Strona głównaPorady dietetyczneŚwięta, które nie tuczą - co jeść w trakcie świąt?

Święta, które nie tuczą – co jeść w trakcie świąt?

Święta Bożego Narodzenia to z całą pewnością czas wielkich kulinarnych pokus. Nie jest trudno rozmarzyć się, przywołując smak ulubionych wigilijnych potraw, a rodzinni mistrzowie kuchni i ich pomocnicy zrobią zapewne wiele, byśmy nie odeszli od stołu zbyt szybko.

Dodatkowo, zmagając się z grudniową aurą i licznymi obowiązkami, które spadają na nas wraz ze zbliżającym się końcem roku, tęsknimy za momentem, w którym ogarnie nas uczucie świątecznej błogości i sytości. W takiej sytuacji utrzymanie wagi w okresie bożonarodzeniowym wydaje się zadaniem wręcz niemożliwym. Dzisiaj jednak chcielibyśmy podsunąć kilka pomysłów, które pomogą przygotować święta tak, by nie straciły one swojego uroku, nie wywołując też uczucia przesytu.

Po pierwsze: dobry plan

Poza wymiarem religijnym, który w zależności od naszej wiary może być różny, Święta Bożego Narodzenia opierają się na idei dzielenia radości z najbliższymi. Wspólnie przygotowana uczta ma na celu rozjaśnić mrok grudniowej nocy, przywołać nadzieję i spokój. Pamiętajmy o tym, rozpoczynając nasze świąteczne przygotowania.

Czasem mniej, znaczy lepiej, a ważne, by do wigilijnego stołu zasiąść w dobrym nastroju. Nie musimy zatem przesadzać z ilością i wymyślnością dań. Wystarczy, że każdy z domowników przygotuje ulubioną potrawę, bez której nie wyobraża sobie świąt, a stół zapełni się smakołykami. Warto przy tym dzielić się obowiązkami i rozplanować wszystko z wyprzedzeniem. Nic tak nie zabija radości, jak udział w świątecznej gorączce. Jeśli już wiemy, jakie dania będą na pewno przygotowywane, warto wymyślić do nich równoważące dodatki i przekazać nasz plan pozostałym domownikom.

Po drugie: mądrze korzystaj z tradycji

Wybierając świąteczne przepisy, warto zastanowić się nad naszymi potrzebami, a wśród możliwych wariantów wyszukać te, które nie tylko ucieszą nasze podniebienia, ale też nasze zdrowie. Okolicznością, która nam sprzyja jest to, że tradycyjne polskie dania wigilijne są daniami postnymi. Świąteczny barszcz lub inną ulubiona zupę możemy zatem ugotować na lekkim wywarze, a smażonego karpia możemy zastąpić jego pieczoną lub duszoną wersją. Już w trakcie zakupów warto zwrócić uwagę, by ryby nie były nadmiernie tłuste. Nie zapominajmy również o dobroczynnym wpływie kompotu z suszonych owoców. Planując potrawy na pozostałe świąteczne dni, możemy zastanowić się nad zdrową dziczyzną lub drobiem i zaplanować do nich zdrowe warzywne dodatki. Od słodkości w święta nie uciekniemy, ale nawet tu mamy szeroki wybór.

Po trzecie: zachowaj równowagę

Świąteczne ucztowanie można przeplatać innymi, nieco zdrowszymi przyjemnościami. Spacer lub wspólne rodzinne zabawy na świeżym powietrzu mogą zrównoważyć nieco większą ilość pochłanianych w tym czasie kalorii. Warto również zachować umiar – drugi kawałek ciasta nie musi być konieczny do uzyskania uczucia sytości i błogości. Szczególnie unikać powinniśmy jedzenia na siłę, tylko po to, by nie zmarnować jedzenia. Warto wiedzieć z wyprzedzeniem, co zrobimy z resztkami świątecznych potraw, by myśl o ich wyrzuceniu nie była dla nas motywacją do nadmiernego objadania się. Wszystkiemu pomoże dobry plan!

Najważniejsze, by święta były dla nas czasem radości i odpoczynku. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie uda się nam dochować postanowienia zorganizowania ich w zdrowszej wersji, łatwo możemy nadrobić to w przyszłości. Niech nic nie zakłóca nam zatem spokoju w tym czasie – tego życzymy wszystkim naszym czytelnikom!

Zobacz też wpis: Woda – niezbędny element każdej diety

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img