidłowych nawyków żywieniowych. Co gorsza, zbyt mała ilość kalorii osłabia Twoje ciało, zamiast je wzmacniać, a do tego oducza wsłuchiwania się w nie i prawidłowego odbierania sygnałów o głodzie i sytości.

3. Diety nie mają odpowiednio ustawionych priorytetów

Wiele osób decyduje się na doradztwo dietetyczne, aby zrzucić niepożądane kilogramy, ale stawiając sobie taki cel, nie wolno tracić z oczu tego, że istotą odżywiania powinno być osiągnięcie i utrzymanie optymalnego stanu zdrowia, a nie talii osy. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak „dobre” czy „złe” pokarmy: jest tylko nieodpowiednie podejście do nich. Kompetentny dietetyk powinien, układając dla Ciebie plan żywieniowy, uwzględnić także inne niż odżywianie aspekty stylu życia, zwłaszcza nawyki związane ze snem i radzeniem sobie ze stresem czy aktywność fizyczną.

4. Diety ignorują fakt, że jedzenie jest przyjemnością

Nawet osoby, które twierdzą, że jedzą, by żyć, a nie żyją, by jeść, nie zaprzeczą stwierdzeniu, że jedzenie może być wielką przyjemnością. Pozbawianie się jej – czy to przez wprowadzanie nieracjonalnych restrykcji kalorycznych, czy przez dobór wyłącznie „superzdrowych”, ale niezbyt smacznych i satysfakcjonujących pokarmów – to recepta na porażkę.

5. Dieta nie da Ci szczęścia i nie rozwiąże Twoich życiowych problemów

Modne diety cud bardzo często promowane są z obietnicą, że stosowanie się do ich wskazań poskutkuje, mówiąc wprost, osiągnięciem szczęścia. Praktyka zazwyczaj okazuje się inna: surowe, prawie religijne reguły nieracjonalnych diet stanowią obciążenie dla psychiki i źródło stresu, a nie błogości. Każdy „grzeszek” przeciwko diecie powoduje, że czujemy się fatalnie, a jednocześnie uderza w nasze poczucie własnej wartości, sprawiając, że wszelkie ewentualne korzyści zdrowotne (a raczej: utracone kilogramy) okazują się mało istotne w porównaniu ze szkodami psychicznymi, jakie wyrządziła dieta. Pamiętaj: doradztwo dietetyczne to nie psychoterapia, ale jednocześnie dieta nie powinna sprawiać, że czujesz się źle!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułDomowe masło do ciała
Następny artykułLodowy deser matcha
spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img