Strona głównaProdukty i przepisyWoda kokosowa: naturalny napój izotoniczny i nie tylko!

Woda kokosowa: naturalny napój izotoniczny i nie tylko!

W wielu państwach tropikalnych położonych na wybrzeżu palmy kokosowe rosną dość pospolicie. I choć nam, w Polsce, może się wydawać, że woda kokosowa to jakiś nowomodny napój, tak naprawdę na świecie jest ona znana i lubiana od tysiącleci.

W wielu państwach tropikalnych położonych na wybrzeżu palmy kokosowe rosną dość pospolicie. I choć nam, w Polsce, może się wydawać, że woda kokosowa to jakiś nowomodny napój, tak naprawdę na świecie jest ona znana i lubiana od tysiącleci.

Woda kokosowa to nieco mętny, pozbawiony koloru płyn, który znajduje się wewnątrz świeżego kokosa. Jego smak jest bardzo charakterystyczny: jednocześnie orzechowy i owocowy, bardzo orzeźwiający. Należy jednak zaznaczyć, że woda kokosowa i mleczko kokosowe to dwie różne substancje: ta pierwsza jest płynem naturalnie występującym w kokosie, natomiast to drugie jest wytwarzane poprzez zmiksowanie kokosowego miąższu z wodą i odciśnięcie powstałego płynu. Mleczko kokosowe jest jednym z lepszych substytutów mleka krowiego i z tego powodu jest uwielbiane przez wegan i osoby nietolerujące laktozy (pisaliśmy o nim w naszej notce na temat mlek roślinnych!), ale to woda kokosowa niedawno zaczęła uchodzić za napój o prawie magicznych właściwościach. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się!

Właściwości odżywcze

Jedna szklanka świeżej wody kokosowej zawiera około 46 kalorii, 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, mniej niż pół grama tłuszczu i 2,6 grama błonnika, a także przyzwoitą dawkę magnezu, manganu i innych minerałów oraz większość witamin z grupy B, które są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu metabolizmu komórkowego. W wodzie kokosowej znajdują się także bioaktywne enzymy, takie jak fosfataza kwaśna, katalaza, dehydrogenaza i diastaza – substancje, które mają korzystny wpływ na trawienie i przemianę materii.

Szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu

Badania przeprowadzone na sportowcach wykazały, że picie wody kokosowej nawadnia organizm skuteczniej niż picie zwykłej wody – na poziomie porównywalnym z tym wykazywanym przez różnego rodzaju „napoje sportowe”. Istotne jest, że kokosowy sok nie zawiera dodatku cukru albo innych słodzików, sztucznych barwników, konserwantów, stabilizatorów i innego rodzaju podejrzanych substancji! Jeśli więc regularnie uprawiasz aktywność fizyczną, zwłaszcza na słońcu, i zwykła woda zaczyna już Cię nudzić, zastąpienie jej wodą kokosową jest świetnym pomysłem. Woda kokosowa uzupełni zapas elektrolitów i da Ci dawkę zdrowych węglowodanów, dzięki którym będziesz mieć energię, by dalej trenować.

Ulga w bólu brzucha

Matki w Ameryce Południowej od niepamiętnych czasów podawały swoim dzieciom wodę kokosową, gdy maluchy narzekały na ból brzucha. Płyn z kokosa pomaga ukoić podrażniony żołądek na rozmaite sposoby. Jego antybakteryjne właściwości mogą nieco pomóc, gdy przyczyną problemu jest niezbyt silna infekcja bakteryjna. Wysoka zawartość potasu pomaga w uzupełnieniu elektrolitów, których poziom może być obniżony ze względu na brak łaknienia, a obecne w wodzie kokosowej taniny łagodzą stan zapalny. 

Smaczna alternatywa dla gotowych napojów orzeźwiających

Nawet gdyby woda kokosowa nie wykazywała tych dodatkowych korzystnych właściwości, warto byłoby zainteresować się nią choćby tylko ze względu na to, że jest smacznym, naturalnym płynem, który może stanowić konkurencję dla naładowanych po brzegi cukrem i konserwantami napojów gazowanych czy soków z koncentratu. Kto raz spróbuje pysznej wody kokosowej, ten nigdy już nie będzie chciał do nich wracać!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img