Strona głównaBez kategoriiCzy da się pić za dużo wody?

Czy da się pić za dużo wody?

Najczęściej usłyszeć można o tym, jak ważne jest picie dostatecznej ilości płynów. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że nasze organizmy składają się z wody w ponad 60 procentach. Jednak czy można pić za dużo wody? Czym jest przewodnienie i jakie są jego objawy? Odpowiadamy.

Woda w organizmie człowieka

Woda jest elementem składowym całego organizmu. Buduje wszystkie tkanki, zaczynając od narządów, takich jak wątroba, płuca, nerki (składających się wody w ponad 80%) czy mózg, a na kościach kończąc. Jest niezbędna aby możliwe było regulowanie temperatury ciała oraz transport składników odżywczych. Jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku, odnowy mazi stawowej oraz ochrony mózgu.

W ciągu doby trzeba dostarczać do organizmu płyny – to jasne. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać nawet do 2 litrów wody dziennie. Wydaje się sporo? Owszem, ale trzeba jednak pamiętać, że są one zawarte także w pożywieniu. Wiele zależy także od poziomu naszej aktywności fizycznej. Konkretne zapotrzebowanie na wodę jest bowiem uzależnione od naszego tryby życia, wieku, wagi oraz panującej pory roku. Procent zawartości wody w organizmie zmienia się wraz z wiekiem, przechodząc od 75% w niemowlęctwie, a zatrzymując się na około 50% w wieku starczym.

Co się jednak dzieje, gdy w organizmie znajduje się za dużo wody?

Czy można pić za dużo wody?

Picie za dużo wody nie jest powszechnym problemem. Większość populacji nie wypija w ciągu doby wystarczającej ilości płynów. Jeśli jednak czujesz, że kolejną szklankę wody pijesz bez przyjemności, wmuszając ją w siebie – warto odczytać to jako sygnał od organizmu.

Dla organizmu niebezpieczne może okazać się przyjmowanie dużej ilości wody w krótkim czasie. Efektem może być stan określany jako przewodnienie lub zatrucie wodnie. Nadmierne spożycie wody prowadzi do rozrzedzenia krwi, a następnie do drastycznego obniżenia poziomu sodu we krwi. Skutkiem tego może być ból głowy, wrażenie zmęczenia oraz dolegliwości żołądkowe. Jeśli stan ten się utrzymuje przez dłuższy czas, zagrożony może być nawet mózg.

Przyjmuje się, że nie powinno się pić więcej niż 3 szklanki (po 250 ml) wody na godzinę. Aby doszło do przewodnienia trzeba by jednorazowo przyjąć porcję 6 litrów wody.

Za dużo wody w organizmie – objawy

Dostarczanie do organizmu zbyt dużej ilości wody przynosi odwrotny do zamierzonego skutek. Zamiast nawadniać organizm, pobudzamy do zbyt intensywnej pracy nerki, układ moczowy i krwionośny, wypłukując w ten sposób w organizmu cenne substancje i minerały. Za dużo wody w organizmie, szczególnie dostarczone w krótkim czasie, może nieść ze sobą niebezpieczeństwo szczególnie dla funkcjonowania układu nerwowego i mózgu.

Co wskazuje na to, że w organizmie obecne jest za dużo wody? Głównych objawów jest kilka:

  • zmęczenie i senność,
  • ból głowy,
  • nudności i dolegliwości trawienne,
  • brak łaknienia,
  • skurcze mięśni,
  • częste wizyty w toalecie,
  • bezbarwny mocz,
  • puchnięcie dłoni i stóp.

Na nadmierne spożycie wody powinni uważać w szczególności sportowcy. Chcąc nawodnić organizm podczas aktywności fizycznej warto sięgać nie tylko po czystą wodę, ale także po izotoniki i kompleksy witamin, które mogłyby być nadmiernie wypłukiwanie z organizmu. Jeśli w codziennej diecie duży udział mają świeże owoce i warzywa, powinno przyczyniać się do odczuwania mniejszego pragnienia.

Wodę należy popijać jednak przede wszystkim regularnie, przez cały dzień, najlepiej zanim zaczniemy odczuwać wzmożone pragnienie. Odpowiednie nawodnienie jest konieczne dla utrzymania dobrej koncentracji – pamiętaj więc o regularnym uzupełnianiu płynów, zwłaszcza gdy pracujesz lub trenujesz.

Magda Kaźmierczak
Magister Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Interesuje się nie tylko żywnością, ale również dietetyką i psychodietetyką. Wolne chwile spędza na trenowaniu z kettlebells lub sztangą.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img