Strona głównaProdukty i przepisyCzym jest galgant, jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować?

Czym jest galgant, jakie ma właściwości i kiedy warto go stosować?

Galgant znany również jako alpinia lekarska lub alpinia galgant jest rośliną z rodziny imbirowatych, którą stosuje się w kuchni jak przyprawę o zdecydowanym, ostrym i lekko gorzkawym smaku. Jest to również roślina, której przypisuje się szereg niezwykle cennych właściwości prozdrowotnych i polecana jest w walce z różnego rodzaju schorzeniami. W Niemczech na przykład zyskała ona status leku. W Polsce, ta pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej i przypominająca z wyglądu korzeń imbiru roślina, w dalszym ciągu jest stosunkowo mało znana i popularna. A szkoda, gdyż jej wpływ na nasze zdrowie jest nieoceniony. Jak działa i kiedy warto ją stosować?

Galgant – właściwości prozdrowotne alpinii lekarskiej

Roślina ta zawiera w sobie wiele cennych dla naszego zdrowia składników. Najbardziej ceniona jest galangina. Jest to związek pochodzenia naturalnego, który zaliczany jest do grupy flawonoli. Za niezwykłe właściwości galgantu odpowiadają także olejki eteryczne: galganol i alpinon. Alpinia lekarska wykazuje między innymi właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe i jej spożywanie zalecane jest w celu:

  • wspomaganiu pracy układu krążenia,
  • zapobiegania wystąpieniu udaru i zawału,
  • zniwelowania bólu i wzmocnienia serca,
  • obniżenia temperatury,
  • zniwelowania bólu głowy i migren,
  • usunięcia bólu reumatycznego i bólu pleców,
  • pozbycia się skurczów żołądka,
  • usprawnienia procesu trawienia,
  • zniwelowania uczucia nudności w chorobie lokomocyjnej,
  • wzmacnia organizmu,
  • zapobiegania infekcjom.

Zastosowanie alpinii lekarskiej

Korzeń galgantu dostępny jest najczęściej w postaci zmielonej. Jest on jedną z najbardziej podstawowych przypraw używanych w kuchni tajskiej, indonezyjskiej, a także wietnamskiej. Świetnie komponuje się z egzotycznymi potrawami, takimi jak na przykład trawa cytrynowa, curry czy imbir. Można dodawać go do zup, zwłaszcza z grochem lub fasolą, ciężkich sosów, marynat, do dań warzywnych, rybnych i dań mięsnych, a szczególnie do wołowiny. Zmielony korzeń galgantu zawarty w potrawach, zwłaszcza tych ciężkostrawnych, nie tylko wzbogaci ich smak, ale także wspomoże proces trawienia.

Nalewka ze sproszkowanego korzenia galgantu

W okresie wzmożonej podatności na infekcje, w przeziębieniu, problemach z trawieniem, w bólach reumatycznych i w czasie ogólnego osłabienia organizmu, w celach zdrowotnych i w celu wzmocnienia naturalnej odporności, ze sproszkowanego korzenia galgantu w bardzo prosty sposób można przygotować napar lub nalewkę. W celu przygotowania naparu wystarczy łyżeczkę przyprawy wsypać do kubka i zalać gorącą wodą, a następnie parzyć przez około 20 minut.

Natomiast w celu przygotowania nalewki 100 g sproszkowanego galgantu należy zalać mocnym alkoholem (minimum 40%) w ilości 500 ml, macerować przez 10 dni, a po tym czasie należy ją przefiltrować. Wówczas jest gotowa do spożycia. W celach leczniczych powinno przyjmować się 5 ml nalewki, do trzech razy na dobę. W przypadku występowania bólu mięśni lub stawów, nalewkę można zastosować również w formie okładów.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img