Strona głównaPorady dietetyczneZwiązek zaburzeń odżywiania z perfekcjonizmem

Związek zaburzeń odżywiania z perfekcjonizmem

SPIS TREŚCI

Zaburzenia odżywiania są coraz częściej podejmowanym przez specjalistów tematem. To pozytywna informacja, ponieważ zamiatanie pod dywan spraw zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, nigdy nie przynosi pozytywnych rezultatów. Przy obecnym tempie życia spora część społeczeństwa dąży do perfekcji we wszystkim, czego się podejmuje. Idealny dom, rodzina, hobby, praca, życie towarzyskie… idealne odżywianie? Tak, to wszystko może się ze sobą łączyć.

„To na pewno przez brak wiedzy…”

Okazuje się, że sytuacja przedstawia się inaczej. Często osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania (ED, eating disorder) mają ogromną wiedzę na temat zdrowego trybu życia, pełnowartościowych posiłków, a także dysfunkcji. Nie przeszkadza to jednak rozwijaniu się zaburzeń odżywiania. Wiedza i wysoka świadomość to spory fundament, jednak życie pisze różne scenariusze i czasem nawet to nie jest w stanie uchronić osoby od niezdrowej relacji z żywnością.

Kultura trendów

Co roku, a nawet kilka razy w roku, w mediach społecznościowych lub w telewizji omawiane są nowe trendy. Tym stale utrzymującym się i napędzanym przez różne osoby jest trend bycia perfekcyjną/-ym. Kult perfekcji za wszelką cenę jest wysoce szkodliwy dla społeczeństwa, a zwłaszcza dla chłonnych umysłów dorastającej młodzieży. Ich wysoka podatność na wpływy pozyskiwanych informacji i nie zawsze rozwinięta umiejętność przesiewania docierających do nich komunikatów może doprowadzić do prywatnych tragedii, gdy zabraknie im mentora lub przeciwstawnego źródła informacji. Wówczas istnieje szansa, że młody człowiek przyswoi zdrowe nawyki i w przyszłości będzie filtrował informacje w sposób lepszy dla siebie. Dotyczy to w zasadzie nie tylko młodzieży, ale i dorosłych w różnych etapach życia.

jak nasze nawyki wpływają na dietę - perfekcjonizm

Perfekcja w każdym wymiarze

Wysoki perfekcjonizm wiąże się z wysoką wrażliwością, a także intensywnym przeżywaniem sytuacji w życiu. Wszystko powinno być idealnie zrobione, nie ma miejsca na bylejakość lub błędy. Często punktem zapalnym rozwijającego się zaburzenia może być jakaś sytuacja traumatyczna – nawet wówczas nie traci się jednak perfekcjonizmu. By skoncentrować się na czymś innym, osoba może się skupić właśnie na odżywianiu. Towarzyszące na co dzień wysokie stawianie poprzeczki i w tej sytuacji przybiera na intensywności. Zaburzone odżywianie może przybierać różne formy: od stosowania coraz bardziej eliminacyjnych diet, skrupulatnego liczenia kalorii, przez częste i dokładne ważenie i mierzenie, aż po intensywne rozmyślanie na temat posiłków i towarzyszące temu niekiedy sprzeczne ze sobą emocje.

Zdrowy perfekcjonizm nie jest szkodliwy. Pomaga realizować wyznaczone cele, osiągać sukcesy, zorganizować życie w taki sposób, by było ono satysfakcjonujące. Niezdrowy, za wysoki perfekcjonizm sprawia, że podatność na zaburzenia odżywiania rośnie.

Jeśli zaobserwujesz u siebie lub kogoś w swoim otoczeniu niekorzystną i negatywną relację z jedzeniem, nie bój się szukać pomocy u specjalistów.

Patrycja Skórzak Wojtachnio
Studentka ostatniego roku psychologii, być może przyszła psychoterapeutka. Myśli także o redakcji psychologicznej, więc na ten moment wiele furtek pozostaje otwartych. Autorka tekstów dotyczących szeroko pojętej psychologii, nie tylko psychodietetycznych. Kocha zdobywać wiedzę i móc dzielić się nią z innymi w przystępny sposób. Miłośniczka książek, spacerów i zwierząt. Marzy jej się drugi dom w sercu Budapesztu.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułChata u JoKo #poznajmysię
Następny artykułPaweł Dudała #poznajmysię
spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img