Strona głównaPorady dietetyczneWymówki, które utrudniają przejście na dietę

Wymówki, które utrudniają przejście na dietę

Chyba każdy choć raz przeżył rozczarowanie związane z niezrealizowaniem swoich postanowień. Zwłaszcza z końcem roku lub w obliczu zbliżających się przełomowych wydarzeń obiecujemy sobie, że będziemy zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć i prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia.

Jak wiadomo jednak, zrobienie listy postanowień jest znacznie łatwiejsze, niż wcielenie jej w życie, z czym wiąże się gorzkie poczucie porażki. Nie można jednak załamywać rąk! Niech nie zwiodą nas niepowodzenia, najważniejszy jest hart ducha. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najczęstsze wymówki, które utrudniają nam przejście na dietę. Rozprawmy się z nimi po kolei!

„Jestem zajęty, zabiegany, na głowie mam cały świat”

Oj, jak dobrze znamy tę wymówkę! Ileż to razy słyszeliśmy podszepty: jesteś dzisiaj taka zmęczona, dietą zajmiesz się jutro, odpocznij, zjedz coś gotowego, nie masz czasu na przyrządzenie ciepłej potrawy. Tak, znamy doskonale te głosy w naszych głowach, które starają się nas przekonać, że jesteśmy zbyt zajęci, zbyt wiele mamy spraw i problemów na głowie, by móc wygospodarować czas na zakupy i ugotowanie zdrowych posiłków.

Należy jednak zauważyć, że – poza prawdziwie dramatycznymi sytuacjami – w codziennym życiu dobra organizacja uchroni nas przed wpadnięciem w wyżej wspomnianą pułapkę. Jadłospis możemy rozpisać z wyprzedzeniem, to pomoże nam zaplanować i szybko zrobić zakupy. Mając niezbędne produkty i solidny plan działania, dużo łatwiej nam będzie zmobilizować się do gotowania, a tym samym przestrzegania naszej diety.

„To szczególna okazja, jeden jedyny wyjątek”

Kiedy nakładamy na siebie określony rygor, każdy pretekst wydaje się kuszący, by zrobić drobne odstępstwo. I nie chodzi w tym przypadku o to, byśmy nie mogli skosztować świątecznych dań, czy w szczególny sposób uczcić ważną dla nas okazję. W tym punkcie chcielibyśmy rozprawić się z praktyką namnażania „szczególnie ważnych momentów,” w których czujemy się uprawnieni do ustępstw na własną rzecz. Wyjście na miasto i spotkania ze znajomymi naprawdę nie muszą być okazjami, by porzucać postanowienia dotyczące diety.

Po pierwsze: możemy tak wkomponować te wydarzenia w codzienny plan, by nie zakłócać nadmiernie naszego trybu funkcjonowania. Po drugie: z wielu różnych możliwości możemy wybrać takie, które pozwolą nam utrzymać dietę. Naprawdę sporo restauracji ma w swoim menu zróżnicowane propozycje. Imprezowe przekąski też mogą być dobrane pod kątem przyjętej przez nas diety.

„Nie jestem w stanie zrezygnować z tych pyszności”

Z biegiem czasu nabywamy przeróżne nawyki żywieniowe. Przywiązujemy się do określonych smaków i potraw, tworzymy z nich kanon i ciężko nam od niego odstąpić. Często ta praktyka zbiega się z zamiłowaniem do niezdrowego jedzenia. W takiej sytuacji przejście na określoną dietę traktujemy jak pole do wyrzeczeń, udrękę, która pozbawi nas uroków życia. Nic bardziej mylnego! Otworzenie się na nowe smaki i potrawy może sprawić, że na nowo zachwycimy się jedzeniem. Kuchnia dietetyczna nie musi być nudna ani niesmaczna! Jeżeli do gotowania włożymy trochę starań, wiedzy i wyobraźni okaże się, że jesteśmy w stanie przygotować wiele smacznych i zdrowych posiłków. Najważniejsze, byśmy nie zamykali się na to, co dla nas nowe i mniej typowe. Największym naszym wrogiem są bowiem nasze złe przyzwyczajenia.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie stanowił natchnienie do podjęcia decyzji o przejściu na zdrową dietę lub do wytrwania w swoich wcześniejszych postanowieniach. Często się bowiem zdarza tak, że rezygnując z utartego sposobu myślenia sprawiamy, że to, co niemożliwe, jest zdecydowanie w naszym zasięgu.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img