Strona głównaProdukty i przepisyNa czym polega siła rozmarynu?

Na czym polega siła rozmarynu?

Niedawno pisaliśmy na naszym blogu o tym, jak znaczny wpływ na nasze zdrowie mają zioła. Dziś chcielibyśmy natomiast skoncentrować się na rozmarynie – roślinie pochodzącej znad Morza Śródziemnego i z Azji, rozpowszechnionej w wielu kuchniach świata jako znakomita przyprawa, która w ostatnich latach popularność zdobyła także w Polsce.

Rozmaryn – wyraźny i niebanalny smak

Warto też zaznaczyć, że wspomniana powyżej popularność jest jak najbardziej zasłużona. Okazuje się bowiem, że ten krzew o dość drobnych, przypominających igiełki listkach nie tylko znakomicie sprawdza się w kuchni – ma również wiele właściwości, które doceniane są przez miłośników medycyny naturalnej. Zapewne każdy z nas potrafi opisać smak rozmarynu.

Charakterystyczny, rześki i intensywny, doskonale ożywia potrawy z jagnięciny, wieprzowiny, wołowiny czy duszonych warzyw. Dodany do wody tworzy orzeźwiający napój. Jest to przyprawa, której użycie wywołuje pozytywne skojarzenia z latem, grillowaniem na świeżym powietrzu, smakowaniem dań w czasie podróży do krajów śródziemnomorskich. Co ciekawe, jest to zioło, które nie tylko urozmaica smak potraw, ponieważ ma także (a nawet przede wszystkim!) właściwości zdrowotne, którym powinniśmy przyjrzeć się bliżej.

Rozmaryn – leczy i upiększa

Rozmaryn może okazać się pomocny w łagodzeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Napar z rozmarynu może działać pobudzająco – warto mieć to na uwadze, zanim sięgniemy po kolejną filiżankę kawy. Tę właściwość wykorzystuje się również w kosmetyce – pobudzanie krążenia krwi może okazać się bowiem pomocne w zwalczaniu cellulitu. Ciekawe jest również, że rozmaryn bywa także naszym sprzymierzeńcem w leczeniu trądziku – zasługą są tu właściwości przeciwzapalne. Co ciekawe, rozmarynowi przypisuje się też działanie przeciwbólowe i rozgrzewające.

Jest to zatem zioło, o którym powinniśmy myśleć w czasie zmagań z przeziębieniem lub grypą.  Rozmaryn wspomaga również pracę układu pokarmowego, poprawia trawienie i łagodzi wzdęcia. Koniecznie trzeba też zauważyć, że rozmarynowi przypisuje się także dobroczynny wpływ w trakcie leczenia bardzo poważnych chorób, takich jak na przykład cukrzyca. Jest to także jedno z ziół polecanych w profilaktyce nowotworowej. Rozmarynowi przypisuje się również  pozytywne działanie na nasz umysł i psychikę. Badania wykazują, że rozmaryn poprawia pamięć. Może to być także zioło, które pozytywnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

Zioła, które każdy może mieć w kuchni

Nic więc dziwnego, że rozmaryn cieszy się tak dużym zainteresowaniem – ma on ogromny wpływ na pracę całego naszego organizmu. Jest dobroczynną rośliną, prawdziwym darem natury. I jeszcze jedno – uprawa rozmarynu nie wymaga wysiłku, a sadzonki są ogólnodostępne, Mała doniczka rozmarynu, którą możemy postawić w naszej kuchni, będzie zatem służyła nie tylko naszym potrawom, ale także zdrowiu!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img