Strona głównaProdukty i przepisyPapierki lakmusowe – do czego i jak ich używać?

Papierki lakmusowe – do czego i jak ich używać?

Zakwaszenie organizmu staje się coraz poważniejszym problemem na całym świecie. Jest przede wszystkim wynikiem niewłaściwej diety – opartej o wysoko przetworzone produkty spożywcze – a także stresu, przemęczenia czy palenia tytoniu. Kiedy jest przewlekłe, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto kontrolować na bieżąco, jaki jest poziom zakwaszenia organizmu. Pomagają w tym papierki lakmusowe. Dowiedz się dokładniej, czym są i w jaki sposób się je wykorzystuje.

Papierki lakmusowe, nazywane inaczej również wskaźnikowymi, to niewielkie kawałki bibuły, które zostały nasączone specjalnym roztworem substancji chemicznej, a następnie poddane procesowi suszenia. W tej postaci trafiają do użytku. Stosuje się je, aby określić pH badanego przy ich pomocy roztworu. Można je wykorzystać w wielu sytuacjach – nie tylko z myślą o sprawdzeniu poziomu zakwaszenia swojego organizmu, ale także przy uprawie roślin czy w trakcie wykonywania rozmaitych badań laboratoryjnych.

Warto podkreślić, że obecnie klasyczne papierki lakmusowe pH są wypierane przez papierki uniwersalne – i to o nich myśli się najczęściej, używając tej nazwy. A na czym polega różnica? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Klasyczne lakmusowe papierki występowały w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim oraz fioletowym. Każdy z nich służył de facto do wykrywania jednego z typów odczynów: kwasowego lub zasadowego. Za to obecnie stosowane papierki uniwersalne mogą pokazać każdy z nich.

Zasada działania papierków lakmusowych jest prosta: po zanurzeniu ich w badanym roztworze i wyjęciu z niego, część bibuły nasączona indykatorem przybiera określony kolor. Korzystając z legendy można w kilka sekund dowiedzieć się, czy roztwór jest kwaśny, czy zasadowy oraz ile wynosi jego pH.

Jak odczytywać papierki lakmusowe?

Aby odczytywać papierki lakmusowe pH, nie jest potrzebne ani laboratorium diagnostyczne, ani zaawansowana wiedza z zakresu chemii – i to bez względu na to, jaki roztwór się przy ich pomocy bada.

Jak wygląda ten proces w praktyce?

  1. Wyjmij papierek lakmusowy z opakowania.
  2. Przygotuj roztwór, który chcesz poddać badaniu. Przykładowo, w kontekście badania poziomu zakwaszenia organizmu badanym roztworem będzie próbka moczu.
  3. Zanurz część testową paska lakmusowego w roztworze na 1-2 sekundy.
  4. Wyjmij papierek i pozwól mu wyschnąć. W międzyczasie zauważysz, że kolor części testowej zacznie się zmieniać, aż przybierze ostateczną barwę.
  5. Porównaj ją ze skalą, która znajduje się na opakowaniu Twoich papierków lakmusowych, aby sprawdzić, czy masz do czynienia z roztworem kwasowym, zasadowym, czy obojętnym oraz precyzyjnie określić pH.

Pamiętaj, że poszczególne wysokości pH przekładają się na to, czy odczyn jest kwasowy, czy zasadowy oraz w jakim stopniu. I tak:

  • pH poniżej 7 oznacza roztwór kwaśny, z czego wartość 1-3 oznacza odczyn bardzo kwaśny, a 4-6 – kwaśny,
  • pH równe 7 oznacza odczyn neutralny,
  • pH powyżej 7 oznacza odczyn zasadowy, przy czym wartości 12-14 są uznawane za roztwór wysoce zasadowy.

Jeśli wykorzystujesz papierek lakmusowy do tego, aby zbadać poziom zakwaszenia swojego organizmu, pamiętaj, że:

  • badanie warto przeprowadzić mniej więcej w środku dnia, ok. 1-2 godziny po posiłku,
  • dobrze jest przeprowadzić dłuższą obserwację wahań pH – tak, aby uzyskać najbardziej wiarygodny wynik,
  • w przypadku uzyskania wielu wyników o odczynie kwaśnym, warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać zalecenia – np. związane ze zmianą diety.

Czasem nawet wprowadzenie małych zmian do sposobu odżywiania się – np. sięgnięcie po produkty ekologiczne i naturalne – potrafi uczynić dużą różnicę.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img